Mykóza na nechtoch

Onychomykóza pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Lekár (dermatológ) v liečbe mykózy na nechtoch využíva lokálnu liečbu vo forme lakov, v ťažších prípadoch systémovú terapiu (antimykotické lieky na vnútorné užívanie) alebo ich kombináciu. V terapii najťažšieho stupňa onychomykózy (dystrofická onychomykóza), kedy sa necht rozpadáva, je výrazne zhrubnutý a deformovaný, sa používajú ako doplnková liečba aj keratolytické prípravky v silnej koncentráci ako 40% urea alebo kyselina salicylová, ktoré stenšia a zmäkčia nechtovú platničku.

Lokálna liečba

Ak ochorenie nepostihuje viac ako 25% plochy nechtovej platničky, je lokálna liečba obvykle postačujúca. Dôležité je vytrvať v liečbe až do úplného zahojenie všetkých nechtov. Prípravky na liečbu mykózy na nechtoch, ktoré ordinuje dermatológ, sú vo forme lakov, čo im zabezpečuje dobrú penetráciu (prienik) liečiva do nechtu.

POLINAIL

  • – Lak obsahuje liečivo ciklopiroxolamín, ktoré sa používa na mykotické infekcie nechtov vyvolané dermatofytmi alebo inými hubami citlivými na ciklopirox.
  • – Lak sa nanáša na postihnutý necht a susediacu kožu 1xdenne, obvykle na noc, nechá sa 30 sekúnd uschnúť, nechty sa nemôžu aspoň 6 hodín zmývať.
  • – Lak sa používa až do úplného vyhojenia (odrastenia) nechtov, zvyčajne 6 mesiacov pri nechtoch na rukách a 9-12 mesiacov pri nechtoch na nohách.

LOCERYL

  • – Lak obsahuje liečivo amorolfin, ktoré sa používa na mykotické infekcie nechtov vyvolané dermatofytmi, kvasinkami a plesňami
  • – Lak sa nanáša na postihnutý necht 1-2x týždenne, nechá sa schnúť 3-5 minút; pred každou aplikáciou je potrebné postihnutý necht opilníkovať priloženým jednorázovým pilníkom, necht potom očistiť a odmastniť priloženým tampónom.
  • – Lak sa používa až do úplného vyhojenia (odrastenia) nechtov, zvyčajne 6 mesiacov pri nechtoch na rukách a 9-12 mesiacov pri nechtoch na nohách.

Sytémová liečba

K systémovej (vnútornej) liečbe pristupuje dermatológ pri postihnutí palcov na nohách alebo pri postihnutí 4 a viac nechtov, alebo ak pacient nereaguje na lokálnu liečbu. Pred zahájením peorálnej liečby sa odporúča mykologické kultivačné vyšetrenie na potvrdenie pôvodcu ochorenia (najmä pri podozrení na non-dermatofyty a kvasinky).

Prvou voľbou býva terbinafin 250mg (Terbinafin Mylan/Actavis, Terfimed), ktorý sa užíva 1xdenne po dobu 2-4 mesiacov. Účinný je proti dermatofytom, v terapii mykóz vyvolaných kvasinkami sa nepoužíva pre nízku účinnosť. Z nežiadúcich účinkov (objavujú sa u cca 11%) sa vyskytujú najmä gastrointestinálne ťažkosti (bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, hnačka…), vyskytnúť sa môžu aj bolesti hlavy, únava, porucha sústredenia, erektilná dysfunkcia, bolesti svalov a kĺbov, z kožných nežiadúcich účinkov sa môže objaviť žihlavka, vyrážky a fotosenzitivita (citlivosť na svetlo). Liečba terbinafínom môže zhoršovať psoriázu. Pri liečbe terbinafínom treba zvýšiť opatrnost u pacientov užívajúcich lieky metabolizované cez CYP2D6 – antiarytmika (Rytmonorm, Prolekofen, Flekainid), TCA (Amitriptylín, Prothiaden, Melipramin, Anafranil), beta-blokátori (Metoprolol-Betaloc, Vasocardin, Egilok, Corvitol), SSRI (citalopram, escitalopram, fluoxetín, fluvoxamín, paroxetín, sertralín). Dôkladne sledovaní by mali byť aj pacienti s poškodením pečene a obličiek. U pacientiek užívajúcich súčasne hormonálnu antikoncepciu sa môžu zriedkavo vyskytnúť poruchy menštruačného cyklu.

Druhou, zriedkavejšou možnosťou systémovej liečby onychomykózy je itrakonazol (Sporanox, Itrakonazol Sandoz). Podáva sa obvykle 2xdenne 200mg 7dní (vždy po jedle), potom nasleduje 3-týždňová prestávka, po ktorej sa liek opať užíva v rovnakom dávkovaní. Pri mykóze na nechtoch rúk stačia obvykle dva cykly, pri postihnutí nechtov nôh sa odporúčajú 3-4 cykly. Najväčším problémom itrakonazolu je jeho vysoký interakčný potenciál a s tým súvisiaca nevhodnosť až nemožnosť kombinácie s mnohými liekmi, aj preto sa dáva prednosť terbinafínu. Oproti terbinafínu je itrakonazol účinný aj proti kvasinkám.

Ďalšie antimykotické liečiva (napr. flukonazol) sa v terapii onychomykózy nezvyknú používať kvôli nižšej účinnosti (neschopnosť liečiva hromadiť sa v nechtovom keratine) a nutnosti podávať lieky počas celej doby odrastania nechtov.

Kombinová liečba

Až 20% pacientov na vyššie spomínanú systémovú terapiu nereaguje alebo reaguje nedostatočne, preto sa u nich pristupuje ku kombinovanej terapii, ktorá vykazuje najlepšiu účinnosť. Cieľom terapie je dosiahnutie dvojitej penetrácie (prieniku) liečiv do nechtovej platničky. Používajú sa laky na lokálne použitie (kedy liečivo preniká do nechtovej platničky z povrchu nechta) a antimykotické tablety na vnútorné užívanie (kedy liečivo preniká do nechtovej platničky z nechtového lôžka a matrix). Lekár volí kombináciu liečiv, ktoré majú synergický účinok (navzájom sa podporujú). Najčastejšie ide o kombináciu Locerylu s terbinafínom alebo Locerylu s itrakonazolom. Dôležité je aj pravidelné pilníkovanie nechtov, ktoré zlepšuje prienik liečiva do nechtu a znižuje množstvo plesní v nechtovej platničke.

Súvisiace články:

Ako liečili mykózu naše staré mamy…

Ako sa lieči mykóza na nechtoch?

Ako sa vyhnúť mykóze nôh?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana