Psoriáza

Liečba psoriázy

Psoriáza je chronické ochorenie, ktoré je síce nevyliečiteľné, pomocou správnej liečby je však dobre liečiteľné. Cieľom liečby je ústup akútnych prejavov, brzdenie rozvoja ochorenia, udržanie remisie (stav bez príznakov) a tým zlepšenie kvality života psoriatikov. Väčšina pacientov je nastavená na liečbu lokálnu – maste, krémy, roztoky, v ťažších prípadoch volí dermatológ liečbu systémovú (celkovú), najmä v kombinácii s liečbou lokálnou alebo fototerapiou. Pre obzvlášť závažné stavy alebo pacientov, ktorí nereagujú na štandarnú liečbu, môže lekár naordinovať najnovšiu metódu – biologickú liečbu. Ako doplnková terapia sa využíva balneoterapia (kúpeľná liečba), fytoterapia, užívanie niektorých výživových doplnkov.

Liečba psoriázy patrí do rúk dermatológa, v prípade psoriatickej artritídy reumatológa. Viac v článku Liečba psoriázy pod dohľadom lekára.

Dôležitou súčasťou liečby psoriázy je aj podporná a doplnková starostlivosť o kožu. Lokálne prípravky dostupné bez lekárskeho predpisu sa doporučujú pre svoje hydratačné a deskvamačné (odstraňovenie šupín) účinky. Zlepšujú regeneráciu kože a obnovujú kožnú bariéru, obmedzujú svrbenie, regulujú pH kože. Výskyt nežiaducich účinkov je zanedbatelný, neobsahujú kortikoidy, bývajú veľmi dobré znášané, môžu sa aplikovať dlhodobo (aj ked niekedy pomáha práve prestriedanie prípravkov), u ľahkých psoriatikov často úplne postačujú na udržanie dobrého stavu kože. Aj keď je liečba psoriázy prísne individuálna (čo sadne jednému nemusí druhému), v prípade voľnopredajných prípravkov na psoriázu bohužiaľ obvykle platí, čím drahšie tým lepšie.

Skin-cap prípravky

Skin-cap prípravky patria k najčastejšie vyhľadávaným voľnopredajným prostriedkom proti psoriáze. Vo svojom portfóliu majú krém, šampón, sprchový gel a sprej. Hlavným nosieľom účinku v prípravkoch je pyrition zinku, ktorý nájdeme napríklad aj v šampónoch proti lupinám.

Dr Michaels prípravky

Tieto prípravky stihli za pomerne krátku dobu, ktorú sú na našom trhu, zaznamenať množstvo pozitívnych ohlasov u pacientov aj dermatológov. Na dosiahnutie požadovaného efektu odporúča výrobca používať všetky produkty – čistiaci gel, masť aj telový olej. Čistiaci gel obsahuje kyselinu salicylovú a iné ovocné kyseliny, ktorých úloha je najmä odstránenie šupín. V druhom kroku sa nanáša krém, ktorý potláča zápal a svrbenie (obsahuje tekutý parafín, oxid zinočnatý a prírodné esenciálne oleje). Posledný krok-telový olej slúži na hydratáciu a vytvorenie ochrannej vrstvy na pokožke. Nevýhodou prípravkov je vysoká cena (len malá sada týchto troch výrobkov stojí okolo 100 eur).

Psoristop prípravky

Extrakt z mahónie cezmínolistej, avokádový olej, mandľový olej a aloe sú hlavné účinné zložky prípravkov rady Psoristop. Mahónia obsahuje alkaloidy berberín, ktorých liečivý účinok na psoriázu bol potvrdený aj nedávnou štúdiou.

Konopné prípravky (CutisHelp, Cannaderm)

Prípravky sú založené na protizápalovom účinku oleja získaného zo semien technického konope. Jedná sa o zaujímavú alternatívu doplnkovej liečby psoriázy. Výhodou je široký sortiment prípravkov (krémy, maste, šampony, oleje, mlieka, peny) a prijateľná cena. Na druhej strane u väčšiny pacientov nedosahujú až tak dobré výsledky ako predchádzajúce prípravky.

Vnútorná doplnková liečba psoriázy

Omega-3 kyseliny

Niektorí odborníci predpokladajú, že priebeh psoriázy zhoršuje zvýšená syntéza kyseliny arachidónovej a práve tu by sa mohli osvedčiť omega-3 mastné kyseliny, ktoré brzdia jej tvorbu. Potvrdila to aj jedna menšia štúdia, kedy sa psoriatikom podával rybí olej a výsledkom bolo zlepšenie prejavov ochorenia. Uvidíme, čo prinesú ďaľšie výskumy.

Vitamín D

Vitamín D sa s úspechom používa na lokálnu (vonkajšiu) liečbu psoriázy. Nedávne odhalanie úlohy vitamínu D v modulácii imunitného systému (choroby sprostredkované Th1) dáva vitamín do iného svetla a začina sa skúmať aj jeho vplyv na zápalové a autoimunitné ochorenia ako psoriáza, Crohnova choroba, skleróza multiplex či cukrovka pri systémovom (orálnom) užívaní. Niektorí autori spájajú nedostatok vitamínu D s oslabením slizničnej imunity a narušením funkčnosti kože.

Iná doplnková liečba psoriázy

K najstarším spôsobom liečby psoriázy patrí balneoterapia-kúpeľná liečba. Využívajú sa najmä sírové a sírovodíkové vody, ktoré majú antibakteriálny, keratoplastický (odstraňovanie šupín) a protisvrbivý účinok. Liečbe psoriázy sa venujú kúpele Smrdáky, Trenčianske teplice alebo Červený Kláštor. Sírové kúpele si možete pripraviť aj doma s prísadou do kupeľa Solfatan, ktorý sa dá kúpiť v lekárni. Daľšou alternatívou je čierne bahno z mŕtveho mora, ktoré je dostupné v lekárni pod značkou Kawar.

Psoriatikom sa zlepšuje stav aj pobytom v prímorskom prostredí, kde ochoreniu prospieva kombinácia morskej vody, slnka a zároveň relax a duševná pohoda.

Pri obéznych pacientoch zvykne zlepšiť stav psoriázy zníženie hmotnosti

Súvisiace články:

Psoriáza-príznaky a príčiny

Biologická lieky-už ste o nej počuli?

Novinky v liečbe celiakie

Berberín-nový liek na liečbu intolerancie a metabolický syndróm?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana