Paradentóza

Paradentóza a jej liečba

Paradentóza, parodontóza alebo aj parodontitída sú všetko názvy pre zápalové ochorenie, ktoré postihuje závesný aparát zubov (parodont). Príčinou ochorenia  je zubný plak – vrstva, obsahujúca baktérie, ktorá sa neustále usádza na zuboch. Baktérie produkujú kyseliny a iné látky, ktoré narúšajú zubnú sklovinu. Dochádza k zápalu ďasien, pričom dlhotrvajúci a neliečený zápal ďasien môže napadať parodont, v konečných štádiách paradentózy dochádza k strate zubov. Ochorenie výrazne zhoršuje fajčenie a nedostatočná ústna hygiena.

Paradentóza sa vyvíja spočiatku bez bolestí, prvým príznakom býva krvácanie ďasien, ktoré spozorujeme pri čistení zubov alebo pri jedení. Zapálené ďasná sú väčšinou tmavšie ako zdravé. Typický je zápach z úst. Na začiatku ďasná nebolia, sú len citlivejšie na dotyk, preto často pacienti navštívia lekára až v pokročilých štádiách, kedy už dochádza aj k bolestiam a kývaniu zubov a kedy je už liečba paradentózy komplikovanejšia.

Ako sa lieči paradentóza?

Kedže príčinou zápalu je nahromadený zubný plak, prvý krok je jeho pravidelné odstraňovanie u zubára a obmedzenie jeho vzniku správnou ústnou hygienou. Na trhu máme množstvo zubných pást a roztokov, ktoré sú určené na liečbu a prevenciu paradentózy a gingivitídy (zápal ďasien), samotné však na paradentózu nestačia, nevyhnutná je aj liečba u zubára alebo dentálneho hygienika. Prípravky proti paradentóze dokážu potlačiť zápal ďasien aj krvácanie, zabraňovať zhoršovaniu ochorenia, ich vplyv na už vytvorený zubný plak je však nepostačujúci.

Najosvedčenejšou látkou v boji proti paradentóze je chlorhexidín. Nájdeme ho v roztokoch na výplachovanie ústnej dutiny v rôznych koncentráciách (Corsodyl, Curasept, Parodontax), ako zubnú pastu (Curasept  ADS 705 zubná pasta, Gum Paroex pasta) alebo ako zubné gély, ktoré sú určené na masírovanie ďasien (Curasept gel, Corsodyl gel). Vody obsahujúce vyššiu koncentráciu chlorhexidínu (0,2%) sú vhodné len na krátkodobé použitie. Dôležitejšie ako dobrý prípravok proti paradentóze je však samotné mechanické čistenie zubov.

Zubné pasty proti paradentóze a zapáleným ďasnám

Parodontax zubná pasta

 • existuje verzia bez fluoridu aj s floridum (fluorid chráni zuby pred zubným kazom), extra svieža a bieliacia
 • všetky sa používajú na starostlivosť o zapálené a krvácajúce ďasná
 • účinok pasty je založený na jedlej sóde (hydrogénuhličitan sodný), ktorá pomáha odstraňovať zubný plak, ďalej obsahuje extrakty z bylín, u ktorých sa využíva najmä ich sťahujúci (adstringentný) účinok, čím potláčajú krvácanie
 • pasta má výraznú, pre väčšinu ľudí nepríjemnú chuť, na ktorú si treba zvyknúť

Lacalut Aktiv zubná pasta

 • pasta obsahuje laktát hlinitý, ktorý zastavuje krvácanie, chlorhexidín, ktorý brzdí tvorbu zubného plaku a alantoin a bisabolol, ktoré pôsobia mierne protizápalovo, flór na prevenciu zubného kazu

Meridol zubná pasta

 • účinnými látkami sú fluorid cínatý, ktorý dokáže do určitej miery potláčať gingivitídu (zápal ďasien) a aminifluorid, ktorý chráni pred vznikom zubného kazu

Pasty s obsahom rastlinných výťažkov

Herbadent zubná pasta

 • pasta obsahuje kombináciu viacerých rastlinných extraktov (repík, nátržník, šalvia, rumanček, mäta, fenikel) so sťahujúcomi účinkami
 • pasta má znížené množstvo látky SLS (sodium lauryl sulfát), ktorá môže dráždiť ďasná
 • je vyrobená vo farmaceutickej kvalite bez pridania chemických látok

Dr. Muller Tea TreeOil zubná pasta

 • zubná pasta s obsahom antibakteriálne pôsobiaceho čajovníka austrálskeho

Santoin zubná pasta

 • obsahuje vytažok z čínskej liečivej rastliny Macleya Cordata a pimpinela anisum olej, ktoré pôsobia antibakteriálne a znižujú krvácavosť ďasien

Himalaya Herbals zubná pasta

 • prírodná zubná pasta, ktorá obsahuje Nimbovník, ktorý má antibakteriálne účinky a antioxidačne pôsobiace granátové jablko
Liečba začínajúcej a včas zachytenej paradentózy spočíva predovšetkým v odstraňovaní plaku a zubného kameňa u zubára či dentálneho hygienika, v správnej technike čistenia zubov a špeciálnych prípravkoch zmierňujúcich zápal a potláčajúcich krvácanie. Ťažšie stavy a pokročilejšia paradentóza vyžaduje kvôli záchrane zubov aj chirurgické zákroky a regeneračné metódy.

Doplnková a alternatívna liečba

Koenzym Q10

Ochorenie ďasien je úzko spojené s antioxidantom – koenzýmom Q10. Nízka hladina koenzýmu v závesnom aparáte zubov bola zistená u viac ako 60% pacientov so zápalom ďasien. Súvisí to pravdepodobne s tým, že vysoko metabolicky aktívne bunky ako ďasná, srdce, žalúdočná sliznica majú vyššie nároky na spotrebu koenzýmu. Jeho nedostatok potom spôsobí, že ďasná su menej odolné voči vonkajším vplyvom a voľným radikálom, ktoré sa podieľajú na zápalovom procese. Ktorý koenzym si vybrať a ako ho užívať nájdete v článku Ako sa vyhnúť nežiaducim účinkom vašich liekov?

Olejová terapia

Milovníci ajurvédy môžu v boji s paradentózou vyskúšať oil pulling terapiu, ktorá využíva liečivé vlastnosti sezamového oleja. Viac sa jej venujeme v článku Olejová terapia.

Vedeli ste, že:

Liečbou paradentózy neliečime len miestne následky a zápalový proces v ústach ale predchádzame tak aj celkovým komplikáciám súvisiacich s paradentózou ako je srdcový infarkt čí ateroskleróza. Viaceré štúdie potvrdili, že zápalové ochorenia ďasien (gingivitída, parodontóza) zvyšujú výskyt spomínaných ochorení.  Pri zápalom poškodených ďasnách baktérie ľahšie prenikajú cez sliznicu v ústach do krvného riečiska, kde negatívne vplývajú na cievny systém a srdce. Dokonca boli baktérie, ktoré spôsobujú zápaly ďasien, nájdené priamo v tkanive srdcových ciev u pacientov, ktorí trpeli srdcovo-cievnymi ochoreniami. Štúdie potvrdili, že liečba parodontu (tkanivo, ktoré obklopuje zub) zlepšuje celkový zápal a vedie aj k zlepšeniu funkcie endotelu (výstelky) ciev.

Súvisiace články:

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana