Chrípka a prechladnutie

Liečba chrípky a prechladnutia

Liečba chrípky a prechladnutia je v zásade rovnaká. Nakoľko neexistujú lieky pôsobiace priamo proti vírusu vyvolávajúcemu ochorenie je zameraná skôr na potláčanie jej  príznakov a stimuláciu imunitného systému.

Vo všeobecnosti však chrípka trvá týždeň až dva s liečbou alebo bez liečby, prechladnutie môže trvať v závislosti od stavu imunitného systému deň až týždeň. Dôležité je však chorobu vyležať, aby sa predišlo možným komplikáciám. Treba zvýšiť aj príjem tekutín, najlepšie bylinných čajov, vitamínov v podobe ovocia a zeleniny. Počas horúčky spotrebuje telo oveľa viac kalórií, preto je dôležité napriek nechuti k jedlu kalórie dopĺňať (ideálne ovocím, vývarmi a inou ľahšou stravou). Aby sa telo zbytočne nezaťažovalo, je vhodné aspoň dočasne vynechať zo stravy živočíšne tuky a sladkosti.

Chrípku netreba podceňovať, pretože “prechodená” chrípka zvyšuje pravdepodobnosť zápalov dýchacích ciest, stredného ucha, môže viesť k zápalu pľúc, srdcového svalu či mozgových blán. 

Horúčka a bolesť svalstva

Horúčka je telesná teplota nad 38°C. Teplotu do tejto hodnoty nie je vhodné potláčať nakoľko je to normálna reakcia tela na prítomnosť cudzorodého organizmu. Pri zvýšenej teplote telo produkuje väššie množstvo imunitných látok a mobilizuje svoje sily na boj s vírusom. Zároveň sa zvýšenou teplotou vytvárajú nepriaznivé podmienky pre samotný vírus. Preto ak pri prechladnutí nie je prítomná zvýšená teplota, sú vhodné horúce kúpele alebo ležanie v posteli s viacerými prikrývkami (vhodný je aj lipový alebo bazový čaj na vypotenie). Nutné je podávať dostatočné množstvo tekutín.

Teplota nad 38 – 38,5°C sa môže tlmiť antipyretikami (látky znižujúce vysokú telesnú teplotu). Všetky látky z tejto skupiny majú aj analgetický účinok (proti bolesti), ktorý je prospešný pri bolestiach svalov a kĺbov vyvolaných vírusom chrípky. Obvykle sa používajú tri základné liečivá:

PARALEN (tablety, čapíky), PANADOL (tablety) – obsahujú účinnú látku paracetamol, ktorá je vhodná pre dospelých aj deti, znižuje teplotu, tlmí bolesti, nemá protizápalový účinok. Pri jeho užívaní je nutné dodržiavať odstup minimálne 4 (u detí 6) hodiny medzi jednotlivými dávkami (u dospelých jednorazovo  500  –  1000 mg). Nie je vhodný pre osoby nadmerne užívajúce alkohol a osoby s poškodením pečene a obličiek. Z liekov proti teplote a bolesti má najmenej liekových interakcií a je pomerne dobre znášaný.

                                                                         …čítať viac o paracetamole

ACYLPYRÍN (tablety, šumivé tablety), ASPIRÍN (tablety, šumivé tablety s vitamínom C)  –  obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, ktorá pôsobí proti bolesti a proti horúčke, protizápalovo a znižuje zrážanlivosť krvi. Nie je vhodná pre deti do 15 rokov, osoby s vredovou chorobou žalúdka a dvanástnika alebo obličkovou nedostatočnosťou, astmatikov, tehotné a dojčiace ženy, pri krvácavých stavoch a pred plánovanými operáciami.

NUROFEN (tablety), IBALGIN 200, 400 (tablety), BRUFEN 400 (tablety), MIG 400 – obsahujú účinnú látku ibuprofén, ktorá pôsobí proti bolesti, zápalu a znižuje teplotu. Nemôže sa podávať pacientom s vredovou chorobou žalúdka alebo dvanástnika, pri zvýšenej krvácavosti, pred očakávanou operáciou, tehotnými ženám v treťom trimestri a pri srdcovom zlyhávaní.

                                                                         …čítať viac o ibuproféne

Nádcha

Nádcha sa vyskytuje zväčša pri prechladnutí, ale ani výskyt pri chrípke nie je výnimkou. U liečby nádchy treba správne zistiť príčinu (napr. vylúčiť možnú alergickú reakciu), sledovať charakter nosového sekrétu (číry vodový býva pri vírusovej infekcii, postupne sa mení na žltý, ak je hustý zelený môže sa jednať o bakteriálnu infekciu) a podľa toho vybrať správnu liečbu. Najčastejšie používané kvapky pri infekčnej nádche sú klasické dekongestíva (odstraňujú opuch nosovej sliznice a zmierňujú sekréciu z nosa).

Dekongestíva existujú vo forme sprejov alebo kvapiek, účinnosť je rovnaká. Ich používanie by nemalo trvať dlhšie ako 7 dní kvôli riziku vzniku závislosti. Na trhu existuje množstvo prípravkov s rôznymi účinnými látkami, ktorých účinnosť je približne rovnaká, niektoré prípravky však majú prídavné zložky, ktoré zlepšujú ich účinok alebo potláčajú nežiadúce účinky ako napr. štípanie a pocit suchosti v nose.

Čítať viac o nádche.

Kašeľ

Pri chrípke a prechladnutí pozorujeme obvykle najprv suchý kašeľ, neskôr môže prechádzať do produktívnej formy a vykašliavania hlienov. Pri chrípke môže kašeľ  pretrvávať aj niekoľko dní či týždňov po prekonaní ochorenia.

Základ liečby je určiť druh kašľa, či sa jedná o suchý, dráždivý kašeľ, alebo produktívny, s vykašliavaním hlienov. Pri suchom kašli sa používajú látky zo skupiny antitusík (potláčajú dráždenie na kašeľ) a pri vlhkom, produktívnom kašli sa používajú mukolytiká a expektoranciá (podporujú zrieďovanie hlienov a vykašliavanie). Ak sa jedná o kašeľ, ktorý je zväčša suchý a občas dochádza k vykašliavaniu (najmä na začiatku ochorenia), používa sa kombinácia antitusika s mukolytikom (STOPTUSSIN kvapky, talbety alebo sirup). Okrem tohto prípravku sa súčasné užívanie antitusík s mukolytikami a expektoranciami vylučuje.

Mukolytiká a expektoranciá – pri ich užívaní treba prijímať dostatočné množstvo tekutín:

MUCOSOLVAN (sirup, tablety, cmúľacie pastilky)

HEDELIX (sirup, kvapky)

SOLMUCOL (granulát na prípravu nápoja, sirup, cmúľacie pastilky)

ACC Long (šumivé tablety)

Antitusiká

PLEUMOLYSIN (kvapky)

DITUSTAT (kvapky)

PAXELADIN (sirup)

STOPEX (tablety)

Čítať viac o kašli.

Bolesť hrdla

Zápal hltana (faryngitída), zápal mandlí (tonzilitída) alebo zmiešaný zápal postihujúci aj hltan aj mandle (tonzilofaryngitída) môžu tiež komplikovať chrípkové ochorenie. Prejavujú sa bolesťou, škrabaním v hrdle a ťažkosťami s prehĺtaním. Napriek pomerne nepríjemnému priebehu, väčšina prípadov bolestí v hrdle si nevyžaduje návštevu lekára a dá sa zvládnuť domácou liečbou.

Na liečbu zápalov ústnej dutiny a hltana sa používajú kloktadlá na kloktanie a výplach, pastilky na cmúľanie alebo spreje. Účinkujú aj na iné typy zápalov v ústnej sutine ako zápaly ďasien, paradontóza a afty. Všetky tri formy obsahujú podobné účinné látky, nemalo by sa však po ich aplikácií minimálne 15 minút jesť a piť, aby mohli účinné látky v prípravkoch pôsobiť.

Pastilky

STREPSILS (original, med a citrón, zázvor, mentol, citróbez cukru, pomaranč, plus) – obsahujú antiseptiká s antibakteriálnym účinkom

SEPTOLETE (mentol, cherry, apple, plus med a limeta, plus, lemon, D-bez cukru) – obsahujú antiseptiká s antibakteriálnym účinkom

TANTUM VERDE (mentol, citrón) – obsahujú látku s dobrým protizápalovým, dezinfekčným a analgetickým (proti bolesti) účinkom

STREPFEN (med a citrón) – obsahujú protizápalovú látku, ktorá je vhodná pri opuchoch hltana, ktorý je sprevádzaný sťaženým prehĺtaním

OROFAR – pastilky s antiseptickým, antibakteriálny, antimykotickým a antivírusovým účinkom

Niektoré pastilky obsahujú okrem dezinfekčných zložiek aj zložku anestetickú (znecitlivujúcu), ktorá rýchlejšie uľaví od silnej bolesti:

OROFAR, STREPSILS PLUS, SEPTOLETE PLUS

Spreje

STOPANGIN – má dobré antiseptické, analgetické, protizápalové a antimykotické účinky

STREPSILS PLUS – je antiseptikum s antibakteriálnym účinkom

JOX – má široké prektrum účinku na baktérie, huby, kvasinky a vírusy, nemôže sa však podávať pacientom s poruchami štítnej žľazy, pri srdcovej nedostatočnosti  a pri alergii na jód

BIOPAROX – je jediné voľnopredajné antibiotikum, je určený na aplikáciu do nosa a hrdla, má aj protizápalový účinok

TANTUM VERDE – pôsobí proti bolesti, dezinfikuje a má tiež protizápalový účinok

Kloktadlá

STOPANGIN – má dobré antiseptické, analgetické, protizápalové a antimykotické účinky

JOX – má široké prektrum účinku na baktérie, huby, kvasinky a vírusy, nemôže sa však podávať pacientom s poruchami štítnej žľazy, pri srdcovej nedostatočnosti  a pri alergii na jód

TANTUM VERDE – pôsobí proti bolesti, dezinfikuje a má tiež protizápalový účinok

Čítať viac o bolesti hrdla.

Kombinované prípravky na liečbu chrípky

Kombinované lieky proti chrípke a nachladnutiu obsahujú viacero účinných látok, ktoré potláčajú viacero príznakov chrípky naraz. Obsahujú látky na uvoľnenie nosa pri nádche (fenylefrín, pseudoefedrín a i.), látku na potlačenie bolesti a zníženie horúčky (paracetamol, ibuprofen, kyselinu acetylsalicylovú), niektoré majú navyše vitamín C alebo látku tlmiacu kašeľ (dextrometorfán).

Nesmú sa kombinovať s inými liekmi proti teplote alebo bolesti!

Tablety

PARALEN GRIP – pôsobí proti teplote, bolesti svalov, upchatému nosu a zmierňuje kašeľ

NUROFEN PLUS GRIP  – pôsobí proti teplote, bolesti svalov, upchatému nosu

MODAFEN  – pôsobí proti teplote, bolesti svalov, upchatému nosu

Horúce nápoje

Horúce nápoje sa zalievajú horúcou vodou podobne ako čaj, voda však nesmie byť vriaca. Ideálna teplota je pod 60°C. Obsahujú pomerne veľké množstvo cukru, nie sú preto vhodné pre diabetikov.

THERAFLU – s príchuťou citróna, uvoľňuje upchatý nos, pôsobí proti teplote a bolesti svalstva, obsahuje vitamín C

COLDREX – s príchuťou citrón alebo med a citrón, uvoľňuje upchatý nos, pôsobí proti teplote a bolesti svalstva, obsahuje vitamín C

PARALEN GRIP – s príchuťou citróna, uvoľňuje upchatý nos, pôsobí proti teplote a bolesti svalstva

Šumivé tablety

Šumivé tablety sa zarábajú so studenou alebo vlažnou vodou, rovnako ako horúce nápoje zvyknú obsahovať cukor, nie sú preto vhodné pre diabetikov.

MAXFLU – s príchuťou citróna, uvoľňuje upchatý nos, pôsobí proti teplote a bolesti svalstva, obsahuje vitamín C

ASPIRIN complex – s príchuťou citróna, uvoľňuje upchatý nos, pôsobí proti teplote a bolesti svalstva, kvôli obsahu kyseliny acetylsalicylovej nie je vhodný pre pacientov so žalúdočnými vredmi, astmou a poruchami zrážania krvi.

Sirupy

COLDREX NOČNÁ LIEČBA – je sirup s vysokým obsahom paracetamolu proti bolesti a horúčke, látkou tlmiacou kašeľ a látkou na uvoľnenie upchatého nosa. Pôsobí mierne utlmujúco, je preto vhodný najmä na noc. Obsahuje taktiež cukor, nie je preto vhodný pre diabetikov.

                                                    …čítať viac o chrípke

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

 Autor: Diana