Herpes

Betaglukán v liečbe herpesu

Okrem mastičiek a krémov na opary potláčajú herpetickú infekciu aj niektoré rastlinné extrakty a vitamíny. Pomáhajú pri liečbe či recidíve oparov, najmä povzbudením vlastného obranného mechanizmu tela. Z rastlinnej ríše sa odporúča užívanie Echinacei alebo beta-glukánu. Z vitamínov je vhodné doplniť vitamíny skupiny B, konkrétne B2 (riboflavín) a B5 (dexpanthenol); zinok a vitamín C. Proti herpes vírusom výrazne pôsobí aminokyselina L-lyzín, kde bolo aj niekoľkými štúdiami potvrdené, že prevaha lyzínu (na úkor aminokyseliny arginín) potláča množenie vírusu.

Beta-glukány

Výživové doplnky obsahujúce beta-glukány – polysacharidy izolované z niektorých húb (najčastejšie hliva ustricová) a rastlín podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu a aktivujú dôležité bunky imunitného systému. Odporúčajú sa užívať pri často sa opakujúcich infekciách, zníženej imunite, stavoch vyčerpanosti, alergiách či ako prevencia v chrípkom období. Pri liečbe opakovaného výskytu herpesov sa odporúča ich dlhodobé podávanie (2-3 a viac mesiacov). 

Pri výbere betaglukánových výživových doplnkov buďte obozretní. Prednosť dajte izolovaným betaglukánom pred Hlivou ustricovou, ktorá síce betaglukány obsahuje ale v podobe pomletého prášku pravdepodobne nemá žiadne alebo len minimálne imunomodulačné účinky, ako potvrdilo niekoľko štúdií. Dôležité je vybrať si výrobcu, ktorý má uvedené na obale alebo v príbalovej informácií štandardizované množstvo čistého betaglukánu, nie hmotnosť pomletého prášku hlivy. Výrobca by mal uvádzať z akého zdroja je betaglukán izolovaný a úplne ideálne je ak uvádza aj čistotu prípravku (70% a vyššie). Ak prešiel takýto výživový doplnok k tomu ešte klinickým skúšaním, je to práve ten ktorý si kúpte.

 

Rastliny rodu Echinacea sa využívajú pri prevencii a liečbe vírusových, infekčných a zápalových ochorení už dlhé roky. Obsahujú komplex rôznych látok s imunomodulačným pôsobením (glukány, alkylamidy, deriváty kyseliny kávovej…). Jej účinnosť bola potvrdená viacerými štúdiami, kde sa preukázalo skrátené trvanie bežného nachladnutia ako aj významne znížený výskyt nachladnutia. K negatívam Echinaceii patrí, že pri užívaní dlhšom ako 8 týždňov je podozrivá z hepatotoxických účinkov (poškodenie pečene) obsiahnutých alkaloidov, i keď štúdie potvrdzujúce tieto myšlienky ešte chýbajú. Vhodná je hneď po prepuknutí herpesu alebo na krátkodobú prevenciu pred infekciou.

 …čítať viac o Herpese

Súvisiace články:

Dobré tipy pri herpese

Prečo vzniká herpes

Liečba herpesu

Kútiky na ústach-prečo ich mávame a čo s nimi? 

Hliva ustricová alebo betaglukan na podporu imunity

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana