Zápach z úst

Zápach z úst – čo naznačuje a ako sa ho zbaviť?

Zápach z úst (halitóza) patrí medzi citlivé témy, o ktorých sa často nehovorí, aj keď sa s ním stretáva množstvo ľudí. Väčšinou nepredstavuje zdravotný problém, ale predovšetkým nepríjemnú komplikáciu spoločenského života.

Prečo vzniká zápach z úst?

Takmer z 90% je za zápach z úst zodpovedná priamo ústna dutina. Ochorenia dýchacieho a tráviaceho systému (napr. Helicobacter pyroli, reflux), pečene, obličiek či cukrovka patria k menej častým, ale stále možným, dôvodom dlhodobej halitózy.

V ústach žije množstvo baktérií, ktoré nám pomáhajú s trávením niektorých zložiek potravy, ale aj s rozkladaním hlienov, krvi a poškodených tkanív. Nepríjemný zápach spôsobujú anaeróbne baktérie rozkladajúce proteíny (bielkovinové zložky) v potrave. Pri tomto procese sa uvoľňujú prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou charakteristického zápachu z úst. Premnoženie anaeróbnych baktérií pozorujeme pri ochoreniach zubov a ďasien (zubný kaz, povlak, zapálené ďasná), nedostatočnej ústnej hygiene, dôvodom býva často aj suchá sliznica. Sliznicu vysúša nedostatok tekutín, fajčenie, konzumácia alkoholu (aj pasty a ústne vody s alkoholom) a v neposlednom rade aj niektoré lieky (lieky proti alergii, depresii, vysokému tlaku – moxonidín, rilmenidín, niektoré antibiotiká a iné).

Premnoženie anaeróbnych baktérií v ústach sa vyskytuje aj u ľudí bez prítomnosti nejakého chorobného stavu či pochybenia v ústnej hygiene. Niektoré teórie hovoria o hormonálnych zmenách, životospráve, dedičnom sklone, strese či porušenej črevnej mikroflóre

Krátkodobý zápach z úst je typický aj pri infekciách dýchacieho systému ako angína, nádcha, bronchitída, zápaly nosohltanu, kedy sú bielkoviny v hlienoch opäť rozkladané spomínanými baktériami za vzniku prchavých zapáchajúcich zlúčenín síry.

Prečo je zápach najintenzívnejší ráno?

Baktérie zodpovedné za zápach z úst zaraďujeme medzi anaeróbne, t.z. že prežívajú len v prostredí bez kyslíka napr. na zadnej strane jazyka, v parodontálnych chobotoch (priestor medzi ďasnom a koreňom zuba), na mandliach. Sliny, ktoré poskytujú kyslík, tak zabraňujú premnoženiu baktérií a zároveň sa podieľajú na čistení ústnej dutiny a odstraňovaní baktérií. Ak je produkcia slín znížená – liekmi, dehydratáciou, ochorením alebo aj počas spánku, zvyšuje sa aj zápach z úst.

Ako sa zbaviť zápachu z úst?

Prvý krok je pravidelná a dôkladná ústna hygiena. Kvalitné zubné pasty a ústne vody, najlepšie bez obsahu alkoholu a SLS – Sodium Lauryl Sulfate (treba čítať zloženie zubných pást – Curaprox Enzycal, Herbadent), zubné nite, medzizubné kefky, výborná je návšteva dentálneho hygienika alebo zubného lekára, ktorý vás zaučí ako sa starať o svoj chrup. Ak napriek tomu zápach z úst pretrváva treba potlačiť schopnosť baktérií v ústach produkovať prchavé zlúčeniny síry, premeniť ich na nezapáchajúce zlúčeniny, potlačiť množenie baktérií alebo im vytvoriť nehostinné prostredie. Ústne vody, pastilky a žuvačky (s obsahom cukru), ktoré pach len prekrývajú, problém nevyriešia.

Znížiť množstvo nežiadúcich baktérií dokážu efektívne niektoré antibakteriálne látky, ich účinok je však iba krátkodobý (približne do 4 hodín). Najlepšie sa osvedčila látka chlórhexidín, ktorý nájdeme v niektorých zubných pastách (Curasept) alebo ústnych vodách (Corsodyl, Curasept, Parodontax). Potlačiť zápach na 2-3 hodiny dokážu aj esenciálne oleje (prípravky sú obvykle s prídavkom alkoholu napr. Listerine) a cetylpyridinium chlorid.

Pomerne novým prostriedkami na trhu sú zásadité zubné pasty a vody TetroBreath, ktoré obsahujú špeciálne stabilizovaný oxid chloričitý, ktorý dokáže neutralizovať priamo anaeróbne baktérie (dopravia k nim kyslík), ktoré spôsobujú zápach z úst. Účinok pretrváva až 8 hodín, dokonca po jednorázovom použití. Tento princíp sa javí efektívnejší ako predchádzajúce antimikrobiálne látky. Nevýhodou však zostáva vysoká cena (15-20 eur za jeden produkt) a nutnosť používať tieto prostriedky opakovane, po vysadení sa problém vracia späť.

Niektorí alternatívci odporúčajú potláčať zápach z úst (ako aj telesný pach) prírodným zeleným farbivom chlorofylom (Stozzon dražé), ktorý dokáže pravdepodobne znižovať tvorbu nepríjemných pachov.

Z prírodného liečiteľstva alebo domácich receptov sa používa plod anízu alebo klinčeky, ktoré majú antiseptické vlastnosti a dokážu znižiť počet baktérii spôsobujúcich zápach z úst. Niektorí liečitelia odporúčajú kloktanie a výplach úst odvarom z anízu a klinčekov, iní žuvanie plodov po každom jedle. Rast baktérii spôsobujúcich zubný plak potláča aj vyplachovanie úst čiernym čajom.

Zaujímavou alternatívou môže byť aj cmúľanie probiotických tabliet, ktoré normalizujú prirodzenú bakteriálnu mikroflóru v ústach, čím zabraňujú premnoženiu nežiadúcich baktérií. Najviac preskúmaným kmeňom, ktorý sa podieľa na potláčaní zápachu z úst je Lactobacilus salivarius, ktorý v cmúľacej podobe nájdeme napr. v pastilkách firmy Jamieson alebo v prípravku Oralzym.

Ak ťažkosti so zlým dychom aj tak pretrvávajú, alebo vám páchne dych po acetóne, prípadne cítite v ústach kovovú chuť, treba navštíviť lekára.

Súvisiace články:

Driclor či šalvia proti poteniu?

Čo robiť pri opakujúcich sa aftách?

Olejová terapia (oil pulling therapy)

Liečba herpesu

Paradentóza a jej liečba

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana