Ekzém

Liečba ekzému pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Kortikosteroidná liečba

Liečba hormonálnymi masťami a krémami je základ liečby akútnych prejavov dermatitídy. AD reaguje veľmi pekne na kortikoidnú terapiu, ktorá efektívne potláča zápalové prejavy a svrbenie. Veľmi dôležitá je správna voľba liečiva, liekovej formy (masť, krém, roztok…), dĺžka terapie, zváženie indikácií a kontraindikácií. Liečba lokálnymi kortikoidnými prípravkami patrí vždy do rúk dermatológa! Najväčšou nevýhodou topických kortikoidov je časová obmedzenosť ich použitia – môžu sa používať len krátkodobo a s tým súvisiace nežiadúce účinky pri nedodržaní správneho manažmentu liečby, nevhodnej, nesprávnej či nadmernej aplikácie.

Penetrácia (prienik) kortikosteroidu cez kožu

Prienik liečiva kožou je nevyhnutná podmienka účinnosti ale môže byť aj príčina vzniku nežiadúcich účinkov liečby. Penetrácia liečiva sa líši v závislosti od oblasti kam sa liečivo aplikuje napr. kožou chodidla či predlaktia sa kortikosteroidy absorbujú menej ako kožou na tvári či vo vlasatej časti hlavy. Ďaľším dôležitým faktom je, že prienik liečiva cez zapálenú kožu, ako je to pri atopickej dermatitíde, je niekoľko násobne vyšší. Kvôli lepšej penetrácii sa kortikosteroidné pripravky niekedy kombinujú aj s inými liečivami napr. kyselina salicylová či močovina (urea), ktorá zmäkčením a hydratáciou epidermy zlepšuje prienik kortikoidu do hlbších vrstiev kože a tým zlepšuje účinnosť. Lekár musí zvážiť aj tieto faktory a podľa toho nastaviť liečbu. Špeciálnu pozornosť treba venovať detskej pokožke (viď nižšie).

Výber vhodnej liekovej formy

Výber správnej liekovej formy je nesmierne dôležitý faktor úspešnej terapie. Na akútne zapálené ekzémy a dermatitídy sú vhodné nemastné krémy, mlieka, prípadne gély. Na subakútne stavy mastné krémy a pri chronických dermatitidách sa aplikujú skôr masti. O výbere liekovej formy rozhoduje aj lokalizácia ekzému a stav kože. Napríklad na suchú kožu na trupe alebo končatinách sú vhodné krémy (emulzia voda v oleji) a maste ale keď je koža skôr mastná (seboroická) indikujú sa mlieka a krémy (emulzia olej vo vode). Na tvár sa aplikujú krémy a mlieka, maste len výnimočne; ak ochorenie postihuje priestor medzi prstami aplikujú sa roztoky a mlieka; na ochlpené časti tela a do vlasov sa používajú roztoky a podobne. Výber vhodnej liekovej formy je opät v rukách lekára.

Nežiaduce účinky

Výskyt nežiadúcich účinkov závisí od množstva faktorov, ktoré musí lekár prí výbere terapie zvážiť. Aj keď patria kortikosteroidy k najúčinejšej lokálnej terapii pri akútnom vzplanutí ekzému, ich neprimerané používanie može byť príčinou nežidúcich účinkov. Vyskytnúť sa môže stenšenie (atrofia) kože, strie, akné, spomalenie hojenia rán, rosacea, angiektázie (rozšírené cievy), sekundárné kožné infekcie alebo periorálna dermatitída na tvárí – po aplikácii halogénovaných kortikoidov . U lokálnych kortikosteroidov môže dôjsť aj k tzv. rebound fenoménu – vzplanutie ochorenia po vysadení liečby alebo k tachyfylaxii – rýchle oslabenie účinku opakovaných dávok liečiva podávaných v krátkych intervaloch.

Špecifiká liečby lokálnymi kortikoidmi u detí

Prvý dôležitý faktor, na ktorý treba dať pozor je, že koža dieťaťa je jemnejšia ako koža dospelého človeka. Liečivá sa ňou ľahšie vstrebávajú, barierová funkcia kože dojčiat nie je úplne vyvinutá. U detí do troch mesiacov sa preto lokálne kortikoidy neodporúčajú vôbec, v nevyhnutných prípadoch sa volia nehalogenované lieky, ktoré majú bezpečnejší profil, čo sa týka nežiadúcích účinkov. Špeciálnu pozornosť treba venovať miestam, ktoré majú tenkú epidermu ako sú očné viečka, genitálie; u detí treba starostlivo zvážiť aj veľkosť aplikačnej plochy, resp. nepomer medzi povrchom a hmotnosťou dieťaťa.

Pri intenzívnych zápalových prejavoch sa u detí obvykle volia stredne silné lokálne kortikoidy (viď nižšie) vo forme krémov a roztokov. Po zvládnutí akútnych prejavov sa terapia zmierňuje aplikáciou slabo účinných prípravkov, ktoré sa postupne vysadzujú; následne sa pokračuje emolienciami. Ide o tzv. intervalovú liečbu, keď sa po niekoľkodňovej aplikácií lokálnych kortikosteroidov – obvykle 3-7 dní  liečba preruší na rovnako dlhú dobu, kedy sa podávajú emolienciá alebo iné prípravky neobsahujúce kortikoidné liečivo. Pri chronických ekzémoch uprednostňujeme masťový základ.

 

Rozdelenie topických kortikosteroidov

Slabo účinné

HYDROCORTISON, LINOLA–H Fett N, FUCIDIN H, IMACORT, PIMAFUCORT

 1. – majú slabý protizápalový účinok
 2. – patria medzi najbezpečnejšie, najmä čo sa týka dlhodobejšej aplikácie
 3. – vhodné sú aj u menších detí, tehotných a dojčiacich žien, aj pri aplikácii na tvár

Stredne účinné

AFLODERM, LOCOID, TRIAMCINOLON, DEXAMATHAZON

 1. – majú silnejši protizápalový účinok ako predchádzajúca skupina
 2. – u detí, tehotných a dojčiacich žien a na tvár sa majú aplikovať len krátkodobo – do 7 dní
 3. – aplikovať len na menšie plochy kože

Silno účinné

BELODERM, GELARGIN, FLUCINAR, ADVANTAN, ELOCOM, DERMATOP, BELOGENT, FUCICORT, DIPROSALIC, BELOSALIC

 1. – silno účinné lieky s výrazným protizápalovým efektom
 2. – pri aplikácií na oblasti s vyššou penetráciou (prienikom) kožou sa môžu používať len krátkodobo a na malé plochy, v lokalitách so silnejšou kožou sa možu aplikovať dlhšiu dobu (chronické ekzémy, psoriáza…)
 3. – nepoužívať na sliznice, očné viečka či 1. trimester tehotenstva

Veľmi silno účinné

BETACORTON

 1. – veľmi silno účinné lieky s najvýraznejším protizápalovým a antiproliferatívnym účinkom
 2. – používajú sa len u chronických rezistentných (nereagujúcich na inú liečbu) dermatóz
 3. – len na krátkodobú aplikáciu – do 7 dní
 4. – nepoužívať u malých detí ani tehotných a dojčiacich žien
Kombinácia lokálnych kortikosteroidov s inými liečivami

DIPROSALIC, BELOSALIC, TRIAMCINOLON S, ELOSALIC, BETACORTON

 1. – kombinácia kortikosteroidu s kyselinou salicylovou, prípadne močovinou (urea)
 2. – kyselina salicylová (aj urea) zlepšuje prienik kortikosteroidu do hlbších vrstiev kože a zvyšuje tak účinnosť
 3. – neaplikovať na sliznice, očné viečka a prsné bradavky dojčiacich žien

BELOGENT, FUCICORT, IMACORT, FUCIDIN H, PIMAUCORT, TRIAMCINOLON E

 1. – kombinácia kortikosteroidu s antibakteriálnymi látkami
 2. – lieky sú určené na aplikáciu všade tam, kde sa vyskytla alebo sa predpokladá infekcia baktériami, kvasinkami alebo hubami – infikované ochorenia kože
Dôležité zásady pri liečbe lokálnymi kortikosteroidmi
 1. – pri akútnom vzplanutí sa lieky aplikujú obvykle 3x denne, po zlepšení stavu ochorenia už len 1x denne; pri chronických dermatózach sa prípravky aplikujú 2x denne u silno účinných kortikosteroidov sa dosiahne rovnaký efekt aj pri aplikácii 1x denne
 2. – dĺžka terapie pri veľmi silne účinných liekoch by nemala trvať viac ako 3 týždne; aj pri ostatných topických kortikosteroidoch musia byť na terapiu presahujúcu 3 týždne závažne medicínske dôvody; výnimku tvoria len slabo účinné prípravky kde môže lekár odporučiť až 12 týždňovú terapiu
 3. – liečbu nikdy nevysadzujeme náhle, vždy postupne
 4. – pri liečbe lokálnymi kortikosteroidmi sa dostavuje zlepšenie ochorenia v priebehu 7-14 dní; po zlepšení je nevyhnutné odvykať si od týchto liekov a aplikovať prípravky bez obsahu kortikosteroidu- emolienciá

Topické imunomodulátory

Topické imunomodulátory patria k najnovším spôsobom liečby atopickej dermatitídy. U ľudí  s ekzémom prebieha v koži aj počas remisie choroby (bez akútnych prejavov) subklinický zápal. Dlhodobá protizápalová liečba lokálnymi kortikosteroidmi kvôli riziku nežiadúcich účinkov nie je možná a práve tu prichádajú na rad nové liečivá takrolimus (Protopic masť) a pimekrolimus (Elidel krém). Používajú sa na krátkodobú, dlhodobú a Protopic masť aj na udržiavaciu liečbu a to po zvládnutí akútneho vzplanutia ekzému lokálnymi kortikoidmi alebo keď pacient na inú liečbu nereaguje alebo ju netoleruje. Terapia je možná aj u detí starších ako dva roky, i keď niektoré štúdie potvrdzujú bezpečnosť a účinnosť v liečbe detí mladších ako dva roky. Výhodou je ich rýchly nástup účinku, účinné potlačenie zápalu a svrbenia bez rizika atrofie (stenšenia) kože či teleangiektázií. Pri správnom požívani tieto lieky predlžujú obdobie bez akútných epízód atopickej dermatitídy a redukujú aj ich počet.

PROTOPIC masť (takrolimus)

 1. – liečba stredne ťažkej a ťažkej formy atopickej dermatitídy
 2. – jediný protizápalový lokálny liek schválený na dlhodobú udržiavaciu liečbu atopickej dermatitídy
 3. – aplikuje sa 2x denne po dobu troch týždňov (u detí Protopic 0,03%), potom sa frekvencia aplikácie znižuje na 1x denne; u dospelých znížiť koncentráciu z Protopic 0,1% na Protopic 0,03%
 4. – v rámci udžiavacej terapie sa na prevenciu vzniku vzplanutia ochorenia aplikuje 1x denne dvakrát v týždni na oblasti, ktoré sú obvykle ekzémom postihnuté

ELIDEL krém (pimekrolimus)

 1. – liečba ľahkej a stedne ťažkej formy atopickej dermatitídy
 2. – aplikuje sa 2x denne, natreté miesta nevystavovať slnečnému žiareniu

Celková – systémová liečba atopickej dermatitídy

V terapii AD sa často, najmä u detí, používajú antihistaminiká – protialergické liečivá. Využíva sa ich výrazný protisvrbivý účinok alebo profylaktický (prevenčný účinok) – u atopikov, ktorí sú precitlivení na pele či roztoče sa pri podávaní antihistaminík znižuje riziko prepuknutia atopickej bronchiálnej astmy. Na dlhodobejšie užívanie sa predpisujú modernejšie antihistaminiká 2. a 3. generácie – cetirizín, loratadín, levocetirizín, desloratadín (ZODAC, XYZAL, CLARITINE, AERIUS, ZENARO…), ktoré sa podávajú len 1x denne a majú minimálny alebo žiadny sedatívny (utlmujúci) účinok. Niekedy naopak sú vhodnejšie antihistaminiká 1. generácie – bisulepin, dimetinden, ktoré majú výraznejší sedatívny účinok (podávajú sa najmä na noc) ale lepšie znižujú nepríjemné svrbenie (FENISTIL, DITHIADEN).

Pri najťažších formách atopického ekzému, kedy môže dochádzať ku komplikáciám musia lekári predpísať aj menej štandarnú terapiu. Zriedkavo sa predpisujú systémové kortikosteroidy, vo výnimočných prípadoch veľmi ťažkého vzplanutia dermatitídy a na krátku dobu. Najčastejšie sa ordinuje PREDNISON. Pri ťažkej bakteriálnej infekcii (Staphylococcus aureus) sa aplikujú perorálne antibiotiká – penicilíny, cefalosporíny či tetracyklíny. Pri superinfekcii atopického ekzému herpes simplex vírusom sa ordinujú virostatiká – acyklovir (HERPESIN, ZOVIRAX) – nepodávať súčasne lokálne kortikosteroidy! Pri závažných formách atopickej dermatitídy, ktoré nereagujú na žiadnu inú liečbu sa podáva imunosupresívum CYKLOSPORÍN A a podobne.

…čítať viac o Ekzéme

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana