Pigmentové škvrny

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn?

Existuje množstvo spôsobov ako sa zbaviť pigmentových škvŕn. Výber vhodnej metódy je dôležité skonzultovať s dermatológom, nakoľko nie každá liečba je vhodná pre každého.

Najdostupnejšie a zároveň najlacnejšie je odstraňovanie pigmentových škvŕn pomocou bieliacich krémov dostupných v lekárni. Všetky sa dajú zohnať bez lekárskeho predpisu. Tieto krémy obsahujú zložky, ktoré ovplyvňujú (blokujú) najmä enzým tyrozinázu, ktorý je nevyhnutný pri tvorbe pigmentu v melanocytoch. Medzi najčastejšie zložky krémov patria:

Hydrochinón

Hydrochinón býval zlatým štandardom na zosvetlenie kože. Jeho účinnosť, a to samostatne či v kombinácii s inou liečbou, bola zdokumentovaná v mnohých klinických štúdiách. Hydrochinón inhibuje (brzdí) enzým tyrozinázu, čím blokuje zásadný krok v syntéze melanínu. Bohužial, štúdie na zvieratách pri veľmi vysokých dávkach odhalili potenciálny karcinogénny účinok. Okrem toho, vysoké dávky hydrochinónu môžu spôsobiť ochronózu -chorobne černanie tkaniva. Táto komplikácia je relatívne vzácna u krátkodobého použitia a stredne vysokej koncentrácii. Avšak, dlhodobé užívanie s vysokou koncentráciou, obzvlášť u ľudí  tmavej pleti spôsobuje ochronózu pomerne často. V dôsledku týchto obáv, je hydrochinón v niektorých krajinách (aj na Slovensku) zakázaný alebo je jeho použitie obmedzené.

Arbutín

Arbutín je molekula, ktorá sa skladá z hydrochinónu naviazaného na glukózu. Arbutín sa pomaly uvoľňuje z hydrochinónu prostredníctvom hydrolýzy, ktorý potláča tvorbu melanínu tým, že zablokuje enzým tyrozinázu. U arbutínu sa predpokladá menej nežiaducich účinkov ako u hydrochinónu v podobných koncentráciách – pravdepodobne práve kvôli postupnému uvoľňovaniu. Arbutín je oproti hydrochinónu miernejší aj čo sa týka podráždenia pokožky. V bieliacich krémoch sa skôr ako samotný arbutín používajú extrakty rastlín, ktoré ho obsahujú, najmä medvedica lekárska, čučoriedka, brusnica a ďaľšie. Otázne však stále zostáva či je takáto forma arbutínu pre bieliaci efekt postačujúca. Liečba zvyčajne trvá niekoľko týždňov. Pre urýchlenie účinku sa arbutín alebo aj iné inhibítory tvorby melanínu používajú v kombinácií s exfoliačnými prípravkami (urýchľujú odlupovanie starej kože), ako sú alfa-hydroxy kyseliny, aj keď táto kombinácia môže zvyšovať riziko podráždenia pokožky. Arbutín sa teda zdá byť sľubnou alternatívou hydrochinónu.

Kyselina kojová

Kojová kyselina je prirodzene sa vyskytujúca látka produkovaná niektorými druhmi húb. Podobne ako hydrochinón a arbutín potláča produkciu melanínu inhibíciou enzýmu tyrozináza. Má aj výborné antioxidačné vlastnosti. Jej účinnosť je porovnateľná s hydrochinónom, nevýhodou je však jej nestabilita t.z. že ľahko oxiduje pri styku so vzduchom a tiež reaguje s inými chemickými látkami, ak je vystavená slnečnému svetlu. Niektorí výrobcovia práve preto používajú viac stabilné deriváty tejto kyseliny (dipalmitát). Porovnanie účinnosti samotnej kyseliny oproti jej derivátu je ešte v štádiách výskumu.

Kyselina glykolová a kyselina salicylová

Obe kyseliny napomáhajú fyziologickému odlupovaniu rohových buniek kože, čím stimulujú produkciu nových kožných buniek rýchlejšie. Používajú sa hlavne v kombinácií s vyššie spomenutými inhibítormi tyrozinázy, kedy uľahčujú prienik bieliacich látok k melanocytom pokožky a súčasne svojim redukčným účinkom odfarbujú melanín.

V niektorých prípravkoch sa môžu vyskytnúť aj retinoidy (deriváty vitamínu A), výťažky zo sladkého drievka alebo moruše.

Antioxidanty

Antioxidanty sú tiež súčasťou bieliacich krémov. Chránia pleť pred voľnými radikálmi a zabraňujú vzniku nových hnedých škvŕn. Používa sa najmä vitamín C.

 

Depigmentačné produkty v lekárniach

Sú určené na dlhodobé a pravidelné používanie, kedže ich účinok a prvé viditeľné výsledky sa prejavia po 4 až 5 týždňoch. Nanášajú sa väčšinou dvakrát denne.

WHITE OBJECTIVE – Bioderma

Bioderma ponúka v rade White Objective viacero zosvetľujúcich výrobkov, osobitne vyvinutých pre ľudí s citlivou pokožkou. Vo všetkých prípravkoch je obsiahnutá patentovaná zložka W.O.®, ktorá ovplyvňuje hlavný mechanizmus, ktorý spôsobuje pigmentáciu pokožky.

Čistiaca voda – optimalizuje zosvetľovací účinok radu White Objective.

Krém na ruky – postupne uvoľňovaný vitamín C obmedzuje počet melanínových pigmentov vo vrchnej vrstve pokožky , redukuje existujúcu hyperpigmentáciu.

Denný krém na tvár – bráni základným štádiám pigmentácie.

Sérum na tvár– intenzívne zosvetľujúci výrobok nočnej starostlivosti o pleť pôsobiaci proti hnedým škvrnám.

Pero aktívny koncentrát s aplikátorom v podobe pera pôsobiaci proti hnedým škvrnám.

DEPIGMENTAČNÝ DENNÝ KRÉM – Eucerin

  1. – obsahuje kyselinu diovu, ktorá potláča prirodzenú tvorbu melanínu v pokožke a vyrovnáva zafarbenie pleti
  2. – ochrany faktor SPF 20

UNITONE 4 – Isispharma

  1. – Isispharma ponúka viacero prípravkov určených špeciálne pre starostlivosť a odstraňovanie pigmentových škvŕn:

Aktívny depigmentačný krém – obsahuje 2% α-arbutin, vitamín C, minerálne clony chrániace pred UVA a UVB žiarením. Aplikuje sa 1x denne ráno 6-12 týždňov, súčasne sa odporúča používať aj bieliace sérum Unitone White Plus.

Protipigmentové sérum – obsahuje obsahuje 2% α-arbutin, vitamín C, kyselina citrónová, pelendrekový extrakt. Aplikuje sa 1-2x denne iba na postihnuté miesta, prvé viditeľné výsledky sa dostavujú zvyčajne po 5 týždňoch pravidelného používania.

Čistiaci bieliaci gél – obsahuje vitamín C, škoricový extrakt, kyselina salicylová a citrónová, mikrogranule. Aplikuje sa 1-2x denne na vlhkú pokožku a jemne sa masíruje, potom sa opláchne vlažnou vodou. Viditeľné výsledky už po 2 týždňoch pravidelného používania, odporúča sa kombinovať s depigmentačným sérom.

BIOMEDIC PIGMENT CONTROL sérum – La Roche-Posay

  1. – obsahuje vyššie uvedenú kyselinu kojovú a  glykolovú

PIGMENCEUTICAL – Fytofontana

  1. – obsahuje výťažok z rastliny Mitracarpe, Medvedice lekárskej (arbutín) a viaczložkový hydoglykolový roztok

Vhodnou prevenciou proti vzniku pigmentových škvŕn je doplnenie vitamínu E, betakaroténu a zinku, v niektorých prípadoch môže chýbať kyselina listová,  ktoré si môžete zakúpiť v lekárni. Dôležité je aj posilňovanie pečeňových funkcií, hlavne u žien užívajúcich antikoncepciu, u starších ľudí, po prekonaní žltačky alebo mononukleózy.

 

                                                        …čítať viac o Pigmentových škvrnách

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana