Zachrípnutie a stratu hlasu má najčastejšie na svedomí zápal hlasiviek pri laryngitíde (zápal hrtanu). Priamou príčinou laryngitídy býva takmer vždy vírusová infekcia horných dýchacích ciest, zvykne byť doprevádzaná aj inými príznakmi ochorenia ako nádcha, kašeľ, zvýšená teplota či škriabanie v hrdle. Akútny zápal hrtana vzniká aj ako následok preťaženia hlasiviek, obvykle nasledujúci deň po nadmernej hlasovej námahe (dlhé hlasité rozprávanie, spievanie, krik; typické pre povolania spevák, herec, učiteľ). Opuch hlasiviek môže spôsobiť aj alergia, fajčenie alebo môže vzniknúť ako komplikácia zápalu priedušiek a pľúc. V týchto prípadoch ide najčastejšie o krátkodobú poruchu hlasu, ktorá po 2-4 dňoch odoznie. Ak však zachrípnutie alebo iná porucha hlasu pretrváva dlhšiu dobu, nevyhnutná je návšteva ORL lekára, kedže môže signalizovať aj iné ochorenia, kde je nevyhnutný lekársky zásah (reflux žalúdočnej kyseliny –GERD, cysty, polypy, problémy so štítnou žlazou, neurologické ochorenie, rakovina hrtana).
Ako si poradiť s hlasivkami v domácom prostredí?
Najdôležitejšie opatrenie, ktorým uľavíme chorým hlasivkám je hlasový kľud, to znamená nerozprávať, nespievať, nekričať, určite nešepkať (šepkaním sa hlasivky namáhajú ešte viac).
Ďalší veľmi účinný krok je inhalácia a zvlhčovanie vzduchu. Na inhalovanie je vhodná napr. liečivá voda Vincentka, vzduch zvlhčíme zvlhčovačom alebo navlhčíme a porozkladáme uteráky. Ako podporná liečba pri zapálených hlasivkách môže veľmi pomôcť inhalácia roztoku s kyselinou hyalurónovou YABRO. Potrebujete si k nemu kúpiť aj zariadenie na inhalovanie, obľúbený je najmä u ľudí, ktorí sa živia rozprávaním alebo spevom, čím zaťažujú svoje hlasivky opakovane ale aj pri iných ochoreniach dýchacieho systému (zápaly priedušiek, astma, pooperačné stavy atď.)
Pijeme len vlažné nebublinkové nápoje (nie horúce ani studené) napr. čaje z materiny dúšky alebo bazy, vincentku (rozpúšťa hlieny, podporuje obranyschopnosť sliznice, uľahčuje vykašliavanie).
Liečbu podporíme aj zábalmi – studený olejový obklad alebo tzv. Priessnitzov obklad – šatka namočená do studenej vody sa obviaže okolo krku, na ňu sa priloží nepremokavá vrstva (igelit) a nakoniec sa priloží suchá vrstva (látka). Dochádza k zlepšeniu prekrvenia v mieste pôsobenia a k urýchleniu hojenia. Ponecháme 2-3 hodiny, postup možno opakovať viackrát denne.
Ukludniť hlasivky pomáha aj Calcium CHloratum sirup alebo kalciové injekcie u lekára.
Liečbu je vhodné podporiť cmúľaním pastiliek, ktoré chránia a pomáhajú zvlhčovať a regenerovať sliznicu, napr. Voice-angin, Panthenolové pastilky, zlaté pastilky, Generica hydro pastilky Vincentka pastilky, Homeovox (homeopatia). Niekdy sa na zmiernenie opuchu sliznice ordinujú aj protialergické liečivá.
Z domácich receptov sa odporúča kvalitný med a cibuľové obklady.
Samozrejmosťou by malo byť vylúčenie fajčenia a alkoholu.
Niekedy ochorenie skomplikuje baktérialna infekcia, vtedy sú nutné antibiotiká. Ak ochorenie sprevádzajú aj iné ťažkosi (nádcha, kašeľ, horúčka), liečime aj tie, ak sa zbavíme príčiny ochorenia, zbavíme sa aj ťažkostí s hlasivkami.
Súvisiace články:
Lieky na suchý, dráždivý kašeľ
Kedy a ktoré probiotikum k antibiotiku?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.