Rany a odreniny

Dobré tipy pri liečbe rán

V prevencii infekcie a v urýchlení hojenia rán sa výborne osvedčuje koloidné striebro, ktoré je voľne dostupné v lekárni vo forme roztokov. Nedávne štúdie ukázali, že rany ošetrované striebrom sa hoja rýchlejšie. Koloidné striebro je prírodné antibiotikum, pôsobiace na celý rad baktérií (Staphylococcus aureus, E.coli, Pseudomans aeruginosa…), zmierňuje infekciu a  podporuje rýchlu regeneráciu poškodených buniek. Môžete ho nanášať priamo na ranu.  Striebro je súčasť aj niektorých novších obväzových materiálov a používa sa aj na liečbu popálenín, akné či plesní (mykózy).

Miesta ošetrené koloidným striebrom nevystavujte slnečnému žiareniu.

Koloidné striebro musíte skladovať na tmavom mieste a chrániť pred elektomagnetickým žiarením (mobil, mikrovlnka, televízor…).

 

Hojenie rán môžte do určitej miery ovplyvňovať aj správnou životosprávou.

Do jedálnička zaraďte potraviny bohaté na flavonoidy. Flavonoidy zabraňujú lámavosti a zvýšenej priepustnosti kapilár, opuchom, zápalom, prevencia hematómov. Nájsť ich môžte v ovocí -čučoriedky, jahody, maliny (rutin), jablká, citrusové plody (citrin), zelenine- kapusta, zeler, petržlen, brokolica, cibuľa, cesnak a pór. Velke množstvo je obsiahnuté v bylinách (najmä rutin, aescin, diosmin, hesperidin) ako je Pagaštan konský alebo Ginkgo dvojlaločné. Flavonoidy nájdete aj v červenom víne, strukovinách či zelenom čaji.

Ďalej je to strava bohatá na chlorofyl – zelené farbivo rastlín. Chlorofyl sa zúčastňuje tvorby krvného farbiva hemoglobínu, ktorý zabezpečuje prenos kyslíka – zlepšenie metabolizmu, hojenia rán (aj hemoroidov a popálenin). Nájsť ho môžte v zelenej listovej zelenine, brokolici, zelenom hrášku, póre. 


Ak dávate prednosť bylinkám, vyskúšať môžte:

Kostihoj lekársky – podporuje hojenie rán, vhodný aj na popáleniny a podliatiny (obkady, najlepšie z čerstvých listov), hnisavé a zle hojace rany

Repík lekársky –  protizápalový účinok, obsahuje trieslovinu tanín, ktorá hojí kožné rany  

Rumanček pravý – protizápalový účinok, pôsobí upokojujúco pri ťažko sa hojacich ranách aj vyrážkách

Nechtík lekársky – upokujujúco, hojivo a antisepticky pôsobí na zapálenú kožu, rany, omrzliny

                                                     …čítať viac o Ranách

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana