Ochorenie uší

Keď bolia uši – liečba, príčina, prejavy

Najčastejšie ochorenie uší, s ktorým sa v praxi stretávame, je zápal stredného ucha. Postihuje predovšetkým deti, vie si však nájsť aj dospelých pacientov. Zápal stredného ucha sa nezvykne vyvíjať ako samostatné ochorenie, obvykle prichádza ako komplikácia infekcie dýchacích ciest, napríklad chrípky alebo nádchy. Zápal stredného ucha prekoná 60-85% detí do jedného roka, po šiestom roku života incidnencia klesá.

Prečo začnú uši bolieť?

Prienik infekcie cez Eustachovu trubicu do priestoru stredného ucha je najčastejší spôsob vzniku akútneho zápalu. Eustachova trubica spája stredné ucho s nosohltanom, dojčatá a malé deti ju majú kratšiu a širšiu ako dospelí, preto sú náchylnejšie na vznik ochorenia (ľahší prienik baktérií). Ku vzniku ochorenia u malých detí prispieva aj neschopnosť smŕkať. Pri nádche, zápale hrdla, prechladnutí či zápale prínosových dutín dokáže infekcia prejsť z oblasti nosohltana do stredného ucha. Pôvodcami ochorenia bývajú hlavne baktérie, menšia časť prípadov je vírusového pôvodu. Na začiatku ochorenia môže ísť o vírusy, neskôr však situáciu komplikuje pridružená bakteriálna infekcia (Streptococcus pneumonie, Haemophillus pneumonie, Moraxella catharhalis, Staphyloccocus aureus..). Pri zápaloch stredného ucha často pozorujeme recidívy (opakovaný výskyt ochorenia), najmä u malých detí. Okrem postavenia Eustachovej trubice k tomu prispieva aj znížená imunita, zväčšená nosová mandĺa (po jej odstránení sa znižuje výskyt ochorenia), nosové polypy, vybočená nosová priehradka – znížená priechodnosť nosovej dutiny.

Ako spoznáme zápal stredného ucha?

Bolesť ucha (najmä v noci), zvýšená horúčka, prípadne zaľahnutie ucha a bolesť hlavy patria k najčastejším prejvom akútneho zápalu stredného ucha. U malých detí pozorujeme nervozitu, plačlivosť, chytanie uška. Pri rozvinutých formách zápalu sa môže dokonca objaviť výtok z ucha, vtedy je potrebné vyšetrenie odborným ORL lekárom. Nahromadená tekutina v uchu naznačuje komplikáciu, ktorá môže viesť k spontánnemu pretrhntiu blany bubienka, kedy síce príde k úľave od bolesti, hrozí však riziko šírenia bakteriálnej infekcie do okolia a komplikované hojenie rany (hojí sa jazvou). V tomto prípade je vhodnejšie tomu predísť a lekár môže previesť paracentézu (narezanie blany bubienka kvôli uvoľneniu tekutiny a uľaveniu od bolesti). Ak zápal stredného ucha zanedbáme alebo liečime nesprávne, môže prejsť do chronického štádia. Tu už nie je dominantná bolesť ucha ale skôr pozorujeme opakovaný alebo dlhotrvajúci výtok z ucha, ktorý môže byť smotanový až žltkastý. Chronický zápal býva spojený aj s poruchou sluchu, hučaním, šumením či pískaním v uchu.

Ako liečime zápal stredného ucha?

Kedže zápal stredného ucha vzniká často pri súčasnom zápale horných dýchcích ciest, liečime aj tie (sinusitída, alergická rinitída, chrípka..). Vírusové alebo nekomplikované zápaly stredného ucha sa dajú zvládnuť bez antibiotickej liečby. Ľahšie prípady ušných príhod sa liečia tzv. Burow kvapkami, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Pôsobia proti opuchu, majú adstrigentné (sťahujúce) a mierne antiseptické (zneškodňujúce baktérie) účinky, napomáhajú epitelizácii tkaniva (proces hojenia). Buď sa aplikujú 2-4 kvapky každé 2-3 hodiny alebo sa roztokom navlhčí gázová vložka (štráfik) a vkladá sa do ucha každé 2-3 hodiny (u detí je to vhodnejší spôsob). Niektorí lekári odporúčajú okrem Burow kvapiek aj štráfik navlhčený bórovou vodou.

V prípade bakteriálnej infekcie a hnisavých zápalov to bez antibiotík pravdepodobne nepôjde. Niekedy postačuje len lokálna antibiotická liečba (antibiotické kvapky do ucha, ktoré sa aplikujú 3-5xdenne), inokedy treba zahájiť systémovú liečbu (antibiotiká na vnútorné užívanie), u najmenších deti sa predpisujú antibiotické sirupy na 5-10 dní. Pri bakteriálnom zápale, najmä ak sa objavuje opakovane, je vhodné odobrať vzorku sekrétu z ucha kvôli kultivačnému vyšetreniu, pri ktorom sa zistí aká/é baktéria infekciu spôsobila a zároveň na aké antibiotiká je citlivá. Výsledok z kultivácie je dôležitý aj v prípade keď pacient nereaguje dostatočne na liečbu predpísanými antibiotikami.

Ďalej sa pri zápale stredného ucha deťom aj dospelým ordinujú voľnopredajné dekongestíva – spreje, u detí predovšetkým kvapky do nosa, ktoré poznáme ako prvú pomoc pri upchatom nose (Olynth, Nasivin, Otrivin, Afrin, Muconasal, Sanorin…).Tieto lieky, okrem spriechodnenia nosa, znižujú opuch slizníc, čo sú doležité opatrenia pri zápale stredného ucha. Deti ich môžu používať 5-7 dní, dospelí maximálne 10 dní. Viac v článku Závislosť na nosových kvapkách. U dojčiat nezabúdať noštek pravidelne odsávať.

Liečbu obyvkle dopĺňajú mukolytiká – lieky, ktoré dokážu “rozkladať ” a riediť hlieny, a tak pomáhať pri ich odstraňovaní a zabraňovať ich hromadeniu. Najčastejšie sa odporúča liečivo acetylcysteín (Solmucol, ACC) alebo ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene, Flavamed…), ktoré sú určené pre detských aj dospelých pacientov.

V nesposlednom rade sa používajú liečivá tlmiace bolesť a zápal vo forme kvapiek do ucha. Obsahujú kortikosteroid (viazané na lekársky predpis) alebo lokálne anestetikum (Otipax – môže sa použiť len v prípade, že neprišlo k porušeniu bubienka, preto aj keď je liek voľnopredajný je vhodnejšie ho aplikovať až po odporúčaní lekára). Okrem lokálnych liekov sa môžu užívať aj analgetiká a antipyretiká na vnútorné použite, ktoré síce ochorenie neliečia, potlačia však nepríjemnú bolesť alebo zvýšenú teplotu. U detí sa volia lieky na báze paracetamolu (Paralen, Panadol) alebo ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen, Brufen, Mig), dospelí môžu zvoliť aj iné lieky patriace medzi nesteroidné antiflogistiká ako kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpirin), naproxen (Nalgesin), diklofenak (Voltaren).

Uši treba chrániť pred chladom, vetrom, prievanom, vodou. Kvapky do uší sa aplikajú v ľahu, po aplikácii je vhodné ešte chvíľu zostať ležať. Kvapky, ktoré sa skladujú v chladničke, musíme pred aplikáciou zohriať na izbovú teplotu (napr. v dlani alebo ich vytiahnúť skôr z chladničky).

Poznámka: Dojčenie trvajúce aspoň 3 mesiace znižuje výskyt akútneho zápalu stredného ucha u detí, tento efekt dokonca pretrváva ešte 12 mesiacov po dojčení (samozrejme ak je to možné, treba dojčiť minimálne 6 mesiacov). Zaujímavé je, že tento fakt nie je pravdepodobne spôsobený len vplyvom materského mlieka na imunitu a zdravie dieťaťa, ale aj absenciou pitia mlieka z flaše. Keď ďieťa pije z flaše, podtlak vo vnútri flaše spôsobuje, že dieťa musí intenzívnejšie sať a vytvára sa tak podtlak v Eustachovej trubici.(Zdroj: Brown CE, Magnuson B. On the physics of the infant feeding bottle and middle ear sequela: Ear disease in infants can be associated with bottle-feeding. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2000;54:13–20.)

Čo nerobiť, ak chceme mať zdravé uši?

– Pri zápale stredného ucha by mal zvukovod ostať voľný, takže žiadna vata do ucha, aby sme nevytvárali baktériam lepšie podmienky pre množenie.

– Čo najmenej sa dotýkať postihnutého ucha prstami alebo vatovými tyčinkami, aby sme nepreniesli infekciu aj na druhé ucho.

– Podľa niektorých štúdií, cumlík u dojčiat zvyšuje riziko zápalu stredného ucha až o 25%, riziko súvisí aj s frekvenciou používania cumlíka (Zdroj:Hanafin S, Griffiths P. Does pacifier use cause ear infections in young children? Br J Community Nurs. 2002;7:206–11)

– Fajčenie matiek počas prvého roku života dieťaťa je výrazný rizikový faktor opakovaného výskytu zápalu stredného ucha u týchto detí, negatívny dopad sa zdá byť výraznejší u detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou (Zdroj: Ey JL, Holberg CJ, Aldous MB, Wright AL, Martinez FD, Taussig LM. Passive smoke exposure and otitis media in the first year of life. Group Health Medical Associates. Pediatrics. 1995;95:670–7)

Čistenie uší vatovými týčinkami sa neodporúča, pri čistení uší tyčinkami dochádza často k hlbšiemu zatlačeniu ušného mazu do zvukovodu. Zvukovod má samočistiacu schopnosť, netreba to preháňať s agresívnym čistením. Ušný maz tiež plní dôležité funkcie ako viazanie nečistôt, ochrana kože pred vysychaním, bráni vstupu baktérii hlbšie do ucha. Ak sa vám tvorí nadmerné množstvo ušného mazu alebo máte zúžený zvukovod, môžete si nechať prečistiť uši u lekára alebo vyskúšať niektoré preparáty na hygienu uší dostupné v lekárni. Ale o tom viac v ďaľšom článku.

Súvisiace články:

Olynth, Muconasal, Nasivin..Striedanie vás neochráni pred závislosťou!

Rýchla pomoc pri upchatom nose u detí

Ako dosiahnúť maximálny účinok antibiotík s minimálnym rizikom nežiaducich účinkov?

Prechodená chrípka

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana