Vypadávanie vlasov

Ako rastú zdravé vlasy?

Zdravé a husté vlasy sú snom každej ženy a muža. Na hlave máme približne 80 – 150 tisíc vlasov, v závislosti na farbe (svetlovlasí ľudia majú viac vlasov, naopak ryšaví ich majú najmenej). Priemerná životnosť jedného vlasu je asi 4 a pol roka, potom vlas vypadne a na jeho mieste do šiestich mesiacov začne rásť nový vlas. Keďže sa vlasy neustále obnovujú, za normálne sa považuje 50 – 100 vypadnutých vlasov denne. Najväčší počet vypadnutých vlasov zaznamenávame počas a po ich umývaní.

Cyklus rastu vlasu:

Pre pochopenie liečby vypadávania vlasov je dôležité poznať cyklus rastu vlasov a spôsob, akým sa vyživujú vlasové korienky. Vlasový cyklus zahŕňa tri fázy:

ANAGÉN – je fáza aktívneho vlasového rastu. U zdravého človeka sa v tejto fáze nachádza asi 85 – 90% vlasov. Vlas vyrastá z vlasovej cibuľky (folikulu), ktorá je zásobená potrebnými látkami prostredníctvom krvných vlásočníc. Priemerne sa v tejto fáze nachádza vlas asi 2 – 5 rokov, výnimočne 7, pričom narastie asi o 1 cm za mesiac. Každému rastú vlasy inou rýchlosťou a prežívajú rozdielne dlho, čo je dôvodom prečo niektorým ľuďom narastú vlasy napríklad maximálne po ramená a iní ich majú po pás. Dĺžka anagénnej fázy sa aj u jednotlivca môže mierne meniť, preto v určitých obdobiach života nám sú schopné narásť vlasy dlhšie ako inokedy.

KATAGÉN – je fáza, kedy sa vlas odpája od zásobovania krvnými vlásočnicami, vlasový folikul už nie je zásobený živinami, zmenšuje sa a vlas už nerastie a posúva sa smerom von. Táto fáza trvá asi 1 – 4 týždne a nachádza sa v nej asi 2 – 3% vlasov.

TELOGÉN – je finálna, tzv. odpočinková fáza života vlasu. Trvá približne tri mesiace a v tejto fáze už vlas nerastie, miernym ťahom ľahko vypadne (preto najviac vlasov vypadáva pri umývaní). Keď vlas vypadne, začína na jeho mieste rásť nový vlas. U zdravého jedinca sa v tejto fáze nachádza približne 10 – 15% vlasov.

 

                                                                 …čítať viac o Vypadávaní vlasov

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana