Bradavice a kurie oká

Kurie oká, bradavice, výrastky – náplaste alebo roztoky?

Kurie oká alebo bradavice sa raz za čas vyskytujú takmer u každého človeka, môžu sa objaviť v podobe malých, takmer neviditeľných výrastkov, alebo dokonca v zhlukoch niekoľkých desiatok. Rozdiel medzi bradavicou a kurím okom je v tom, že kurie oko vzniká na plochách s konštantným tlakom, teda na prstoch na nohách alebo na päte, kde trie topánka o kosť na nohe, kurie oko je teda zhrubnutá koža alebo otlak, aby sa chránila kosť. Bradavice sú naopak infekčného pôvodu, môžu sa objaviť hocikde na tele, obľubujú vlhké a teplé miesta, pomerne často sa vyskytujú aj na plochách, ktoré si holíme (podpazušie, u žien nohy, u mužov brada), pretože pri holení vznikajú malé poranenia, cez ktoré vírus ľahšie prenikne. Pôvodcom je HPV (papiloma) vírus, ktorý má viac ako 100 kmeňov, z ktorých niektoré spôsobujú genitálne bradavice a zvyšujú riziko vzniku rakoviny, iné sú zodpovedné „len“ za bežné bradavice a nesúvisia so vznikom rakoviny.

Ako vyzerajú bradavice a kurie oká?

Kurie oko tvorí stvrdnutý zhluk odumretej kože, ktorý má žltú až šedožltú farbu, môže byť bolestivé na dotyk. Bradavíc je niekoľko typov, preto sa často podstatne líšia vzhľadom, môžu sa mýliť aj s materskými znamienkami, preto ak si nie ste istí, navštívte radšej kožného lekára pred ich odstránením. Rozlišujeme:

Ploché bradavice – vyskytujú sa často, sú oválne alebo kruhovité, splošteného tvaru, nebývajú bolestivé a ľahko sa šíria (odškrabnutím jednej bradavičky sa infekcia ľahko roznesie do okolia alebo na iné oblasti tela s malými rankami)

Pravé bradavice – sú hrboľaté kožné útvary ružovej, hnedej alebo telovej farby, často väčších rozmerov, vyskytujú sa jednotlivo, ale aj v zhlukoch

Moluská – sú polguľovité útvary ružovej, telovej alebo žltkastej farby, veľkosti 2 – 5mm, v strede sú mierne prehĺbené

Kondylómy – sa vyskytujú najmä v okolí genitálií, majú karfiolovitý vzhľad, prenášajú sa prevažne pohlavným stykom

Bradavice sa často vyskytujú u detí, v 50% prípadov však spontánne vymiznú do 6 mesiacov, v 90% do 2 rokov. U dospelých zvyknú pretrvávať dlhšiu dobu, môžu však tiež spontánne vymiznuť.

Liečba bradavice a kurieho oka

Prípravkov na odstránenie bradavíc je pomerne veľa, o tom, pre ktorý sa rozhodnete bude rozhodovať čas, ktorý ste ochotní obetovať na liečbu a samozrejme cena. Ak si nie ste istí, či máte bradavicu alebo materské znamienko, máte cukrovku, ischemickú chorobu dolných končatín alebo bradavice v genitálnej oblasti, na tvári, krku a hrudníku, je nutné sa pred liečbou poradiť s lekárom.

Prípravky s kyselinou salicylovou

Kyselina salicylová je v koncentrácií 20% silné keratolytikum, čiže rozrušuje keratín v odumretej pokožke, jej pravidelná aplikácia teda vedie k postupnému odstráneniu kurích ôk a bradavíc. Pred použitím kyseliny salicylovej treba urobiť kúpeľ v horúcej vode, aby postihnuté miesto zmäklo, zabrúsiť ho pemzou, dobre vysušiť a naniesť  roztok alebo náplasť. Táto procedúra sa aplikuje každý deň zvyčajne po dobu 6 – 12 týždňov. Kyselina salicylová je dostupná vo forme náplastí (vhodné až od 12 rokov) alebo roztokov (od 2 rokov), nesmú sa však dostať na okolitú zdravú kožu, nakoľko hrozí poleptanie alebo podráždenie, pred aplikáciou roztoku je preto dobré okolitú kožu chrániť vrstvou vazelíny.

SPOFAPLAST, URGO, COMPEED – náplasti s obsahom kyseliny salicylovej

DUOFILM – roztok, obsahuje okrem kyseliny salicylovej aj kyselinu mliečnu, vhodný od 2 rokov

PHYTENEO KOLODIUM FORTE – roztok s obsahom kyseliny salicylovej, mliečnej, lastovičníka, thuje a ricínového oleja, okrem odstránenia odumretej kože pôsobí aj proti vírusovo, používa sa 2 krát denne, ak sa bradavica neodstráni do 10 dní, opakovane sa na to isté miesto môže použiť až po týždni

Prípravky s kyselinou trichlóroctovou

Kyselina trichlóroctová pôsobí podobne ako kyselina salicylová, teda rozrušuje odumretú kožu, navyše ničí aj pôvodcu vírusu, je teda vhodná na liečbu bradavíc, aj kurieho oka. Liečba kyselinou trichlóroctovu býva kratšia ako kyselinou salicylovou, menšie výrastky by mali byť odstránené v priebehu týždňa, u väčších treba 8-dňovú kúru zopakovať.

WARTNER pero na kurie oká, pero na bradavice – aplikujte dvakrát denne po dobu 4 dní. Po štvordňovej liečbe bude v priebehu ďalších 4 dní dochádzať k odlupovaniu pokožky. Odlupujúcu pokožku môžete opatrne odstrániť pod vlažnou vodou. Po liečbe sa vytvorí nová zdravá pokožka.

Prípravky s obsahom močoviny (urea)

Močovina má vo vyšších koncentráciách taktiež keratolytický účinok, podobne ako kyselina salicylová, jej použitie je vhodné najmä u bolestivých otlakov a kurích ôk, kde pokožku zmäkčí a tá sa dá následne ľahko odstrániť.

SCHOLL CORN EXPRESS PEN 2v1 – obsahuje roztok s obsahom močoviny, ktorý sa nanáša na kurie oko každý deň. Pred samotnou aplikáciou je potrebné použiť škrabku, ktorá odstráni prebytočnú kožu, po troch dňoch aplikácie roztoku sa opakovane použije škrabka.

Zmrazujúce prostriedky

Dermatológovia na odstránenie výrastkov používajú tekutý dusík, na samoliečbu sú určené prípravky s obsahom dimethyléteru a propánu. Dimethyléter sa po prudkom znížení tlaku pri aplikácií rýchlo ochladí a tak sa dosiahne efekt podobný tekutému dusíku.

WARTNER bradavičník, SCHOLL sprej na odstránenie bradavíc – obsahujú aplikátor, ktorý kontaktom s roztokom zmrazí a následne sa priloží na bradavicu alebo kurie oko na dobu 20 – 40 sekúnd. V dôsledku zmrazenia môže pod bradavicou vzniknúť pľuzgier, ktorý sa však v priebehu niekoľkých dní vyhojí. Menšie výrastky miznú po prvej aplikácii, na väčšie treba procedúru 2 – 3 krát zopakovať. Jedná sa o najrýchlejší a najúčinnejší spôsob odstránenia bradavíc a kurích ôk v pohodlí domova, je však aj pomerne finančne náročný, keďže cena jedného prípravku sa pohybuje v rozmedzí  15 – 25 euro. Sú vhodné aj pre deti od 4 rokov.

Súvisiace články:

Liečba herpesu

Prírodná liečba bradavíc

Rýchla liečba mykózy nôh

Ako sa lieči mykóza na nechtoch?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana