Lupiny

LISTERINE ústna voda proti lupinám?

Dve tretiny populácie niekedy malo alebo má problém s výskytom lupín. Na trhu sú stovky produktov sľubujúce odstránenie lupín natrvalo, keby však u všetkých ľudí naozaj fungovali, neprichádzali by výrobcovia na trh so stále novými a novými produktmi. Keď už sa vám niekedy v živote lupiny vytvorili, je dosť pravdepodobné, že sa aj po preliečení vyskytnú opäť.

Príčin vzniku lupín je viacero. Najčastejším faktorom spôsobujúcim nevzhľadné lupiny je premnožená kvasinka – Malassezia, ktorá zohráva úlohu aj pri seboroickej dermatitíde. Ďalšou častou príčinou tvorby  lupín je suchá koža, kedy máva daný pacient celkovo problém so suchšou kožou na celom tele. Problém so suchou kožou je častejší v oblastiach s tvrdou vodou, ktorá pokožku vysušuje, navyše ak je voda tvrdá potrebujeme viac čistiaceho prostriedku (mydla, šampónu, prášku na pranie, atď.) na dosiahnutie rovnakého čistiaceho efektu, čo problém so suchou kožou ešte umocňuje. Suchá koža je tiež náchylnejšia na vznik kontaktných dermatitíd (zápalové reakcie koža spôsobené potenciálne dráždivou látkou), častou príčinou suchých lupín je aj citlivosť na agresívne látky v šampónoch ako sodium lauryl sulfát (SLS) a parabény.

Rôzne príčiny zvýšenej tvorby lupín si teda vyžadujú aj odlišný liečebný postup. Ak sú lupiny malé a vlasová pokožka je suchá a svrbiaca, dobrou voľbou sú šampóny na citlivú vlasovú pokožku, ideálne bez obsahu silikónov, SLS a parabénov. Efekt zväčša neprichádza okamžite, je potrebný určitý čas, aby sa obnovila rovnováha pokožky a začalo sa produkovať primerané množstvo mazu. Pri pretrvávajúcich problémoch je vhodné pouvažovať o zabudovaní vodného filtra do domácnosti.

Na mastnú vlasovú pokožku a lupiny s väčším priemerom sú potom vhodné šampóny s antimykotickou zložkou (ketokonazol, pyrithion zinku, selénium sulfid, octopirox, tea tree oil), ktoré redukujú premnožené kvasinky. Napriek tomu, že väčšina šampónov proti lupinám obsahuje viacero účinných látok, po čase používaný šampón stráca účinnosť, preto by sa pri opakovanom výskyte lupín mali šampóny striedať a účinné látky obmieňať.

Listerine ústna voda a lupiny

Asi ťažko nájdeme niekoho, kto nepozná ústnu vodu LISTERINE. Je to jedna z najpredávanejších ústnych vôd, ktorú obľubujú najmä fajčiari pre jej silný dezodoračný a čistiaci efekt. Málokto ale vie, že pôvodne sa tento roztok používal ako germicíd (antimikrobiálna látka) na kožu, na čistenie rán a liečbu kvasinkových infekcií ako mykóza nôh a lupiny. Orálne použitie sa uplatnilo až v r. 1921, kedy sa Listerine ústna voda začala promovať ako prostriedok na liečbu halitózy (zápach z úst). Napriek tomu, že dnešná receptúra je obohatená o niektoré farbivá, vône, fluorid sodný a chlorid zinočnatý, má vďaka obsahu silíc ako eukalyptol, tymol, metyl salicylát a mentol stále vynikajúce antiseptické vlastnosti, ktoré sa dajú využiť pri liečbe „atletickej nohy“ alebo lupín.

VAROVANIE: Kvôli obsahu alkoholu neodporúčame Listerine ústnu vodu aplikovať na zapálenú, popraskanú alebo inak narušenú kožu a nesmie sa dostať do očí!

Ako používať Listerine na liečbu lupín?

Listerine sa dá aplikovať napr. vatovým tampónom priamo na kožu (koža nesmie byť červená, podráždená alebo zapálená), alebo sa zmieša v pomere 1:1 s detským olejčekom (napr. AVIRIL, môžete ale použiť aj kokosový olej, ktorý má sám o sebe fungicídne vlastnosti) a vmasíruje sa do pokožky hlavy. Roztok sa nechá pôsobiť aspoň 10 minút a následne sa zmyje bežným šampónom. Kúra by sa mala opakovať dva krát týždenne, prvé výsledky by mali byť viditeľné po 1-2 týždňoch používania. Nezriedenou ústnou vodou by sa mali ošetriť aj hrebene a kefy, aby sa zabránilo opätovnému šíreniu infekcie.

Táto kúra je v zahraničí veľmi obľúbená, niektorí veterinári dokonca odporúčajú zmes Listerine s detským olejom na liečbu suchých, svrbivých fľakov u psov a koní.

Súvisiace články:

Zinok a biotín v liečbe SD

Liečba vypadávanie vlasov u žien

Ako zvládnuť škaredú vyrážku do 20 minút?

Aký šampón proti lupinám?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana