Šedivenie vlasov

Predčasné šediny, čo s nimi?

Odhaduje sa, že asi 20% populácie vo veku päťdesiat rokov má polovicu vlasov šedivých. Niektorí ľudia šedivejú skôr, iní neskôr, objavujú sa dokonca prípady, kedy začínajúce šedivenie vlasov spontánne ustúpilo. Klasický scenár postupnej zmeny farby vlasov začína okolo 30. roku života (u čiernej rasy okolo 40.roku), zvyčajne v spánkovej oblasti. U mužov môžu prvé šedivieť fúzy a až neskôr samotné vlasy. O predčasnom šedivení hovoríme, ak k strate vlasového farbiva dochádza pred 20. rokom života.

Ako dochádza k šediveniu vlasov?

Za všetko je pravdepodobne zodpovedný peroxid vodíka, ktorý sa nachádza aj v odfarbovačoch na vlasy. Peroxid vodíka je produkt metabolizmu a v malých množstvách sa tvorí v celom tele, teda aj vo vlasových folikuloch a je priebežne odbúravaný enzýmom kataláza. S rastúcim vekom aktivita enzýmu katalázy klesá a tak dochádza k hromadeniu peroxidu a oxidácii tyrozinázy, teda enzýmu zodpovedného za tvorbu melanínu (vlasového a kožného farbiva).

Je možné predísť šediveniu vlasov?

Genetická predipozícia zohráva nepochybne veľkú úlohu v tom, kedy sa prvé šedivé vlasy začnú objavovať, čiže aj vaši rodičia začali šedivieť v tridsiatke, je málo pravdepodobné, že vám pôvodná farba vlasov vydrží do vysokého veku, niečo sa však predsa len spraviť dá. Peroxidy vznikajú v následku oxidatívneho stresu, ktorému sú naše bunky pravidelne vystavované. Zdrojom oxidatívneho stresu je napr. ultrafialové žiarenie, smog, fajčenie (predčasné šedivenie je 4-krát častejšie u mladých fajčiarov ako u nefajčiarov) a zápalové procesy (ľudia s chronickými zápalovými ochoreniami šedivejú skôr), naopak antioxidanty v strave, pohyb a meditácia tvorbu peroxidových radikálov znižujú. Ďalšou možnosťou ovplyvnenia je strava bohatá na katalázu, teda enzým odbúravajuci peroxid vodíka. Vyššie množstvá katalázy obsahuje napr. hovädzia pečeň, zemiaky alebo surová mrkva. V ľudovom liečiteľstve sa zase používala šťava z cibule aplikovaná priamo k vlasovým korienkom ako prírodný prostriedok proti šediveniu vlasov. Cibuľa je rovnako bohatá na katalázu, miestna aplikáciaje navyše účinnejšia, pretože sa vo folikuloch dosiahne vyššia koncentrácia katalázy, jej zápach však môže veľa ľudí od použitia tejto metódy odrádzať.

Šedivé vlasy môžu byť znakom niektorých ochorení

Šedivenie je vo väčšine prípadov úplne normálny jav a netreba sa kvôli nemu znepokojovať, v niektorých prípadoch však môže byť príznakom prebiehajúceho ochorenia, najmä ak k nemu dochádza predčasne a postupuje veľmi rýchlo (viditeľná zmena farby vlasov v priebehu niekoľkých mesiacov). Najčastejšími príčinami rýchleho zošednutia vlasov sú hormonálne poruchy ako Hashimotova choroba (autoimunitné ochorenie spojené so zníženou funkciou štítnej žľazy), Gravesova choroba (autoimunitné ochorenie spojené so zvýšenou funkciou štítnej žľazy), zníženie funkcie adrenálnych žliaz (zúčastňujú sa na tvorbe „stresových“ hormónov), predčasné ovariálne zlyhanie (zlyhanie vaječníkov) alebo perniciózna anémia (chudokrvnosť z nedostatku vitamínu B12), preto je v týchto prípadoch namieste podstúpiť príslušné vyšetrenia. Zmena farby vlasov môže byť spojená aj s užívaním niektorých liekov ako metotrexát, lítium alebo antimalariká.

Prípravky proti šediveniu vlasov?

Jedným zo spôsobov ako sa vyhnúť farbeniu vlasov sú prípravky Reparex (zvlášť pre ženy, pre mužov a dokonca na bradu) alebo Grey out – Šedistop. Ohlasy na tieto prípravky sú rôzne, niektorí si ich nevedia vynachváliť, iným nepomohol alebo si sťažovali na zmenenú (najčastejšie červenú) farbu vlasov. Princíp ich fungovania spočíva v redukcii vlastného oxidovaného melanínu vo vlasoch reduktázou, čím sa obnoví pôvodná farba vlasu. Je to výhoda v porovnaní s použitím farby na vlasy, kedy je ťažké docieliť pôvodný odtieň. Efekt by mal byť viditeľný po asi dvoch týždňoch každodenného používania. Nevýhodou je nutnosť pravidelného používania (po obnovení pôvodnej farby už stačí používať 1-2 krát týždenne), pretože keď sa prestane aplikovať, melanín sa vráti do pôvodného stavu. Problémom môže byť aj pomerne zdĺhavá aplikácia, pretože prípravok sa musí nanášať rovnomerne, aby pokryl všetky vlasy a po celej dĺžke, ale nesmie ho na jednom mieste zostať veľa, pretože veľké množstvo prípravku na jednom mieste môže viesť k vzniku spomínaného červeného zafarbenia.

Zázračné tablety proti šedinám?

V USA už sú na trhu kapsule na prevenciu vzniku šedín s obsahom vitamínov, minerálov a enzýmom kataláza (Go away grey, Get away grey, Grey defence). Prvé výsledky by mali byť viditeľné po 4 – 8 týždňoch, vychádzajú asi 30 dolárov na mesiac a výrobcovia ich na dosiahnutie požadovaného účinku odporúčajú užívať natrvalo. U nás podobné výživové doplnky zatiaľ nie sú, no vzhľadom na cenu a absenciu dôkazov o ich účinku by o ne asi veľký záujem nebol.

Napriek tomu, že žiadne zázračné tabletky proti šedinám ešte nie sú, štúdie vedcov z Zurichu z roku 2009 dospeli k záveru, že podávanie aminokyseliny l-cysteín, vitamínu B6 a vitamínu E, mala priaznivý vplyv na zdravie vlasov a zmierňovalo dôsledky vystavenia vlasov oxidatívnemu stresu. Vitamín E navyše znižoval riziko vzniku plešiny o 41,8 percenta.

Súvisiace články:

Muži v “prechode”

Prírodná liečba menopauzy

Čo všetko dokáže stres?

Novodobá choroba-histamínová intolerancia…ešte ste o nej nepočuli?

Aký šampón proti lupinám?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana