Chrípka a prechladnutie

Horúčka – najrýchlejšia liečba chrípky a prechladnutia

V civilizovanom svete je zaužívané, že akonáhle vystúpi telesná teplota nad 37ºC siaha sa po antipyretikách (lieky na znižovanie teploty). Po liekoch na teplotu alebo horúcich nápojoch sa cítime oveľa lepšie, postavia nás rýchlo na nohy a sme schopní ísť do práce alebo do školy. Málokto sa ale zamýšľa nad tým, prečo vlastne horúčka vzniká a akú má funkciu. V skutočnosti je ale horúčka samotný liečebný proces, kedy sa telo snaží mobilizovať svoje sily na boj s infekciou, preto môže predčasné znižovanie telesnej teploty predĺžiť čas potrebný na uzdravenie. Niektorí pediatri dokonca označujú zvýšenú teplotu u detí za znak silného imunitného systému.

Čo sa deje v tele počas horúčky?

– stimuluje sa tvorba T-lymfocytov a B-lymfocytov (zodpovedných za tvorbu protilátok), preto je aj tlmenie mierne zvýšenej teploty po očkovaní kontraproduktívne

– zvyšuje sa tvorba interferónu (zúčastňuje sa na boji proti vírusom)

– v rozmedzí teplôt 38-40°C sa zvyšuje fagocytárna aktivita makrofágov a neutrofilov

– voľné železo je viazané v pečeni do zásob v podobe ferritínu, čím sa spomaľuje množenie a rast vírusov, kvasiniek a baktérií (anémia je často prítomná u chronických infekčných ochorení, ale zásoby ferritínu sú v norme – viac v článku o železe)

– energia sa uchováva na aktivovanie imunitného systému a odoberá sa iným, menej dôležitým procesom, ako svalovým vláknam (možno aj preto sa cítime počas horúčky slabšie, bez energie)

– samotná zvýšená teplota vytvára nehostinné podmienky pre inváziu a množenie mikroorganizmov

Čo sa môže liečiť zvýšenou teplotou?

Najznámejší spôsob použitia zvýšenej teploty v liečbe sú asi infračervené lampy, ktoré prehrievajú postihnutú oblasť napr. nosa a prínosových dutín, spomaľujú množenie vírusov a baktérií a urýchľujú tým priebeh nachladnutia. Celkovo však pri horúčke dochádza k sérií zmien, ktoré vedú k maximálnej mobilizácií organizmu pre čo najrýchlejšie uzdravenie, preto sa práve vyvolávanie horúčky používa aj v liečbe iných ako infekčných ochorení.

Už v 19.storočí boli popísané náhle regresie tumorov po náhodnom prekonaní vysokej horúčky v dôsledku infekcie. Od tej doby sa či už lokálna alebo celková hypertermia s úspechom používa v liečbe rôznych typov rakoviny. Výborné výsledky dosahuje najmä v kombinácii so štandardnou rádioterapiou alebo chemoterapiou.

Ruskí vedci skúmajú vplyv extrémne vysokej teploty (43,5 – 44 °C) na množenie vírusu u HIV pozitívnych pacientov. Výsledkom bolo 20-násobne vyššia redukcia vírusu ako u podávania štandardnej HAART liečby.

Kedy je nutné horúčku znižovať?

Napriek mnohým pozitívnym účinkom horúčky sú situácie, kedy môže narobiť viac škody ako úžitku, vtedy treba telesnú teplotu znížiť, či už studenými zábalmi alebo liekmi typu paracetamol/ibuprofén. Horúčku do 39 °C (niektorí autori uvádzajú až hranicu 40°C) netreba znižovať u inak zdravých jedincov, opatrnosť si však vyžadujú najmä pacienti so srdcovými a pľúcnymi chorobami (pri horúčke sa zvyšuje frekvencia srdca a spotreba kyslíka), podvyživení, alebo inak oslabení jedinci (zvyšuje sa spotreba energie) a malé deti.

Ako si zvýšiť teplotu počas liečby alebo „liečba horúčkou“

Keďže horúčka pôsobí ako najlepší posilňovač imunity, využíva sa zvyšovanie teploty tela aj v liečbe bežných infekcií bez teploty ako bronchitída, sínusitída, zápal stredného ucha alebo bežné prechladnutie.

Na celú procedúru postačí napustiť si vaňu tak horúcou vodou ako vydržíte, vydržať v kúpeli aspoň 20- 30 minút (keď voda chladne, treba dopúšťať horúcu vodu), potom sa v teple rýchlo vysušiť, zabaliť do uterákov alebo hrubého županu, ľahnúť si takto do postele, dobre sa prikryť a najlepšie zaspať. Počas hodiny až dvoch bude telo pomaly znižovať svoju teplotu a budete sa potiť, čo bude možno trochu nepríjemné, dôležité je ale sa neodkrývať, preto je potrebné pred a počas kúpeľa piť dostatok tekutín, aby nedošlo k dehydratácii. Keď sa prestanete potiť a teplota tela sa dostane do normálu, môžete si prezliecť mokré veci, mali by ste však stále zostať v teple. Táto procedúra sa môže opakovať aj viac krát za deň, výsledkom je rýchlejšie vyliečenie.

Súvisiace články:

Prečo nedávať Paralen po očkovaní?

Theraflu, Coldrex, Paralen Grip…..Ktorý si vybrať?

Paralen, Panadol, Coldrex…..Čo treba vedieť skôr ako ich užijete!

Vitamíny proti chrípke – ktoré, koľko a ako?

Olejová terapia (oil pulling therapy)

Olynth, Muconasal, Nasivin.. Striedanie vás neuchráni pred závislosťou!

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana