Kašeľ

Ako na kašeľ?

Pri liečbe kašľa treba najskôr zistiť vyvolávajúcu príčinu. Pri dlhotrvajúcom kašli (po vylúčení možných príčin spomínaných vyššie, ktoré je pacient schopný posúdiť sám) je nevyhnutné vyhľadať lekára, keďže sa môže jednať o iné závažné ochorenie.

V prípade akútneho kašľa, keďže ide o obranný mechanizmus priedušiek, je vhodné kašeľ resp. vykasľávanie podporiť a umožniť tak bronchom sa dôkladne očistiť. U akútnych infekčných ochorení sa odporúča:

Piť dostatočné množstvo tekutín – zrieďujú hlieny, čo uľahčuje ich odvádzanie

Nefajčiť – cigaretový dym ochromuje činnosť riasinkového epitelu, ktorý čistí bronchy

– V prípade kašľa vyvolaného zatekaním hlienu z nosa do dýchacích ciest je vhodné používať morskú vodu (STERIMAR, MAR PLUS), ktorá čistí dýchacie cesty

Pokoj na lôžku

– Užívať mukolytiká a expektoranciá 

Kašeľ môže vznikať aj na alergickom podklade, pri alergickej nádche, keď zatekajú hlieny z nosa nižšie do dýchacích ciest alebo pri astme a zúžení bronchov ako reakcia na styk s alergénom. U pacientov s alergickým kašľom a astmou určuje manažment liečby lekár – alergológ.

Dlhotrvajúci suchý kašeľ bez zjavnej príčiny (musí určiť lekár) by sa mal liečiť podávaním antitusík, pretože neliečený suchý kašeľ môže spôsobiť podráždenie hltana a jeho bolesť, výsledkom je ešte intenzívnejší dráždivý kašeľ.

Dobré tipy pri kašli

Vhodnými tekutinami sú minerálne vody, napr. VINCENTKA (neperlivé, bublinky dráždia na kašeľ), džúsy alebo prieduškové čaje, ktoré obsahujú zmes bylín ako skorocel, materina dúška, sladkovka, divozel, fenikel a mäta. Majú podporný účinok na vykašliavanie, zrieďovanie hlienov a uvoľňovanie dýchacích ciest.

Ako domáci recept na zmiernenie kašľa sa odporúča mlieko s medom, ale kedže mlieko vo všeobecnosti zahlieňuje lepší variant je čaj s medom (med obsahuje propolis, ktorému sa pripisujú antibiotické vlastnosti).

U dráždivého kašľa je vhodné doplniť kalcium (vápnik), ktoré zmierňuje kašeľ a má navyše aj protialergický účinok (CALCIUM CHLORATUM sirup, CALCIUM PHARMAVIT šumivé tablety, lekári často odporúčajú pitie kalciových injekcií, sú však viazané na lekársky predpis).
                                                    
Asi najznámejší ľudový recept na kašeľ je šťava z cibule s cukrom alebo s medom dávkovaná niekoľko krát denne podobne ako iné sirupy. Šťava má mukolytický účinok a podporuje vykašliavanie, podobne ako u ostatných mukolytík je ale nutné dopĺňať pitný režim.

U akútnej bronchitídy a astmy sa osvedčila aj inhalácia rastlinných silíc. Používa sa eukalyptový olej alebo olej z dúšky tymiánovej. Pôsobia dezinfekčne a uvoľňujú steny priedušiek, čím uľahčujú dýchanie. Môžu sa aplikovať do horúcej vody a vdychovať alebo sú dostupné vo forme mastí a gélov, ktoré sa aplikujú na hrudník.

                                                                          …čítať viac o Kašli

 

Rýchla pomoc pri kašli

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana