Mykóza na nechtoch

Ako sa lieči mykóza na nechtoch?

Pre úspešnú liečbu nechtovej mykózy je dôležité včasné začatie terapie a správny výber prípravku, ktorý je schopný prenikať do nechtov a zároveň pôsobiť proti pôvodcom ochorenia. Ak teda zachytíte ochorenie na začiatku, zvládnete jeho liečbu aj sami, za pomoci voľnopredajných prípravkov z lekárne, ktoré sú pri správnej aplikácii a dodržiavaní určitých zásad, veľmi efektívne. Ak však pleseň postihuje viac ako 30% plochy nechtu (najmä na palci) alebo sa rozšírila na viaceré nechty (3 a viac), je vhodnejšie navštíviť lekára. Liečba nechtovej mykózy vyžaduje trpezlivosť a pravidelnú aplikáciu lieku obvykle niekoľko mesiacov, až do úplneho zahojenia všetkých nechtov (resp. odrastenia postihnutého nechtu). Práve predčasné ukončenie liečby môže byť dôvodom na opakované a niekoľko rokov trvajúce starosti s plesňou. Liečbu mykózy nechtov si netreba zamieňať s liečbou plesne na nohách, kedže väčšina protiplesňových prostriedkov určených na kožu nie je schopná efektívne prenikať do nechtov!

Nemenej dôležitá, ako správna a účinná liečba, je aj prevencia ochorenia, pretože ochorenie má tendenciu sa opakovane vracať. Kedže sa mykóza širi na nechty obyčajne z okolitej kože, dôležité je zamedziť plesňovej infekcii na chodidlách či medzi prstami:

Ako sa vyhnúť mykóze nôh?

Rýchla liečba mykózy nôh.

Samozrejmosťou by malo byť nosenie vlastných prezuviek do plavární, používanie len vlastných uterákov, bavlnených ponožiek, rukavíc, nepoužívať rovnaké nástroje (napr. pilník) na ošetrovanie zdravého a infikovaného nechta a pravidelná dezinfekcia topánok, nôh, rukavíc či nožničiek na strihanie nechtov (Incidin sprej, AllgaSan Deo sprej, Gehwol Fuss deo).

Prípravky určené na mykózu nechtov zvyknú obsahovať okrem liečiva, ktoré pôsobí proti konkrétnej plesni (dermatofyty, kandididy…), aj látku s tzv. keratolytickým účinkom, ktorá uľahčuje resp. umožňuje liečivu preniknúť dovnútra nechtov (napr. 40% urea-močovina). Prenikanie antimykotického liečiva do nechtov zlepšuje aj ich pravidelné pilníkovanie.

CANESPOR sada na nechty

– Liek obsahuje liečivo (bifonazol), ktoré pôsobí proti vyvolávateľom nechtovej mykózy a 40% ureu, ktorá umožňuje prienik liečiva do nechtu.

– Výhody prípravku – nanáša sa iba 1xdenne, pomerne vysoko účinný.

– Nevýhody – vyššia cena, sada neobsahuje krém Canespor, ktorý sa má nánášať po ukončení liečby Canespor masťou.

Použitie: Canespor masť sa večer nanesie na postihnutý nech (nechty) a prekryje sa priloženou náplasťou, po 24 hodinách sa nechty namočia do horúcej vody (8-10min) a priloženou škrabkou sa odstráni zmäknutá hmota na nechte. Tento postup sa opakuje 7-14 dní. V druhej fáze liečby si v lekárni kúpite Canespor krém (neobsahuje ureu) a nanášate ho na postihnuté miesto ešte aspoň 4 týždne.

– Pozor, Canespor masť môžte použiť iba na pleseň na nechtoch (kvôli obsahu 40% močoviny), zatiaľ čo Canespor krém sa môže použiť aj na inú mykózu (napr. na chodidlách, medzi prstami).

Scholl – Kúra na nechtovú mykózu

– Prípravok sa nanáša na nechty ako lak, preniká do nechtu a vytvára ochranný film. Súčasťou balenia sú jednorázové pilníky na obrusovanie nechtov.

Použitie: Opilníkujte povrch postihnutého nechtu a pilníček vyhoďte, odstránte z povrchu nechta prach a naneste lak (ak sa lak dostane na okolitú kožu, treba ho zotrieť). Nechajte lak 5 minút schnúť, aspoň 30 minút po aplikácii si nechty nenamáčajte. Tento postup opakujte každý večer, približne 4 týždne. Po liečbe sa odporúča aj preventívna kúra na zabránenie návratu ochorenia, kedy sa lak aplikuje 1xtýždnne niekoľko mesiacov.

NAILNER REPAIR Tyčinka 

– Základ účinku prípravku predstavujú rastlinné silice a extrakty, ktoré majú fungicídne (proti hubám a plesniam) a baktericídne (usmrcujú baktérie) účinky.

Použitie: Prvé 4 týždne sa prípravok aplikuje na postihnuté nechty 2xdenne, po uplynutí tejto doby 1xdenne až do úplného odrastenia infikovaného nechtu (6-12 mesiacov)

Čo nerobiť alebo aké „babské rady” neodporúčame

– Určite si nenamáčajte nohy či ruky do SAVA (aj takéto odporúčania som našla vo viacerých fórach a nedalo mi na to nereagovať), látky ktoré obsahuje sú dráždivé pre kožu a sliznice, môže viesť až k poleptaniu!

– Nepoužívajte na pleseň nechtov Canesten, Lamisil či Fungicidin krém, sú určené na pleseň kože (napr. nôh), ich účinok na nechtovú mykózu je nepostačujúci (nedostatočný prienik a hromadenie liečiva v nechtoch).

– Potieranie nechtov olejom z vytlačenej tobolky vitamínu E, nechtíková masť, dubová kôra či hypermangán vám pleseň na nechtoch tiež nevylieči.

Prírodnej a domácej liečbe mykózy na nechtoch sa venujeme v článku Ako liečili mykózu naše staré mamy?

Súvisiace články:

Mykóza na nechtoch-ako vyzera a prečo vzniká?

Kedy a ktoré probiotikum k antibiotiku?

Vaginálna mykóza v tehotenstve

Rýchla liečba mykózy nôh

LISTERINE ústna voda proti lupinám?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.