Mykóza na nechtoch

Mykóza na nechtoch – ako vyzerá a prečo vzniká?

Naše nechty môžu postihovať rôzne ochorenia, najčastejšie sa však stretávame s nechtovou mykózou (onychomykóza). Plesňová infekcia sa na nechty šíri obvykle z okolitej kože (chodidlo, medziprstie), môže pretrvávať niekoľko mesiacov aj rokov a aj liečba ochorenia môže trvať aj niekoľko mesiacov. Postihuje častejšie nechty na nohách ako rukách, najmä starších ľudí, veľmi zriedkavo si ochorenie vyberá deti (rýchlejší rast nechtov, malá nechtová platnička…).

Nepekné nechty však môžu signalizovať aj úplne iné ochorenie, ktoré sa prejaví práve zmenou vzhľadu nechtov (priečne či pozdĺžne linky, ryhy, jamky, zhrubnutia, zmena tvaru, farby alebo krehkosti nechtov môžu poukazovať na nedostatok niektorých živín- zinku, železa, vápnika, vitamínu D a A; ťažkú infekciu, cukrovku, ochorenie štítnej žlazy, otravu ťažkými kovmi atď. Výrazné zmeny vzhľadu nechtov sú preto dôvod na návštevu lekára.

Ako vyzerá necht postihnutý plesňou?

Prvý príznak plesne na nechtoch býva zmena farby nechtu z transparentnej do žltej až hnedej. Postupne sa začínajú objavovať ryhy a zárezy, necht hrubne, stráca lesk. Prejavy ochorenia začínajú na voľnom okraji nechta a postupujú ďalej. Ak sa nezakročí včas, mykóza sa šíri aj na ostatné nechty, necht sa postupne láme a rozpadáva. 

Prečo dochádza k mykóze na nechtoch?

Mykózu na nechtoch vyvolávajú huby (najmä dermatofyty), ktoré sa najčastejšie dostanú na nechty z okolitej (mykózou postihnutej) kože, zriedkavejšie napadá ochorenie priamo nechty. K šíreniu plesňovej infekcie dochádza pri kontakte s kontaminovanými predmetmi – topánky, plavárne, kúpaliská, uteráky, fitká…,kde si plesne v kľude nažívajú, nakoľko sú veľmi odolné voči nepriaznivým podmienkám (odlúčené časti nechtov a kože sú infekčné niekoľko mesiacov).

Na „chytenie” plesní sú náchylnejšie staršie osoby, osoby trpiace cievnymi poruchami, cukrovkou, psoriázou, poruchou imunity. Vznik ochorenia uľahčuje aj poškodenie (úrazy) nechtov, časté namáčanie rúk vo vode (upratovačky, umývačky riadu), nedostatočná hygiena, dlhodobé užívanie antibiotík (najmä tetracyklínov ). 

Nevyčkávajte s liečbou kým sa ochorenie rozširí na viaceré nechty. Pri postihnutí viac ako 30% nechtovej platničky vám už pravdepodobne nebude stačiť bezpečná a jednoduchá lokálna liečba (laky, maste, roztoky) ale lekár bude musieť pristúpiť k celkovej protiplesňovej liečbe (tablety sa užívajú obvykle 3 mesiace každý deň), ktorá nesie so sebou riziko nežiaducich účinkov a obmedzení. 

Súvisiace články:

Ako sa lieči mykóza na nechtoch?

Ako liečili mykózu naše staré mamy…

Rýchla liečba mykózy nôh

Kedy a ktoré probiotikum k antibioku?

Prevencia a liečba vaginálnych infekcií

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana