Ochorenia očí

Jačmeň-príčina, prejavy, liečba

Jačmeň, jačmenné zrno, latinsky hordeolum je bakteriálna infekcia postihujúca očné viečko. Napriek tomu, že býva bolestivé, na pohľad nepríjemné, nezvykne spôsobovať väčšie ťažkosti, nepoškodzuje zrak a obyčajne ani nevyžaduje návštevu lekára.

Prečo vzniká jačmeň a ako ho spoznáme?

Jačmeň vzniká upchatím vývodu mazových žliazok na okraji viečka, ktoré sa prejaví zápalom riasových folikulov mihalníc. Za zápal sú zodpovedné baktérie – stafylokoky, ktoré patria k bežným „obyvateľom“ našej kože, problém nastáva až pri ich premnožení. K ochoreniu sú náchylnejší ľudia s oslabenou imunitou či cukrovkou, k vzniku ochorenia prispeva aj zlá hygiena (dotýkanie sa očí špinavými rukami). Jačmeň sa prejavuje ako jednostranný opuch očného viečka s hmatateľným podkožným uzlíkom. Viečko je začervenané, bolí, oko slzí, typický je pocit cudzieho telesa v oku a zvýšená citlivosť na svetlo.

Čo robiť pri jačmene?

Prvý jednoduchý krok, ktorý treba urobiť ak máte podozrenie na jačmeň, je prikladanie teplých obkladov na postihnuté oko, ktoré urýchlia dozrievanie jačmenného zrna a urýchlia hojenie. Teplé obklady (kapesník, gáza, kúsok handričky) môžete namočiť do bórovej vody (Jarish roztok, Ophtal – dajú sa kúpiť v lekárni), ktorá zastavuje rast baktérií. Okrem bórovej vody sa dajú použiť aj obklady z kamiliek alebo očianky (sypaná očianka sa trochu horšie zháňa, v každej lekárni vám ju však vedia objednať). Obklady jemne prikladajte na oko 10-15 minút 4-5x denne. K úľave by malo prísť za 1-3 dni. Ku kompletnému vyhojeniu nezávažných prípadov dochádza približne do jedného týždňa.

Pri liečbe nezávažných prípadov jačmeňa alebo v úvode liečby môžete okrem obkladov vyskúšať ophthalmo-septonexovú mastičku 3-5x denne, po aplikácii je vhodné nechať oko ešte 2-3 minuty zavreté. Ak je oko príliš bolestivé, jačmeň pretrváva viac ako 7, dní treba zájsť za lekárom, ktorý vám podľa stavu ochorenia buď predpíše antibiotické kvapky a maste do očí alebo vykoná drobný ambulantný chirurgický zákrok. Antibiotické prípravky treba používať 5-10 dní. V prípade očných mastí je vhodné prvý centimeter masti po prvom otvorení vyhodiť. Antibiotické prípravky do očí  sa nemôžu aplikovať na kontaktné šošovky, pred aplikáciou je potrebné si ich vybrať a opätovne nasadiť najskôr až za 30 minút po použití prípravku. Koncom flaštičky sa pri kvapkaní nedotýkajte oka, mihalníc ani ničoho iného aby ste predišli kontaminácii kvapiek alebo infekcii.

Poznámka: Do očí vždy podávame len očné prípravky, takže žiadne výplachy bórovou vodou určenou na dermálne použitie, nevhodná je aj framykoinová masť (do oči sa používa ophthalmo-framykoin masť). Očné prípravky musia byť totiž špeciálne upravené (pH, osmotický tlak, čírosť, viskozita..) aby sa dosiahla bezpečná, účinná a zároveň bezbolestná aplikácia.
 
Veľmi podobný priebeh ako jačmenné zrno má aj vlčie zrno (chalazion). Pre vlčie zrno je typický výraznejší opuch (zrno môže mať veľkosť hrachu) a menšia bolestivosť. Vzniká upchaním tzv. meibomovej žliazky v očnom viečku, ktorej úloha je produkcia lipidových (tukových) zložiek slzného filmu. Podobne ako jačmeň sa môže vyhojiť spontánne, v porovnaní s jačmeňom však vyžaduje častejšie zákrok lekára, antibiotické aj kortikoidné prípravky, liečba može trvať mesiac aj dlhšie. Vlčie zrno sa objavuje častejšie u pacientov s ružienkou (rosacea) alebo seboroickou dermatitídou. Tu sa neraz pri recidívach ochorenia pristupuje aj k celkovo podávaným antibiotikám.
 
Súvisiace články:
 
 
 
 
 
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
 
Autor: Zuzana