Herpes

Liečba herpesu pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Pri ťažkých herpetických infekciách, u pacientov so zníženou obranyschopnoťou, pri častom výskyte herpesu (viac ako 6-krát do roka), prípadne pri ťažko sa hojacom herpese lokalizovanom v nose, ušiach, na genitáliách prichádza na rad podávanie tzv. virostatík vo forme tabliet, ktoré Vám predpisuje lekár. Virostatiká sú liečivá, ktoré zabraňujú množeniu vírusu. Patrí sem aciklovir (Herpesin, Telviran, Provirsan), famciklovir (Famciklovir-Teva), valaciklovir (Valtrex). Používajú sa dva spôsoby terapie:

  1. – Epizodická

Terapia zahŕňa krátkodobé podávanie vyšších dávok virostatík na potlačenie akútnej infekcie, čím sa skracuje doba hojenia, vylučovania vírusu, zmenšuje sa bolestivosť. Dôležité je nasadiť liečbu čím skôr, hneď po prepuknutí prvých príznakov.

  1. – Supresívna

Preventívna liečba, kedy sa každodenne a dlhodobo podávajú nižšie dávky virostatík aby sa zabránilo reaktiváciam (prepuknutiu) infekcie.

Veľmi výnimočne v prípade ťažkej infekcie je nutná intravenózna (aplikovaná do žily) liečba.

…čítať viac o herpese

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana