Chrípka a prechladnutie

Prechodená chrípka

Chrípka a prechladnutie patria k najčastejším ochoreniam, s ktorými sa stretávame od začiatku októbra do konca apríla. Zatiaľ čo prechladnutie máva mierny priebeh a nezvykneme kvôli nemu vždy zalahnúť do postele, chrípka je ochorenie, ktoré bez dôkladného vyliečenia môže vážne ohroziť zdravie. V tomto článku sa nebude venovať liečbe chrípky ale dôsledkom zanedbanej resp. prechodenej chrípky.

Aký je rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím?

  1. Prechladnutie  vzniká po oslabení imunitného systému (stresom, chladom), kedy sa telo pri kontakte s vírusom nedokáže brániť a prepukne infekcia. Máva zvyčajne pozvoľný priebeh, postihnutý má bolesti hrdla alebo/aj vodnatú nádchu (po niekoľkých dňoch sa hlien zahusťuje a sfarbuje do žlta). Môže byť prítomný aj kašeľ, zvyčajne bez vykašliavania hlienov. Zvýšená teplota sa nevyskytuje často, zvyčajne nebýva vyššia ako 38°C. Prechladnutie trvá približne týždeň (v závislosti od stavu imunitného systému), najviac infekčný je pacient prvé tri dni ochorenia (zvyšuje sa riziko prenosu na inú osobu). Ak sa príznaky nezlepšujú po týždni, alebo pretrváva zvýšená teplota, môže sa jednať o následnú bakteriálnu infekciu, kedy treba vyhľadať lekára.
  2. Chrípka zväčša nastupuje rýchlo (niekedy vie pacient udať aj hodinu prepuknutia choroby), v priebehu prvých 12 hodín prudko stúpa telesná teplota (dosahuje 38 – 40°C) a pretrváva asi 3 dni. Potom postupne klesá. Prítomné bývajú aj ostatné príznaky ako nádcha (nie vždy), bolesť hrdla a suchý dráždivý kašeľ (niekedy doznieva aj niekoľko týždňov), bolesť na hrudníku stupňujúca sa pri kašli, bolesť hlavy, kĺbov a svalov. Pacient sa cíti veľmi unavený (niekedy aj niekoľko týždňov po uzdravení). Typická je aj strata chuti do jedla a bolesť očných gúľ pri tlaku alebo pohybe. Ak sa objaví vykašliavanie hnisavých hlienov alebo pretrváva horúčka viac ako 3-4 dni, môže sa jednať o následnú bakteriálnu infekciu, kedy sa ordinujú antibiotiká.

 

Kedže špeciálny liek proti chrípke nemáme, dôležité je nepodceniť základné pravidlá ako sa liečiť – vyležaním, kľudom, tekutinami, posilnením imunity (vitamín C, echinacea, zinok, vitamín D), pri teplote nad 38°C tlmíme horúčku antipyretikami (pri nižšej teplote by sme teplotu tlmiť nemali, kedže horúčka je obranný mechanizmus, prostredníctvom ktorého sa mobilizuje náš imunitný systém). Na prvý pohľad jednoduché, avšak pacientov, ktorí počas chrípky skutočne ležia týždeň doma a poctivo sa liečia je dosť málo. Väčšina ľudí prichádza do lekárne a pýta „zázračné“ lieky, aby boli na druhý deň fit, lebo musia do práce. Má to však jeden háčik. To, že vám Theraflu alebo Coldrex potlačia horúčku, bolesti a spriechodnia nos neznamená, že sa liečite, práve naopak. Potláčanie symptómov môže byť zradné, pretože vám dávajú pocit, že je všetko v poriadku. S chrípkou si musí predovšetkým poradiť váš imunitný systém a to najlepšie dokáže, len keď je vo fyzickej a psychickej pohode.  

Ak pri chrípke neležíte doma, nielen ohrozujete vaše zdravie ale aj zdravie ľudí, ktorých môžte nakaziť a ktorých imunitný systém si s chrípkou nemusí tak ľahko poradiť (starši ľudia, deti, ľudia s poruchhami imunity a podobne).

Čo sa môže stať ak chrípku nevyležíme?

Najčastejšou komplikáciou neliečenej chrípky býva bakteriálna infekcia. Vírusom oslabený organizmus je náchylnejší na napadnutie baktériami (napr. pneumokoky), kedy môže dôjsť k zápalu priedušiek, pľúc, stredného ucha a kde sa už musia ordinovať aj antibiotiká. Telo sa môže spamätávať z chrípky mesiac až dva, kedy vo všeobecnosti nachytáme ľahšie infekčné ochorenia.

Aj keď vírus chrípky najčastejšie napadá dýchácie cesty (priedušky, pľúca, nosohltan), vie zaútočiť aj na srdce. Nezriedka postihne aj mladých zdravých ľudí, takže ťažko predpokladať u koho je riziko najväčšie. Zápal svaloviny srdca alebo vírusová myokarditída sú vážne komplikácie, za ktoré je neraz zodpovedná aj jedna nevyliečená chrípka. Problémom býva jej odhalenie, kedže jej príznáky sa dajú ľahko zameniť s prejavmi chrípky alebo môžu byť aj ťažko postrehnuteľné (únava, celková slabosť, horúčka, bolesti kĺbov a svalov..). Myokarditída je ochorenie, pri ktorom zápalom postihnuté srdce nevie účinne pumpovať krv zo srdca, srdcová výkonosť je tak znížená. Ak ste nemali problém vybehnúť aj tri poschodia a zrazu sa zadýchate aj pri jednom, bežte k lekárovi. Vyhľadať lekára by ste mali pri nasledovných príznakoch (môžu sa objaviť aj niekoľko dní až týždňov po chrípke):

  •           -bolesť na hrudi
  •           -búšenie srdca
  •           -dýchavičnosť, zadýchanie sa pri minimálnej fyzickej aktivite
  •           -opuchy dolných končatín (najmä kotníkov)

 Myokaditída je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré môže viesť až k zlyhaniu srdca.

Neliečená chrípka môže ďalej postihnúť aj sluch, kedže vírus dokáže poškodiť nervové bunky vo vnútornom uchu. Už obyčajné zaľahnutie ucha môže signalizovať opuch sliznice v sluchovej trubici a nahromadanie tekutiny v strednom uchu, ktoré môže v horších prípadoch vyústiť do poškodenia sluchu až k hluchote.

Dobrý tip:

V počiatočných fázach myokarditídy sa nepodávajú tzv. nesteroidné antiflogistiká (ibuprofen – Ibalgin, Mig, Brufen, Nurofen a kys. acetylsalicylová – Acylpirín, Aspirín), pretože môžu poškodiť srdcový sval! Ordinujú sa minimálne dva týždne od prepuknutia ochorenia. Preto je vhodnejšie ak pri chrípke zvolíte na zníženie horúčky a úľavu od symptómov lieky na báze paracetamolu (Paralen, Panadol, Medipyrin…).

Súvisiace články:

Theraflu, Coldrex, Paralen grip…Ktorý si vybrať?

Ako si správne pripraviť čaj?

Liečba chrípky a prechladnutia

Vitamíny proti chrípke-ktoré, koľko, ako?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana