Ekzém

Dobré tipy pri ekzéme

Do jedálnička pridajte potraviny s protizápalovým účinkom (samozrejme len tie, ktoré Vám nespôsobujú alergiu) – surová zelenina a ovocie (ríbezle, maliny, brusnice, hrušky, brokolica, cvikla…); zvýšte príjem esenciálnych mastných kyselín – orechy, tučné ryby, olejnaté semená a oleje (ľan, sezam..)

Pozor na krémy s obsahom vitamínov. V mnohých prácach o kožných ekzémoch bol práve krém ich príčinou, ide najmä o vitamín E a A. Takisto bolo u niektorých detí s ekzémom, ktorý používali prípravky s ureou (močovina), ktorá sa prednostne uplatňuje v liečbe suchej kože, zaznemenané paradoxne podráždenia kože…v týchto prípadoch je lepšie siahnúť po prípravku bez obsahu urei napr. Excipial Kids.

U niektorých pacientov s atopickým ekzémom výrazne uľaví od ťažkostí bezlepková diéta.

Atopici musia venovať zvýšenú pozornosť aj výberu opaľovacieho krému, pretože väčšina dostupných „opalovákov“ môže ochorenie zhoršiť. Pre atopickú kožu sú vhodné opaľovacie prípravky LINOLA alebo SEBAMED.

 

Iné možnosti liečby

Fototerapia

Fototerapia – liečba svetlom je doplnková liečba ekzému, ktorá potláča zápalové reakcie kože a má aj antimikrobiálny účinok. Výber stratégie závisí od lekára a od  samotného priebehu choroby. V čase akútneho vzplanutia – exacerbácie AD sa používa UVA-1 fototerapia alebo fotochemoterapia PUVA – kombinácia UVA žiarenie+psoraleny (zosilnenie efektu liečby). V období remisie, ústupu prejavov ochorenia sa ordinuje kombinácia UVA/UVB  alebo úzkospektrová UVB.

Balneoterapia – kúpeľná liečba

Kúpeľná liečba sa v terapii i prevencii kožných ochorení využíva pomerne často. Dôležitý je tu vplyv sirovodíka, ktorý potláča svrbenie kože, znižuje jej citlivosť na bolesť, má protizápalový účinok a predlžuje obdobie remisie-recidíva ochorenia nevzniká tak často. Kožných ochoreniam sa venujú napríklad kúpele Smrdáky.

Klimatoterapia

Pobyt pri mori a na horách s minimálnym výskytom alergénov má liečivý účinok na rôzne kožné ochorenia ako sú ekzémy či psoriáza. Pozitívny účinok na kožné ochorenia má aj speleoterapia (haloterapia), kde sa využívajú klimatické podmienky soľných jaskýň.

 

                                                                    …čítať viac o Ekzéme

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana