Ochorenia očí

Hojenie po zákrokoch a poraneniach

Na hojenie očí a viečok po operáciách či poraneniach sa používajú tzv. epitelizanciá, látky ktoré regenerujú poškodený epitel (bunky kože alebo slizníc), niektoré majú tiež granulačné účinky – urýchľujú delenie buniek vypĺňajúcich defekt. Z voľnopredajných liekov sa používa najmä guajazulen (Ophtalmo-azulen masť), ktorý má okrem epitalizačného účinku aj protizápalový. Určený je na regeneráciu epitelu buniek pri drobných poraneniach rohovky alebo spojovky. Ďaľšou epitalizačnou látkou je dexapantenol, ktorý sa nachádza v očných kvapkách i mastiach buď samostatne (Corneregel) ale v kombinácii s inými liečivami (Hypromeloza-P).

OPTALMO-AZULEN masť

  1. – masť sa používa pri drobných poraneniach očných viečok, spojovky a rohovky, po poleptaní a popálení rohovky, na urýchlenie hojivého procesu po odstránení cudzích teliesok z rohovky
  2. – masť sa aplikuje niekoľkokrát denne do spojivkového vaku (prípadne na viečka a blízke okolie očí), po aplikácii by oko malo ostať 2-3 minúty zavreté.
  3. – pri prvom otvorení treba 1cm masti vyhodiť

CORNEREGEL  gel

  1. – očný gel s obsahom dexapantenolu určený na regeneráciu rohovky, podporu hojenia očných kožných a slizničných lézií,  podporná liečba a doliečovanie všetkých typov keratitídy, chemické poleptanie, popálenie; dystrofia rohovky
  2. – liek je vhodný aj na podpornú liečbu rohovkových infekcii bakteriálneho, vírusového alebo mykotického pôvodu.
  3. – podľa závažnosti a charakteru ťažkostí sa aplikuje 3 až 5-krát denne po 1 kvapke do spojovkového vaku

                                                                    …čítať o Ochoreniach očí

Súvisiace články:

Viete ako aplikovať očné kvapky?

Unavené a suché oči

Zapálené a čevené oči

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana