Ochorenia očí

Ochorenia očí vyžadujúce liečbu u lekára

Problémy s očami občas potrápia každého. V lepšom prípade ide len o podráždené oči, neinfekčné zápaly oka alebo suché či unavené oči, s ktorými si poradíte aj bez pomoci lekára. Sú však ochorenia, pri ktorých je návšteva oftalmológa nevyhnutná. Medzi také patria:

Glaukóm-zelený zákal

Glaukóm alebo zelený zákal je chronícké ochorenie zrakového nervu. Veľkou nevýhodou tohto ochorenia je, že dlho nespôsobuje žiadne ťažkosti, ale pri neskorej diagnóze a nedostatočnej liečbe môže vážne poškodiť zrak, dokonca spôsobiť aj slepotu. Preto sú nevyhnutné pravidelné návštevy očného lekára, najmä ak ste osoba po štyridsiatke! Príčina glaukómu nie je presne známa, častokrát sa hovorí o genetickej predispozícii. Hlavný rizikový faktor je však vysoký očný tlak. Práve preto sa terapia glaukómu orientuje práve na znížovanie očného tlaku tzv. antiglaukomatikami. Výber lieku je individiuálny a je vždy v rukách lekára. V niektorých prípadoch sa odporúča operácia glaukómu, ktorej cieľom je zlepšiť odtok vnútroočnej tekutiny či zníženie jej tvorby, čím dochádza k poklesu vnútroočného tlaku.

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia je závažná komplikácia cukrovkárov, ktorá môže vzniknúť pri nedostatočnej kontrole cukrovky, pozornosť treba venovať najmä krvnej glukóze. Nejde len o problém, ktorý rieši oftalmológ, malo by ísť o spoluprácu diabetológa a očného lekára. Ochorenie postihuje malé cievy a dochádza tak k nedostatočnému okysličeniu sietnice oka (hypoxia). Liečba je  výhradne v rukách lekára, základom je kontrola hladiny krvného cukru – liečba diabetu – zabránenie hyperglykémie. Ako doplnková liečba sa môžu užívať vitamíny skupiny B alebo antioxidanty ako vitamín C a E. V pokročilejšom štádiu ochorenia môžu lekári prístupiť k laserovej liečbe. Novšim liekom terapie diabetickej retinopatie (ale i neuropatie) je benfotiamín (derivát tiamínu -B1 s lepšou biologickou dostupnosťou), ktorý zvyšuje odolnosť organizmu na vysoké hladiny glukózy a predchádza tak vzniku diabetickej retinopatie. Benfotiamín sa na trhu nachádza v lieku Benfogamma a Milgamma.

Degenerácia makuly

Degenerácia makuly postihuje centrálnu časť sietnice oka-makulu. Keďže je to miesto najostrejšieho videnia – postihnuté je miesto ostrého videnia v strede zorného pola, často zostáva zachované len periférne videnie. Ochorenie patrí k častým dôvodom straty zraku vo vyspelých krajinách. Najčastejšie sa vyskytuje tzv. vekom podmienená makulárna degenerácia, ktorej výskyt vzrastá s pribúdajúcim vekom. Bohužiaľ, účinna liečba u suchej formy (90% všetkých prípadov) zatiaľ neexistuje. U vlhkej formy makulárnej degenerácie sa používa laserová terapia alebo terapia ovplyvňujúca rastové faktory angiogenézy (pegaptanid). Ochranný účinok však majú niektoré karotenoidy – luteín, zeaxantín a antioxidanty-vitamín C a E, selén, ktoré sa nachádzajú v kvalitnej strave alebo vo forme výživových doplnkov na oči na perorálne užívanie. Nakoľko ide zatiaľ o nevyliečiteľnú chorobu, prevencia vo forme očnej výživy je momentálne jediným spôsobom ako predchádzať vážnym neskorším komplikáciam. I keď aj potvrdenie tejto skutočnosti si vyžaduje ešte ďaľšie výskumy a štúdie. Netreba zabúdať ani na ochranu očí pred ultrafialovým žiarením a zdravú životosprávu, ktoré tiež ovplyvňujú rozvoj tohto ochorenia.

Jačmeň – hordeolum

Jačmeň je zápal mazovej žlazy pri koreni riasy na vonkajšom okraji mihalníc. Pociťujeme ho ako bolestivú červenkastú zdureninu na okraji viečka. Príčinou jačmeňa bývajú baktérie (stafylokoky), ktoré bežne žijú na koži, ak však preniknú do mazovej žlazy pri korienku riasy, dochádza k vzniku jačmeňa. Jačmeň zvykne vo väčšine prípadov vymiznúť za dva tri dni aj bez liečby. Veľmi vhodné je prikladať si na postihnuté oko teplé obklady. Môžte vyskúšať aj očný obklad Ophtalom alebo mastičku Ophtalmo-septonex, ktoré sa dájú kupiť bez lekárskeho predpisu. Ak by ťažkosti aj tak neustupovali na rade je lekár, ktorý Vám na jačmeň môže predpísať antibiotické očné maste alebo spraviť kortikoidný obstrek. Ak ani tieto opatrenia nestačia, poslednou možnosťou je chirurgický zákrok.
Herpes simplex rohovky

Herpes rohovky je spôsobený herpetickým vírusom. Herpes simplex môže postihnúť rôzne časti tela, najčastejšie ide o pery – opar (herpes labialis), prípadne genitálie (herpes genitalis), ale zriedkavo môže postihnúť i oko. Prejavuje sa bolestivosťou, slzením, svetloplachosťou, pocitom cudzieho telesa v oku, môže spôsobiť zákal rohovky a viesť k poruchám zraku. Herpes rohovky môže byť nebezpečný, preto neváhajte navštíviť oftalmológa, ktorý Vám môže predpísať antivirotickú masť s obsahom acikloviru, prípadne sa v závislosti od vážnosti ochorenia rozhodnúť pre inú liečbu.

 …čítať viac o Ochoreniach očí

Súvisiace články:

Unavené a suché oči

Zapálené a červené oči

Pomáhajú dopnky výživy na oči?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana