Jazvy

Liečba jaziev

Jazvy nie sú nič neobvyklé, práve naopak, sú výsledkom úplne prirodzeného procesu hojenia rán. Zranenia, chirurgické zákroky, akné, popáleniny – to všetko sú dôvody týchto nepekných „ozdôb“ nášho tela. Väčšinou ide o problém estetický, jazvy sú nepekné, hambíme sa za ne, strpčujú nám život. V horšom prípade sú jazve rozsiahlejšie (popáleniny), červené, vyvýšené, svrbia, bolia alebo štípu…narúšajú naše pohodlie. Hojenie rán a následný vznik jazvy je proces, ktorý prebieha u každeho človeka do určitej miery individuálne. To znamená, že existuje množstvo príčin a faktorov, ktoré jazvenie ovplyvňujú. V prvom rade je to samotný rozsah zranenia, jeho hĺbka, rez, umiestnenie. Vo všeobecnosti sa rany hoja horšie s pribúdajúcim vekom. Komplikované je hojenie rán u diabetikov (zvýšená hladina glukózy poškodzuje cievy a nervy), hypertonikov, pri ischemickej chorobe, ateroskleróze či žilovej nedostatočnosti.

Existuje množstvo metód ako bojovať s jazvami, definitívne a úplne odstránenie jazvy však nie je pravdepodobné (cieľom liečby je dosiahnúť aby bola jazva čo najmenej viditeľná). Najdôležitejším faktorom, ktorý rozhoduje o efekte liečby, je včasné zahájenie terapie. To znamená, že čerstvé jazvy sa odstraňujú oveľa jednoduchšie v porovnaní so starými. Pri rozhodovaní sa pre vhodnú metódu je preto nevyhnutné prihliadať na vek a charakter jazvy.

Krémy a gély 

Výhodou tejto terapie je jej bezbolestnosť a jednoduchosť, nevýhodou zasa, že pre požadovaný efekt je dôležité začat s liečbou, čo najskôr a vyžaduje pravidelnú dlhodobú aplikáciu (nanáša sa 1-2xdenne niekoľko mesiacov)

DERMATIX Si Gel, EPIDERM silikonový plátok, XERAGEL gel

  1. – ide o silikónové prípravky na ošetrenie jaziev po zahojení rán (nikdy nie do otvorených rán)
  2. – dostupné sú silikónové gély, náplaste i tyčinky
  3. – zmäkčujú, vyhladzujú, zmierňujú svrbenie a napomáhajú k vyblednutiu začervenaných a tmavších jaziev
  4. – použitie u hypertrofických i keloidných jaziev, vhodné najmä na jazvy po popáleninách a po chirurgických zákrokoch (napr. po odstraňovaní znamienok)

Pozitíva silikónových prípravkov:

  1. – silikónový gél zabraňuje stratám vody odparovaním a je polopriepustný  – hydratácia a prísun kyslíka sú základom efektívnej liečby jaziev
  2. – zvyšujú prudukciu kolagénu – dôležité pre rýchlejšie hojenie
  3. – vylepšenie vzhľadu nových ale i starých jaziev
  4. niektoré Vám môže napísať lekár (chirurg, dermatológ, gynekológ) na lekársky poukaz a liečbu Vám hradí poisťovňa

Negatíva silikónových prípravkov:

  1. – vyššia cena
  2. – ťažšia dostupnosť – nie všetky lekárne disponujú týmito prípravkami

CONTRATUBEX gél

  1. – hlavné zložky sú výťažky z cibule, heparín a alontoín v gélovom základe
  2. – veľmi vhodný aj pre deti, dobré výsledky dosahuje u jaziev po akné
  3. – čím včasnejšia liečba, tým lepšie výsledky
  4. – nevyhnutná je aplikácia dvakrát denne po dobu 3 mesiacov
  5. – celkový účinok zvýšite tlakovou bandážou – gél prekryjete mikroténovou fóliou, previažete elastickým obväzom a tak sa nechá pôsobiť niekoľko hodín

AVENE CICALFATE krém

  1. – antibakteriálny a protizápalový krém, ktorý urýchľuje prirodzený proces hojenia kože a bráni vzniku infekcie
  2. – vhodný na drobné poranenia, odreniny, popáleniny a čerstvé jazvy
  3. – odporúčaný po zákrokoch estetickej chirurgie

Ďaľšie metódy liečby jaziev

Tu už ide o metódy, ktoré sú doménou oddelení korekčnej kozmetiky a plastických chirurgov.

Hypertrofické jazvy a keloidy

Injekčná aplikácia liečiv – kortikoidov (Diprophos) priamo do jazvy, jazva sa tak dostáva do úrovne kože a ustupuje začervenanie. Nie je vhodná pre každy typ jazvy, o liečbe vždy rozhoduje lekár!

Mikrodermabrázia – je procedúra, pri ktorej je pokožka vystavená pôsobeniu kryštálov za účelom odstránenia vrchnej vrstvy kože, hlavne odumretých kožných buniek. Je vhodná pre osoby s pokožkou so sklonom k akné, s malými, respektíve povrchovými jazvami.

Kryoterapia – ide o liečbu pomocou tekutého dusíka, ktorý vyvolá ischemické poškodenie tkaniva, pri ktorom dochádza k nekróze (smrť bunky) a zmenšeniu keloidu (jazvy). Je to metóda, ktorá je užitočná najmä pre pacientov, ktorí berú antikoagulanciá (lieky proti zrážaniu krvi) alebo majú alergiu na lokálne anestetiká.

Laser – princíp účinku laserov je štrukturálna zmena v koži, tepelné zničenie starého kolagénu a podpora tvorby nového. Pomocou  laseru sa dajú vyhladiť niektoré kožné defekty ako napríklad jazvy po akné. Použitie je obmedzené kvôli riziku vzniku nových jaziev v mieste zákroku.

Medzi najmodernejšie metódy patrí technika re-cell alebo re-modelovanie. Jazva sa vyhladí zbrusením a následne prekryje bunkami odobratými z vlastnej zdravej kože.

K moderným metódam zaraďujeme aj aplikáciu interferónov – proteíny, ktoré prirodzene vytvárajú bunky ako odpoveď na vírusovú alebo inú stimuláciu a pravdepodobne majú vplyv na tvorbu kolagénu v jazve. Nedávne štúdie ukázali, že injekčné látky, ktoré stimulujú produkciu interferónu majú vplyv na veľkosť jaziev. Avšak chýbaju ešte dlhodobé skúsenosti.

Atrofické jazvy

Pri atrofických jazvách je možná korekcia aplikovaním výplňového materiálu, používajú sa prípravky na báze kolagénu, ktoré sa ako injekčné implantáty vpravujú do jaziev.

 

Súvisiace články:

Dobré tipy pri jazvách

Prečo vznikajú jazvy?

Ako podporiť hojenie rán?

Dobré tipy pri liečbe rán

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana