Mykóza nôh

Ako sa vyhnúť mykóze nôh?

Mykotické infekcie kože nôh (tinea pedis) sa vyskytujú asi u tretiny populácie, pričom u niektorých náchylnejších jedincov sa zvyknú objavovať opakovane. Kožné plesne sú vysoko infekčné, niekedy stačí zájsť bez prezuviek na kúpalisko, do sprchy v hoteli alebo vo fitku, na pedikúru alebo len dostanete hosťovské papuče na návšteve a problém je na svete. Nie každý sa ale po styku s plesňami automaticky nakazí, závisí to od viacerých faktorov. Náchylnejší na vznik mykotickej infekcie sú diabetici a obézni ľudia, pacienti so zníženým imunitným systémom alebo užívajúci antibiotiká, kortikosteroidy, antikoncepčné tabletky a lieky potláčajúce imunitný systém (používané napr. po transplantáciách orgánov). Špeciálnou skupinou sú športovci, ktorí majú v topánkach pre plesne ideálne podmienky na množenie, teda teplo a vlhko. Koža nôh v topánkach je navyše neustále namáhaná, čím sa oslabuje jej ochranná bariéra.

Mykóza nôh sa prejavuje svrbením, pálením, olupovaním kože, hrubnutím až jej praskaním. Môže byť prítomné aj začervenanie, alebo zápach, za ktorý bývajú zodpovedné pomnožené baktérie (koža napadnutá plesňou je zapálená a teda náchylnejšia na získanie ďalších, napr. bakteriálnych infekcií, čo trochu komplikuje liečbu).

Ako sa vyhnúť plesni na nohách?

Plesne vo všeobecnosti obľubujú vlhko a teplo, preto sa im darí najmä v topánkach a na častiach tela, ktoré sa najviac potia (intímne oblasti, nohy, podpazušie). Udržiavanie suchej a čistej kože je preto základom prevencie mykotických ochorení. Niektorí ľudia ako napr. diabetici sú celkovo náchylnejší na plesňové ochorenia (majú zníženú bunkovú imunitu), preto by mali dodržiavať preventívne opatrenia ešte dôslednejšie .

Pri návšteve bazénov, sauny alebo sprchy vo fitness centre noste vlastné prezúvky, nohy si po umytí dôkladne vytrite do sucha (aj medzi prstami) a používajte len vlastný, suchý uterák (prať minimálne na 60°C, suchý prežehliť).

Samozrejmosťou by mali byť suché, čisté ponožky z bavlny, nie syntetické , ktoré vytvárajú teplú, vlhkú mikroklímu. Dôležitá je aj voľba topánok, v lete nosiť  otvorenú obuv, počas chladnejších mesiacov materiály, ktoré prepúšťajú vzduch a umožňujú odparovane vlhkosti.

Deodoranty, antiperspiranty alebo dezinfekčné prostriedky?

Ľudia, ktorí pracujú celý deň v uzatvorených topánkach, alebo tí, ktorým sa nohy nadmerne potia musia ešte dôslednejšie dbať na hygienu nôh a používať po umytí a osušení zásypy na nohy, ktoré absorbujú vlhkosť. Vlhké topánky treba vždy nechať vysušiť na vzduchu a vydezinfikovať sprejom na to určeným.

Zásypy môžu obsahovať antimikrobiálnu látku, ktorá kožu mierne dezinfikuje (BATOLE detský zásyp so septonexom, GEHWOL s antimykotickým klotrimazolom, SULFOTION zásyp s koloidnou sírou) alebo soli hliníka, ktoré pôsobia proti poteniu (ALLGA SAN zásyp, ODABAN zásyp).

Použiť sa dajú aj spreje, krémy alebo gély na nohy, pri ich aplikácii však treba počkať kým je koža dokonale suchá. Aj u týchto prípravkov sledujte, či sa jedná o deodoranty, antiperspiranty alebo dezinfekčné prostriedky, prípadne ich kombináciu.

Deodoranty neobsahujú soli hliníka, nepôsobia teda proti poteniu, majú len príjemnú vôňu, ktorá prekryje zápach, prípadne obsahujú látku ako ricinoleát zinku (PEDIK sprej na nohy), ktorá viaže pach vznikajúci pri nadmernom potení. Nemajú teda účinok proti poteniu a nepôsobia ani dezinfekčne, sú ale podstatne šetrnejšie.

Antiperspiranty sú prostriedky so soľami hliníka (napr. aluminium chloride), ktoré zabraňujú poteniu a teda aj vzniku zápachu. Existujú aj prírodné prostriedky zmierňujúce potenie, ako napríklad šalvia alebo dubová kôra (obsahujú sťahujúce triesloviny) vo forme výluhov alebo gélov na natieranie na kožu, ich účinnosť je však v porovnaní so soľami hliníka nižšia. V súčasnosti s narastajúcim strachom z hliníka (existujú štúdie, ktoré spájajú používanie hliníkových antiperspirantov s rakovinou prsníka, Alzheimerovou chorobou, poškodením obličiek alebo pečene, výsledky však zatiaľ nie sú jednoznačné) sa výrobcovia často vyhýbajú názvu antiperspirant a označujú svoje výrobky ako deodoranty, napriek tomu, že soli hliníka obsahujú, preto ak sa chcete cielene hliníku vyhnúť, treba čítať celé zloženie. Napriek rizikám sú však prípravky so soľami hliníka proti poteniu najúčinnejšie. Na trhu sú bežné antiperspiranty na nohy ako ALLGA SAN aktiv balsam, TOPGOLD spreje (sú označené ako deodoranty, obsahujú ale soli hliníka a teda redukujú potenie), HANSAPLAST SILVER active sprej s antimikrobiálnym striebrom alebo prípravky s vyššou koncentráciou solí hliníka, ktoré po čase stačí aplikovať 1 – 3 krát týždenne ako DRICLOR alebo EXCIPIAL DEOFORTE krém. Vo všeobecnosti by si na antiperspiranty mali dávať pozor pacienti s oslabenou funkciou obličiek (americká FDA dokonca vyžaduje mať túto informáciu uvedenú na všetkých antiperspirantoch s obsahom hliníka).

Spreje s antimikrobiálnym účinkom sú určené buď do obuvi alebo priamo na kožu, resp. kombinovane. Priamo na kožu sa môže aplikovať napr. ALLGA SAN deosprej (obsahuje antimykotický octopirox, šalviu a levanduľu, do topánok však bude málo účinný), GEHWOL Fuss Schuh DEO (obsahuje antimykotickú kyselinu undecylénovú, dá sa použiť aj na obuv, aj na nohy) alebo vysoko účinný INCIDIN M sprej (obsahuje peroxid vodíka a chlórhexidín, je určený na nohy, obuv, aj ponožky, výborný na dezinfekciu obuvi, trochu však zapácha). Spreje s antimikrobiálnym účinkom by sa nemali používať dlhodobo, či už kvôli možnému dráždeniu pokožky, alebo kvôli možnému vzniku rezistencie baktérií a plesní. Ak je z nejakého dôvodu potrebná dlhodobá aplikácia týchto prípravkov, je lepšie ich striedať.

Súvisiace články:

Rýchla liečba mykózy nôh

Príčiny a prejavy ekzému

L-arginín pri poruchách erekcie

Najčastejšie príčiny vaginálnych zápalov

Ako liečili mykózu naše staré mamy…

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana