Herpes

Prečo vzniká herpes?

Herpes alebo opar sa po prvýkrát môže objaviť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie však v detstve. Prenáša sa priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo kvapôčkovou infekciou (slinami, používanie rovnakých uterákov, u zubára, bozkávanie…), genitálny herpes sa prenáša pohlavným stykom. Zdrojom nákazy môže byť osoba, ktorá vylučuje vírus slinami (alebo inými sekrétmi), ktorá má príznaky infekcie (napr. opar na pere) ale môže ísť aj o asymptomatických nosičov vírusu – bez príznakov (napr. v prípade genitálneho herpesu sa získa až 75% infekcií práve od sexuálneho partnera, ktorý nemá prejavy ochorenia).

Pre herpetické vírusy je charakteristické, že po prvotnej infekcii zostávajú doživotne u svojho hostiteľa väčšinou bez príznakov. Opätovne sa reaktivuje po pôsobení rôznych faktorov – oslabený imunitny systém, stres, vyčerpanie a únava, pôsobením prudkého slnečného žiarenia, horúčka, menštruácia, nachladnutie alebo iné ochorenie, kedy sa prejaví najčastejšie ako herpes labialis – opar na perách. Priebeh infekcie býva rýchly, vrchol množenia vírusu nastáva do 24 hodín, potom ustáva. Menej často postihuje aj iné časti tváre, nos, oči, uši.

Prvým príznakom infekcie vírusom býva svrbenie a pálenie v postihnutej oblasti. Pacienti, ktorí mávajú opar na pere častejšie, zvyknú už pri tomto prvom prejave rozpoznať infekciu a zahájiť liečbu. Neskôr sa v priebehu niekoľkých hodín objaví začervenanie, ktoré prechádza do tvorby pľuzgierikov s čírym obsahom, ktoré praskajú a na ich povrchu sa vytvoria typické tzv. medové chrastičky. Frekvencia výskytu prejavov herpesu je rôzna; objaviť sa môže jedenkrát za 10 rokov aj niekoľkokrát za jeden mesiac, väčšinou na tom istom mieste.

Neliečený herpes na pere sa zvykne hojiť 10-14 dní. Pri procese hojenia sa môžu suché chrastičky odlupovať a vzniknutá otvorená ranka môže byť vstupná brána pre zanesenie bakteriálnej či kvasinkovaj infekcie, ktoré proces hojenia komplikujú a predlžujú.

Poznámka: Pri prvom stretnutí s herpes simplex vírusom  sa zvykne infekcia prejaviť ako herpetická gingivostomatitída – ochorenie postihujúce ústnu dutinu väčšinou u detí do troch rokov. Znovusplanutím ochorenia už neskôr vzniká herpes (opar) na pere. U dospelých spôsobuje prvý kontakt s vírusom často tonzilofaryngitídu (napr.angína), ktorý sa pri opakovanom prepuknutí infekcie prejavuje ako opar na pere. Prvý kontakt s vírusom môže prebehnúť aj bez prejavov nejakého ochorenia.

 

                                                                                 …čítať viac o Herpese

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana