Psy a Mačky

Ako pripraviť našich domácich miláčikov na silvestrovský ohňostroj?

 

Petardy, ohňostroj a delobuchy predstavujú veľký stres pre citlivé uši našich domácich maznáčikov. Strach sa môže prejavovať ľahkou nervozitou ale aj panikou, trasením, zrýchleným dychom a neprimeraným chovaním ako zalezenie do úkrytu až hysterický útek. V nasledujúcom prehľade by sme vám chceli predstaviť možnosti ako pomôcť vášmu zvieratku prekonať nezvyklé situácie a ako si vybrať najvhodnejší prípravok na ukľudnenie.

Vo všeobecnosti sú všetky voľnopredajné prípravky na prírodnej báze a sú pre zvieratko bezpečné. Ich účinok je variabilný a individuálny, závisí od miery stresu zvieratka, jeho povahy, veľkosti, veku. Niektoré nájdete aj v lekárňach, obvykle sa však majitelia psíkov obracajú na svojho veterinára, ktorý malého pacienta pozná a vie mu vybrať liek alebo doplnok výživy „na mieru“. Aj keď psík problémy doteraz nemal, s vekom sa môže meniť miera citlivosti na rôzne podnety a pes, ktorý každý rok s vami sleduje kľudne ohňostroj, sa môže tentokrát skrývať pod posteľou. Dôležitý faktor, ktorý pomôže prekonať strach, je aj samotné chovanie majiteľa. Pes vie veľmi dobre vycítiť obavy svojho pána, čo jeho strach ešte zväčší. Preto treba zostať v kľude, psíkovi zabezpečiť čo najpokojnejšie prostredie tzn. bezpečné známe miesto, kde môže tento večer prečkať. Psíka neľutujte ani nadmerne neupokojujte, chovajte sa ako obvykle, zabavte ho aktivitami, ktoré odvedú pozornosť od nepríjemných zvukov. 

Prípravky na ukľudenie a zvládanie stresu je možné použiť pri jednorazových stresových situáciách ako ohňostroj, búrka, cestovanie, návšteva veterinára, odlúčenie, ale aj pri dlhodobej liečbe psychických problémov (úzkosť, nervozita, hyperaktivita). Pri dávkovaní uvedených prípravkov zohľadnite hmotnosť, vek, mieru stresu a prípadné ochorenia psíka, ak si nie ste istí, spýtajte sa na svojho veterinára.

Čo obsahujú prípravky na ukľudnenie?

 • L-theanín je látka obsiahnutá v zelenom čaji, ktorá pôsobením v mozgu navodzuje stav hlbokej relaxácie bez pocitu ospalosti. Má upokojujúce účinky a je nápomocná pri potláčaní stresu a úzkosti.  
 • L-tryptofán je esenciálna aminokyselina, z ktorej sa v tele prirodzene vytvára „hormón šťastia“ serotonín. Nedostatok serotonínu spôsobuje zníženie prenosu nervových vzruchov v mozgu a vedie tak k zmenám nálad, depresii, podráždenosti, agresivite, či poruchám spánku.
 • B vitamíny sa podieľajú na riadnom fungovaní centrálneho nervového systému, ich potreba stúpa najmä pri zvýšenom strese.
 • α-casozepin je prírodný extrakt, ktorý sa získava z mliečnej bielkoviny kazeínu z odstredeného mlieka a má upokojujúce a uvoľňujúce účinky na vystrašené psy a mačky. Symptómy sa zlepšujú už počas krátkej doby, zvieratá sú viditeľne pokojnejšie, lepšie spia a vyhľadávajú opäť viac kontaktov s ľuďmi a zvieratami.
 • C3 je patentovaná zmes – komplex kolostra. Ako kolostrum sa označuje prvé materské mlieko, ktoré sa svojim zložením trochu odlišuje od zrelého materského mlieka. Kolostrum má špeciálnu nutričnú aj zdravotnú hodnotu pre dojčatá (mláďatá) kvôli vysokému obsahu bielkovín, vitamínov a obranných látok (protilátky)- predstavuje prvú imunizáciu. Získava sa z kravského mlieka, konkrétne sa odoberá do 12 hodín po otelení, lebo iba tak je zaistené dostatočné množstvo cenných látok. Okrem podpory imunity sa používa aj na ukľudnenie, niektoré štúdie popisujú jeho blahodárny vplyv pri chronickej únave a syndróme vyhorenia.
 • Lactium je bioaktívna prírodná látka, ktorá reguluje stres, zlepšuje odolnosť proti stresu a znižuje jeho prejavy bez vedľajších účinkov, ako je ospalosť, apatia či letargia.
 • Ľubovník bodkovaný je najznámejšie prírodné antidepresívum.
 • Medovka lekárska a Valeriána lekárska patria k rastlinným sedatívam – pôsobia upokojujúco a relaxačne.
 • Piper methysticum (rastlina kava kava) – extrakt z koreňov sa používa na zníženie úzkosti a ukľudenie. Na túto rastlinu trochu pozor, je totiž podozrivá z hepatotoxicity- škodlivý účinok na pečeň.
 • Feromóny u cicavcov majú funkciu „informátora“ – ostatným jedincom toho istého druhu prezradia všetko dôležité – od emocionálneho stavu jedinca, cez sexuálny cyklus, zaradenie v hierarchii, atď.
 • Syntetická verzia mačacieho tvárového feromónu v prípravku Feliway je účinný a bezpečný spôsob ako prinavrátiť prirodzenú rovnováhu správania sa mačky v situáciách, v ktorých sa cíti neistá.,
 • Prírodný ‘Dog Appeasing Pheromone’ (D.A.P.®) je bežne produkovaný laktujúcimi sučkami, aby u šteniat vytvoril pocit bezpečia.
 • Bachove esencie pre zvieratá – pri výbere esencií pre zviera je dôležitá správna interpretácia jeho správania. Preto je potrebné dôsledne sledovať správanie zvieraťa, hľadať súvislosti. Nesprávne zvolená esencia síce neublíži, ale ani nepomôže.

Prípravky, ktoré stačí podať hodinu pred stresovým podnetom

Názov prípravku

Zloženie

Zviera

Forma

Dávkovanie

Alavis calming

tiamín, C3™,

L-Teanín

Pes

mačka

ochutené žuvacie tablety

1 tableta na10 kg

Beaphar

No stress

extrakt kozlíku lekárskeho

Pes

mačka

spot on

1 pipeta pre zvieratko raz týždenne

Calmex

L-theanin,

Piper methysticum,

L-tryptofan, B vitamíny

Pes

mačka

kapsula s práškom

1 kapsula na 10-25 kg

mačky a psi do 10Kg 1/2kapsule

Relaxan

L-tryptophan, vitamíny, calcium-magnesiumcarbonat, calciumcarbonat

Pes

mačka

Tablety

malé psy:     1tbl 3x denne

stredné psi:  2tbl 3x denne

veľké psi:    3tbl 3x denne

mačky:        1tbl 1x denne

Relaxis

L-theanín

Pes

Tablety

do 25kg:      1-2tbl 1-3x

25-50kg:      2-4tbl 1-3x

nad 50kg:     4-6tbl 13x

 

Prípravky, ktoré je vhodné podávať už niekoľko dní pred stresom

Názov prípravku

Zloženie

Zviera

Forma

Dávkovanie

Adaptil

Feromóny

pes

Difúzer

 

Alavis relax

Lactium

pes

kapsula s práškom

1 kapsula na 10kg

Calmex cat

L-theanin, Piper methysticum, L-tryptofan, B vitamíny

mačka

Suspenzia

1 ml na 4,5Kg

Clamipet

valeriána,ľubovník,medovka, rumanček

pes

mačka

želatínové kapsule

1 kapsula na 5-15kg

Feliway

Feromóny

mačka

difúzer, sprej

 

Grau Anti-Stress tablety

extrakty liečivých rastlín: Withanie opojná, Baldrián, B vitamíny, horčík

pes

Tabletky

1 tableta na 5kg

Phytovet

Balance herbs

kozlík, medovka, chmeľ, gotu cola, ľubovník, materina dúška, harmanček, jablko, spirulina, slez

mačka

Prášok

do 4kg:   ½ odmerky

nad 5kg:   1 odmerka

Phytovet

Cool down

kozlík, gotu cola, medovka, chmeľ, ľubovník, slez, harmanček, hloh,

pes

Prášok

do 10 kg – 1 odmerka

Serene UM

L-tryptofan, B-vitamíny, taurin, vitamin E, selén

pes

mačka

Tablety

do 5kg: 1×1 tbl

5-10kg: 3×1 tbl

10-20kg: 3×2 tbl

nad 20kg: 3×3 tbl

Serene UM

L-tryptofan, B-vitamíny, taurin, vitamin E, selén

pes

mačka

Kvapky

do 2,5kg: 2×2,5ml

do 5kg: 2x5ml

5-10kg: 3x10ml

10-20kg: 3x10ml

Zylkene

α-casozepin.

pes

mačka

rozpustný prášok v kapsule

15mg/kg 1x denne

Rescue Remedy

Bachova terapia

pes

mačka

Kvapky

4 kvapky do vody, jedla

 

LIONVET s.r.o.

Veterinárna klinika – Ivanka pri Dunaji

Email: info@lionvet.sk

www.lionvet.sk

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.