Nádcha

Prírodná liečba nádchy

Pri všetkých typoch nádchy sa odporúčajú roztoky minerálnych solí (morská voda), ich použitie je bezpečné a šetrné a nevzniká pri ich používaní návyk. Sú vhodné aj v kombinácií s inými sprejmi a kvapkami na liečbu nádchy. Základný rozdiel medzi jednotlivými druhmi spočíva v koncentrácií solí, rozlišujeme roztoky hypertonické a izotonické.

Hypertonické roztoky obsahujú väčšiu koncentráciu solí, znižujú opuch sliznice nosa a zmierňujú výtok. Podporujú aj činnosť riasinkového epitelu sliznice a odvádzanie nečistôt. Ich účinok nie je až taký výrazný ako u klasických nosových kvapiek, ale na rozdiel od nich sa môžu používať aj dlhodobo a sú podstatne šetrnejšie:

PHYSIOMER ALERGIA A NOSOVÉ DUTINY (sprej 135 ml)

QUIXX (sprej 30 ml) – sprej s mechanickým rozprašovačom

QUIXX SOFT (sprej 30 ml) – obsahuje okrem hypertonického roztoku solí aj aloe vera na zvlhčenie sliznice

SINOMARIN ADULT  (sprej 125 ml)

Izotonické roztoky sú roztoky s nižšou koncentráciou solí (ich koncentrácia zodpovedá fyziologickému rozotku). Podporujú činnosť riasinkového epitelu, teda zlepšujú čistenie nosa, na rozdiel od hypertonických roztokov však nos neuvoľňujú. Používajú sa na čistenie a zvlhčenie nosovej sliznice, odvádzajú hlieny. Niektoré produkty sú obohatené o prídavné zložky, ktoré zlepšujú ich vlastnosti:

STERIMAR (sprej 50 ml)

STERIMAR ml Cu (sprej 50 ml) – morská voda s obsahom medi, vhodný je pri infekčnej nádche bakteriálneho a vírusového pôvodu, meď pôsobí antibakteriálne. Používať by sa mal 14 dní, podľa potreby aj dlhšie, veľmi vhodný je pri opakovaných infekciách horných dýchacích ciest

STERIMAR Mn (sprej 50 ml) – morská voda s obsahom mangánu na prevenciu a podpornú liečbu alergickej nádchy. Mangán zabraňuje uvoľňovaniu histamínu – mediátora alergickej reakcie. Používa sa 14 dní, potom by sa mal obmieňať s klasickým Sterimarom.  

MAR PLUS (sprej 50 ml) – morská voda s obsahom dexpantenolu na regeneráciu suchej alebo poškodenej sliznice

ALIAMARE (sprej 100 ml) – morská voda s kyselinou hyalurónovou na zvlhčenie, regeneráciu a čistenie nosa, má aj náhradný nástavec na aplikáciu do ucha

Homeopatia v liečbe nádchy

Z homeopatických liekov sa v liečbe nádchy používa:

CORYZALIA – na liečbu všetkých druhov nádchy, tablety sa rozpúšťajú v ústach, v akútnych fázach každú hodinu jednu tabletu, postupne sa podľa symptómov znižuje dávkovanie

EUPHORBIUM COMPOSITUM (sprej do nosa) – používa sa pri rôznych typoch nádchy

EUPHORBIUM COMPOSITUM (kvapky) – určené na perorálne užívanie, užívajú sa s trochou vody pred jedlom, alebo priamo pod jazyk.

Dobré tipy pri nádche

Pri akútnej infekčnej nádche pomáha teplo. Vhodné je nahrievanie pri infračervenej lampe alebo naparovanie nad horúcim odvarom z rumančeka.

Osvedčený domáci recept na liečbu infekčnej nádchy je šťava z cesnaku (cesnak má antibiotické, antimykotické a antivirotické účinky). Aplikuje sa na kúsok vaty, s ktorou sa vytiera nosová sliznica. Táto liečba je síce nepríjemná (cesnak štípe a zapácha), ak sa ale použije vo včasných štádiách infekčného ochorenia, často zabráni rozvinutiu ochorenia.

Pri akútnych infekčných ochoreniach pomáha aj podávanie zinku (zvyšuje slizničnú imunitu) a vysokých dávok vitamínu C (udáva sa 1000-3000 mg denne).

Na pitie sú vhodné čaje z lipy, výborný je aj granulovaný nápoj s obsahom šalvie, lipy a eukalyptu HERBALMED pri nádche a prechladnutí.

Pri nádche z prechladnutia pomáha aj horúci kúpeľ nôh.

                                              …čítať viac o nádche

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana