Afty

Doplnenie vitamínov pri liečbe áft

Pri liečbe áft zohrávajú významnú úlohu vitamíny skupiny B. Dôležitý je najmä vitamín B9 – kyselina listová a vitamín B12 – kobalamín. Ďalej sa podávajú preparáty s obsahom železa, vitamín C a zinok. U mnohých pacientov s opakovaným výskytom áft sa potvrdil nedostatok práve týchto biologických látok. Nevýhodou zostáva, že na našom trhu sa nenachádza výživový doplnok, ktorý by obsahoval kombináciu práve týchto zložiek, preto je niekedy potrebné užívať dva či tri vitamínové doplnky. Pri opakujúcich aftách sa zvyknú dlhodobo podávať aj lieky resp. výživové doplnky stimulujúce imunitu (echinacea, betaglukány, probiotiká…).

Vitamín B9 – kyselina listová

Kyselina listová zohráva spolu s vitamínom B12 dôležitú úlohu pri krvotvorbe. Zúčastňuje sa  procesu bunkového delenia, pri syntéze nukleových kyselín (nositelia genetickej informácie),  správneho fungovania nervovej sústavy. Jej zvýšená konzumácia je nevyhnutná najmä v priebehu tehotenstva. Nedostatok B9 sa prejavuje únavou, poruchou krvotvorby, rastu, tráviacimi ťažkosťami a neposlednom rade zmenami na slizniciach, hlavne v ústach (afty).

Poznámka: Metafolín (L-metylfolát) je aktívna forma kyseliny listovej, ktorá po vstrebaní už nevyžaduje premenu ako bežná kyselina listová a môže teda hneď plniť svoju funkciu. Je preto vhodná aj pre cca 10% populácie, ktorej chýba enzymatická výbava pre premenu bežnej kyseliny listovej (na aktívnu formu) a asi 40% populácie, ktorá má obmedzenú kapacitu metabolickej premeny kyseliny listovej. Bohužial na našom trhu sa aktívna forma kyseliny listovej nachádza len v jednom výživovom doplnku, ktorý poznajú a užívajú predovšetkým tehotné ženy.

 

Vitamín B12 – Kyanokobalamín

Vitamín B12 je spolu s kyselinou listovou nevyhnutný pre krvotvorbu a správnu činnosť nervového systému. Najzávažnejším dôsledkom jeho dlhodobého nedostatku je chudokrvnosť (anémia), s príznakmi ako biele pery, pálenie jazyka, nažltnuté sliznice; objaviť sa môže aj podráždenie či mierna depresia.

 

B-komplex

B-komplex je kombinácia viacerých vitamínov skupiny B (väčšina prípravkov však neobsahuje kyselinu listovú ani vitamín B12), ktorá sa tiež zvykne podávať ako doplnková liečba áft, herpesov, kútikov a iných ťažkostí. Patrí sem tiamín (B1), riboflavín (B2), nikotínamid (B3), D-pantotenát (B5), pyridoxín (B6), ktoré sú nevyhnutné pre normálnu funkciu tkanív – kože, nervovej a tráviacej sústavy, obrayschopnosť organizmu.

Poznámka: V nedávnej štúdii sa skúmal vplyv vitamínov B1, B2 a B6 na pacientov s opakujúcimi sa aftami, z čoho bol u 28% pacientov potvrdený deficit (nedostatok) aspoň jedného s uvedených vitamínov. Všetkým pacientom (s deficitom vitamínov aj bez) boli po obdobie troch mesiacov podávané vitamíny B1, B2, B6. Štatisticky význámné výsledky a zlepšenie áftózneho ochorenia sa dokázal len u pacientov, u ktorých bol pred začatím podávania B- vitamínov potvrdený ich deficit (28%). Z uvedeného vyplýva, že podávanie B-komplexu predstavuje ďaľšiu možnú alternatívu liečby áft, predovšetkým však u pacientov s ich deficitom.

 

Zvýšenie imunity a afty

Kedže zvýšený výskyt áft je často spojený s obdobím oslabenia imunity jedinca,  stresu či infekcie, predpokladá sa, že povzbudenie vlastnej obranyschopnosti môže viesť k zlepšeniu stavu pacienta. Čo sa týka áft odporúča sa zvýšiť príjem vitamínu C a zinku, ktoré zvyšujú imunitu a napomáhaju hojeniu slizníc. Ďalej sa odporúča užívanie echinacei (kvapky, tablety, čaje) na stimuláciu obranných buniek tela, ktoré je tak lepšie schopné odolávať aftám ako aj nachladnutiu či vírusovým infekciám.

                                                                                        …čítať viac o Aftách

Súvisiace články:

Dobré tipy pri aftách

Čo robiť pri opakujúcich sa aftách

Ako liečiť afty

Kedy zinok pomáha a kedy škodí?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana