Vypadávanie vlasov

Liečba vypadávania vlasov pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Liečba alopecia areata pod dohľadom lekára
Liečba ložiskového vypadávania vlasov prebieha takmer vždy pod dohľadom lekára. Nejedná sa síce o žiadne vážne ochorenie, jeho priebeh však väčšinu ľudí vystraší a privedie na vyšeto začiatku treba vylúčiť zrakové vady, nepreliečené zápalové ochorenia a autoimunitné choroby. Dôležité je aj minimalizovať stresové podnety z okolia, často je nevyhnutné zamyslieť sa nad zmenou povolania. Ak sa nepotvrdí žiadna z možných príčin, zahajuje sa liečba. Keďže alopecia areata vzniká na autoimunitnom základe, používajú sa na vypadaných plochách kortikoidy alebo iné imunosupresíva na potlačenie imunitnej odpovede. U menších plôch sa používajú roztoky na vtieranie do pokožky, v prípadoch s rozsiahlymi plochami a rýchlou náhlou stratou vlasov sa pristupuje k perorálnemu užívaniu kortikoidov. Tieto prípravky sú viazané na lekársky predpis:

ALPICORT – roztok s obsahom kortikoidu a kyseliny salicylovej

Používanie kortikoidov býva pomerne úspešné v spomalení vypadávania vlasov, problémom je, že by sa nemali používať dlhodobo kvôli nežiaducim účinkom. Ďalším nedostatkom tejto liečby je, že problém úplne neriešia, často po ich vysadení vypadávanie vlasov pokračuje.

Ďalšie prostriedky používané pri alopecia areata sú imunomodulačné krémy alebo roztoky s obsahom antralínu, DPC (diphenylcyprone) alebo tretinoinu. Zmierňujú zápal v mieste aplikácie, podporujú množenie buniek vo vlasovom folikule alebo upravujú imunologickú odpoveď v mieste aplikácie. Úspešnosť tejto liečby však býva ešte nižšia ako pri použití kortikoidov.

Z ambulantných procedúr sú najúspešnejšie aplikácia tekutého dusíka alebo PUVA terapia. Te sa ambulantne 2 – 4 krát týždenne po dobu aj niekoľkých mesiacov) a pri dlhodobojšom používaní zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Všetky tieto metódy (ak vôbec sú úspešné) pôsobia iba na spomalenie vypadávania vlasov a na zrýchlenie opätovného zarastania vypadaných plôch. Problém s opakovaným výskytom tejto choroby však neriešia.

Liečba androgénnej alopécie pod dohľadom lekára

Liečba androgénnej alopácie prebieha pod dohľadom odborníka. Spočíva u žien aj u mužov v blokovaní enzýmu 5-alfareduktázy, ktorý mení testosterón na dihydrotestosterón (DHT), ktorý zapríčiňuje oslabovanie korienkov a následne zvýšené presvitanie kože. Na trhu je niekoľko látok znižujúcich aktivitu tohto enzýmu, na Slovensku sa však zatiaľ používajú prevažne na liečbu hyperplázie prostaty u mužov (tým že blokujú vznik DHT zamedzujú zväčšovaniu prostaty). Účinné látky ako finasterid (PENESTER, FINPROS) a dutasterid (AVODART) teda môže predpisovať len lekár – urológ. Mali by sa užívať dlhodobo a pri ich užívaní by sa mal vylúčiť alkohol. Veľkou nevýhodou pri užívaní spomínaných liekov je pomerne častý výskyt nežiaducich účinkov ako pokles libida, erektilná dysfunkcia, znížené množstvo ejakulátu a bolesti hlavy. Preto sa používanie spomínaných liekov najmä u mladších mužov v produktívnom veku veľmi neodporúča.

…čítať viac o vypadávaní vlasov

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana