Ekzém

Príčiny a prejavy ekzému

Ekzém alebo atopická dermatitída (AD) je časté kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým detskú populáciu. Vzniká väčšinou počas prvých šiestich mesiacov života ďieťaťa, možný je aj vznik v neskoršom období. Príznaky ochorenia zvyknú až u 75% detí do puberty vymiznúť, alebo majú len mierny priebeh; počas puberty sa u niektorých pacientov  môžu prejavy zhoršovať alebo pretrvávať až do dospelosti. Ide o chronické recidivujúce (opakujúce sa) ochorenie, kde správne zvolenou liečbou a životosprávou síce ochorenie úplne nevyliečime, ale príznaky a recidívy možno potlačiť natoľko, že výrazne neobmedzujú život pacienta.

Atopický ekzém vzniká na alergickom základe, vyvolaný je najčastejšie alergizujúcou potravinou ale aj iným alergénom. Okrem toho poznáme aj kontaktný ekzém, kedy alergickú reakciu kože vyvovalávajú látky, s ktorými prichádza koža do priameho kontaktu (napr. konzmetika). Medzi ekzémy môžme zaradiť aj seborický ekzém (viď sekciu Mliečna chrasta)

Prečo vzniká ekzém

Na vzniku atopickej dermatitídy sa podieľa kombinácia viacerých faktorov.

  1. – Veľkú úlohu zohráva genetická predispozícia, riziko vzniku AD je omnoho vyššie u detí, ktorých rodič/rodičia trpia ekzémom alebo iným alergickým ochorením. Používa sa termín atopia, ktorým označujeme dedične podmienený sklon k alergii.
  1. – Významným faktorom je aj porucha bariérovej funkcie kože u atopikov, ktorá vedie k zníženej schopnosti kože viazať vodu a k zvýšeným tzv. transepidermálným stratám vody (na množstve vody v rohovej vrstve kože sú závislé jej funkčné vlastnosti). Pokožka pacientov s AD obsahuje menej ceramidov a voľných mastných kyselín.
  1. – Prejavy ochorenia sú do značnej miery ovplyvňované aj faktormi vonkajšieho prostredia, ktorým je nevyhnutné sa vyvarovať. Najčastejšie ide o potravinové alergény – kravské mlieko (najmä u dojčiat), vajcia, orechy, citrusy a iné. Nemusí ísť práve o alergiu, často ide o tzv. potravinovú intoleranciu (alergické vyšetrenie je negatívne). Ďalej sú to vzdušné alergény ako peľ, roztoče, prach, srsť a iné.
  1. – Ekzémové prejavy môžu zhoršovať aj fyzikálne podnety (mechanické dráždenie oblečením, prehriatie organizmu) či dráždivé vplyvy životného prostredia (kozmetika, pracie prášky, smog, dym…). Zabudnúť netreba ani na rizikové faktory ako je stres, nedostatok spánku, dysmikróbia tráviaceho systému či emočné problémy, ktoré ťažkosti ešte zhoršujú.

Ako sa ekzém prejavuje

Klinický obraz AD sa vyvíja s vekom pacienta. Prvé prejavy sa vyskytujú obvykle počas prvých šiestich mesiacoch veku dieťaťa (vo veku najintenzívnejšej tvorby protilátok), kedy je zápal prítomný najmä na koži líc, krku a vnútorných stranách končatínOchorenie sa vyskytuje častejšie u nedojčených detí. U väčších detí postihuje ochorenie najmä oblasť záhybov končatín – lakťové a podkolenné jamky. Vekom sa stav obvykle zlepšuje, v období puberty zvykne ochorenie úplne ustúpiť alebo môže pretrvávať do dospelosti.Prejavy ekzému v dospelosti sú rovnaké ako v detskom veku, častejšie býva postihnutá vlasová časť kože.

Hlavným príznakom AD je silné svrbenie kože, koža je suchá, popraskaná, začervenaná, opuchnutá; môžu sa objaviť aj svrbiace pľuzgieriky, šupinky či mokvajúce ložiská. Pre ochorenie je typické striedanie obdobia, kedy dochádza k zlepšeniu ochorenia resp. až vymiznutiu príznakov s opätovným vzplanutím choroby. 

 

                                                                …čítať viac o Ekzéme

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana