Chrípka a prechladnutie

Metóda studených, mokrých ponožiek pomáha nielen pri prechladnutí

V minulom článku som sa venovala horúčke a jej prínose v liečbe chrípky a prechladnutia. Ďalšou výbornou metódou boja proti prechladnutiu je „Metóda mokrých ponožiek“. Znie to trochu zvláštne, ale táto kúra využíva vlastné ochranné mechanizmy tela, podobne ako „liečba horúčkou“, na zvýšenie imunity a uvoľnenie upchatého nosa.

Obe hydroterapeutické metódy sa môžu striedať, nevhodná je len ich súčasná aplikácia. Metóda mokrých ponožiek je najefektívnejšia v začiatkoch klasického prechladnutia, kedy pomôže uvoľniť dýchacie cesty a zlepší tak spánok počas noci, pomôcť však môže aj pri škriabaní v hrdle, zápaloch prínosových dutín alebo uší. Princíp spočíva v tom, že telo sa vždy snaží dostať do rovnováhy, preto ak na horúce nohy obujete studené, mokré ponožky, presunie sa krvné zásobovanie do končatín, aby sa opäť zvýšila ich teplota, to pomôže uvoľniť dýchacie cesty a zároveň sa rozprúdi aj lymfatický systém, ktorý aktívnejšie bojuje s potencionálnymi mikroorganizmami. Je to stará, veľmi účinná naturopatická metóda, ktorá sa môže podobne ako liečba horúčkou aplikovať aj viac krát za deň, ideálne však na noc.

 

Ako na to?

 

Večer pred spaním si treba nachystať jeden pár klasických bavlnených ponožiek a jeden pár hrubých, najlepšie vlnených ponožiek. Bavlnené ponožky (len časť, kde je chodidlo) treba namočiť, dobre vyžmýkať a dať do mrazničky.

Pripraviť si horúci kúpeľ na nohy s tak horúcou vodou, akú ešte znesiete. Ponoriť nohy do kúpeľa na 15 – 20 minút, aby sa dobre prehriali. Prekrvenie je možné podporiť aj rýchlou masážou rozmarínovým olejom, nie je to ale nevyhnutné. Po tomto úkone by mali byť nohy dobre prekrvené, teda horúce a ružové. Kúpeľ je dobré mať pripravený v blízkosti mrazničky, aby ste nemuseli behať po byte.

Mokré ponožky vyberiete z mrazničky, rýchlo nasadíte (znie to horšie ako to v skutočnosti je), na ne navlečiete hrubé, suché, vlnené ponožky, dobre sa zabalíte do periny a idete spať.

V priebehu niekoľkých minút sa nohy začnú zahrievať. K uvoľneniu nosa väčšinou dochádza asi po pol hodine, zároveň dochádza k väčšiemu uvoľneniu a lepšiemu spánku. Niektoré deti po takomto uložení do postele okamžite zaspia.

Po niekoľkých hodinách by mali byť ponožky úplne suché, nohy by mali byť teplé a mali by ste sa cítiť lepšie. Počas procedúry môže stúpnuť telesná teplota a môžete sa potiť (čo má tiež liečebný efekt), preto je dobré mať po ruke náhradné suché pyžamo. Dôležité je však neodkrývať sa. Ak sú ponožky ráno stále vlhké, boli buď málo vyžmýkané, príliš hrubé, alebo máte oslabený imunitný systém, kedy sa neodporúča metódu opakovať. V opačnom prípade sa najlepšie výsledky dosiahnu, ak metódu zopakujete tri noci za sebou.

 

Kedy nie je vhodná metóda mokrých ponožiek?

-ak je prítomná zvýšená telesná teplota (nad 38°C)

-pri neuropatii

-pre astmatikov, ktorí reagujú na chlad

-v tehotenstve

-pri podvýžive

-u pacientov užívajúcich imunosupresíva

-pri arteriálnej nedostatočnosti

 

Kedy ešte môže pomôcť metóda mokrých ponožiek?

Tým, že metóda mokrých ponožiek presúva cirkuláciu do končatín, pomáha aj pri iných problémoch spojených s nadmerným prekrvením oblastí hlavy. Pomáha pri migréne, vedie k upokojeniu a lepšiemu navodeniu spánku, preto sa dá táto liečba použiť aj u miernych typov nepokoja, nespavosti alebo ako pomoc pri migrenóznych záchvatoch.

 

Súvisiace články:

Theraflu, Coldrex, Paralen Grip…..Ktorý si vybrať?

Horúčka – najrýchlejšia liečba chrípky a prechladnutia

Paralen, Panadol, Coldrex…..Čo treba vedieť skôr ako ich užijete

Olynth, Muconasal, Nasivin.. Striedanie vás neuchráni pred závislosťou!

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana