Akné

Liečba akné

Na liečbu akné sa používa široká paleta liekov na vonkajšie a vnútorné použitie, doplnkov výživy, špeciálnych terapeutických postupov či špeciálnej kozmetiky. Ich výber závisí od stupňa závažnosti, typu pleti, veku či pohlavia pacienta. Ľahké akné zvládnete pri správnom ošetrovaní aj samoliečbou. Ak sa akné rozširuje, stav sa nezlepšuje, naopak ložiská sa zapalujú či hnisajú treba navštíviť kožného lekára, pretože nesprávnou liečbou rôznymi prípravkami, hoci aj z lekárne, sa môže akné ešte viac zhoršovať a zanechávať jazvy.

Liečba akné voľnopredajnými liekmi a výživovými doplnkami je vyhradená pre ľahšie formy akné,  je tiež vhodnou doplnkovou liečbou k terapii naordinovanej dermatológom, kedy urýchľuje a zlepšuje priebeh ochorenia.

Akné – vitamíny a minerály

Liečbu akné môžme podporiť aj užívaním vitamínov, minerálov a prírodných účinných látok, ktoré podporujú zdravý stav pokožky a hojenie kože. Dostupné sú ako samostatné doplnky výživy alebo aj ako viaczložkové preparáty. Medzi najdôležitejšie patria:

Zinok

Zinok plní v organizme mnoho dôležitých funkcií ako súčasť enzýmov, podieľa sa na aktivácii imunitného systému, má priamy vzťah k mnohým hormónom (inzulín, glukagón,…). Pri nedostatku zinku, môže dochádzať ku kožným zmenám ako je akné, seborea, vypadávanie vlasov či zle sa hojace rany.

Poznámka: U zinku dodržujte odporúčané dávkovanie, pretože príliš vysoké dávky imunitu naopak oslabujú. Pri zvýšených dávkach uprednostňujeme užívať zinok, ktorý je viazaný v organickej soli – orotát, glukonát, alebo pikolinát zinku, nakoľko síran zinočnatý dráždi žalúdok. Dobrou voľbou je prípravok ZINKOROT, ktorý obsahuje 25mg zinočnatej soli kyseliny orotovej, ktorá má preukázané veľmi dobré vstrebávanie z tráviaceho traktu a nižšiu mieru neurotoxicity v porovnaní sinými bežne používanými formami zinku ako síran alebo citrát. 

Vitamín A a betakarotén

Betakaroten je provitamín vitamínu A, t.z. že organizmus si dokáže podľa potreby vyrábať vitamín A z betakaroténu. Podporujú imunitu, integritu slizníc a hojenie kože. Betakarotén má aj veľmi dobré antioxidačné vlastnosti, využíva sa preto aj ako ochrana kože pri opaľovaní.

Čo sa týka dávkovania týchto vitamínov, treba dať pozor na vitamín A, u ktorého pri nedodržaní odporúčaného dávkovania môže dôjsť k predávkovaniu (vitamín rozpustný v tukoch). U betakarotenu (vitamín rozpustný vo vode) je riziko predávkovania oveľa menšie než u vitamínu A.

Z ďalších vitamínov a doplnkov sa odporúča vitamín E, vitamín C, vitamín B5, pyridoxín (B6), výťažok z bieleho hrozna či extrakt z tekvicových semien.

Čistenie a starostlivosť o pleť

Pri liečbe akné zohráva podstatnú úlohu pravidelné čistenie pleti, ktoré vedie k uvoľneniu prebytočnej rohoviny, odstráneniu nahromadeného mazu, ukľudneniu zapálenej pleti. V lekárni nájdete množstvo prípravkov špeciálne vyvinutých pre problematickú aknóznu pleť – pleťové čistiace vody, mlieka, gély, v prípade ľahkého nezapáleného akné aj pleťové pílingy. Dôležité je vybrať si správnu radu prípravkov, u kozmetiky Bioderma je na aknóznu pleť určená zelená rada s označením Sebium, u kozmetiky Eucerin je to zelená rada s označením DermoPURIFYER u Vichy zasa zelená rada NORMADERM atď. Okrem pomerne finančne náročnej kozmetiky môžte vyskúšať aj iné prípravky určné na čistenie a starostlivosť o problematickú pleť:

A-SUN ichtamolové mydlo 7% (Valosun a.s.)

 • ichtamol pôsobí proti zápalu, má antiseptické aj antibakteriálne vlastnosti
 • mydlo je cenovo dostupné (cca 2-3 eurá), rokmi osvedčené a efektívne pri liečbe rôznych kožných ochorení (akné, ekzém, lupienka)
 • vhodné na každodenné použitie, nanesieme sa na vlhkú pleť, vytvoríme hustú penu, ktorú po 1-2 minútach opláchneme vlažnou vodou

CutisHelp Akné / Cannaderm Akné – konopná kozmetika

 • kozmetika z konope má široký záber použitia a pre svoje vlastnosti sa uplatňuje aj v liečbe akné
 • vyrovnáva hydratačnú a lipidovú rovnováhu pleti, pôsobi proti baktériam Propionibacterium acnes (podieľajú sa na vzniku akné), mierni začervenanie, podráždenie pokožky a zápal, napomáha k regenerácii buniek, obnovuje ochranný prirodzený mikrofilm pokožky, čim zvyšuje jej odolnosť

Lokálna liečba akné

Koloidné striebro PharmaActiv

 • koloidné striebro tzv. prírodné antibiotikum nachádza uplatnenie pri bakteriálnych, mykotických i vírusových ochoreniach, urýchľuje a podporuje hojenie rán, popálenín, lupienky
 • v liečbe akné sa využíva jeho dezinfekčný a protizápalový účinok, zmierňuje svrbenie a bolesť kože
 • na kožu sa nanáša dva aj viackrát denne, môže sa použiť aj vo forme obkladov (gáza nasiaknutá roztokom koloidného striebra)
 • Miesta ošetrené koloidným striebrom nevystavovať slnečnému žiareniu.

Čajovníkový olej – Australian BodyCare, Altermed

 • tea tree oil je antiseptický olej, ktorý sa používa na ošetrenie alebo zmiernenie rôznych kožných ťažkostí a defektov ako je akné, štípance od hmyzu, popáleniny, plesne, pľuzgiere, zápalové a hnisajúce procesy na koži
 • pôsobí antibakteriálne proti Pseudomonas aeruginosa, niektorým stafylokokom či kvasinkám
 • nanáša sa len na postihnuté miesta na koži, kde pôsobí dezinfekčne, ukľudňujúco a tlmí bolesť

AKNECOLOR krémpasta

 • aknecolor obsahuje antimykotické liečivo klotrimazol, ktoré sa používa na liečbu akné 1. a 2. stupňa – komedómy a papulopustulózne akné (viď prejavy)
 • možno používať dlhodobo, pretože baktérie Propionibacterium acnes (spôsobujúce akné) si nevytvárajú rezistenciu (odolnosť) voči klotrimazolu
 • možno kombinovať aj s inými druhmi lokálnej aj systémovej terapie akné
 • aknecolor má aj krycí (maskujúci) účinok, nachádza sa v dvoch odtieňoch – pozitívny vplyv na psychiku pacienta
 • nanáša sa 1-2x denne na postihnuté miesta kože

Celková liečba akné

Celková liečba akné voľnopredajnými prípravkami zahŕňa viacero liečebných postupov, z ktorých každý je založený na inom princípe resp. mechanizme účinku. Je výborným doplnkom terapie akné naordinovanej dermatológom (lokalnej i celkovej), vhodná je aj  v monoterapii v prípade ľahkej formy akné alebo v kombinácii s voľnopredajnými lokálnymi prípravkami. Viac v článku Laktoferín v liečbe akné

Homeopatická liečba akné

Na liečbu akné sa používa monokomponentná – jednozložková homeopatia. Výber je individuálny a závisi od množstva faktorov, ktoré musí posúdiť homeopat alebo v danej problematike zdatný farmaceut či lekár. Najčastejšie sa používa  Kalium bromatum 9 CH, Hepar sulfuris 9 CH,  Natrium muriaticum 9 CH,  Silicea 5 CH, Pulsatilla 9 CH či Sulfur iodatum 9CH . 

Súvisiace články:

Ako zvládnuť škaredú vyrážku do 20 minút?

Úprava jedálnička pri akné

Liečba akné pod dohľadom lekára

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana