Afty

Ako vyzerá afta?

Afty (aftózna stomatitída) sú drobné vriedky postihujúce ústnu dutinu. Ochorenie obvykle nie je nebezpečné, ale môže byť veľmi nepríjemné a bolestivé. Vyskytujú sa buď jednotlivo alebo v menších zhlukoch na sliznici pier, bukálnej sliznici, na spodine úst, jazyku, podnebí, menej často na ďasnách. Zvyknú sa vyhojiť do  jedného až troch týždňov. Pokiaľ máte ťažkosti dlhšie, máte viac ako 4 afty, ktoré sa hoja dlhšie ako 14 dní, ochorenie sa často opakuje (viac ako raz mesačne) alebo je sprevádzané horúčkou či inými ťažkosťami treba navštíviť lekára, kvôli vylúčeniu iného ochorenia.

Afty sú bolestivé vriedky pokryté bielym povlakom, ktorý kontrastuje so začervenaným okolím v ústnej dutine. Rozlišujeme:

– Malé afty

Tento typ sa vyskytuje najčastejšie (až 80% všetkých áft) a zároveň spôsobuje najmenšie ťazkosti. Afty sú oválne alebo guľaté, nezvyknú presahovať 1 cm, objavujú sa v malom počte (1 až 4). Hoja sa do 14 dní bez zanechania jazvy.

– Veľké afty

Oválne vriedky, ktoré dosahujú v priemere aj 1cm a viac a sú veľmi bolestivé. Výskyt recidív (návrat ochorenia) je častejší v porovnaní s malými aftami a hojenie nezriedka trvá aj 40 dní, pričom v postihnutom mieste zanechávajú jazvy.

– Herpetiformné afty (ulcerácie)

Objavujú sa prevažne v mladom veku, viac u žien ako mužov. Typický je rychly vznik viacpočetných (desiatky) malých áft (priemer len 1-2 mm), ktoré sa môžu zväčšovať a splývať. Sú veľmi bolestivé, s častými recidívami viackrát do roka.

                                                                                     …čítať viac o Aftách

Súvisiace články:

Doplnenie vitamínov pri liečbe áft

Prečo vznikajú afty?

Ako liečiť afty?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana