Chrípka a prechladnutie

Aký je rozdiel medzi prechladnutím a chrípkou?

Prechladnutie a chrípka patria k najčastejšie sa vyskytujúcim ochoreniam od začiatku októbra do konca apríla. Väčšina ľudí si mýli prechladnutie s chrípkou, chrípka má však ťažší priebeh a ak sa nelieči, môže vyvolať komplikácie ako zápal pľúc, hrtana, zápaly kĺbov alebo dokonca srdca.

Obe ochorenia sú vyvolané vírusom, v prípade chrípky sa jedná priamo o vírus chrípky z čeľade (Orthomyxoviridae) , pri prechladnutí môže ísť o stovky rôznych druhov vírusov. Základnú úlohu vo vývoji jednotlivých infekcií zohráva imunitný systém. Ak je imunitný systém v dobrom stave, po kontakte s vírusom prebehne infekcia iba mierne alebo sa vôbec nemusí prejaviť. Zároveň sa vytvoria protilátky, ktoré chránia organizmus pri opakovanom stretnutí s tým istým vírusom. Keďže sa ale vírus chrípky každý rok mení (mutuje), imunitný systém nie je schopný rozoznať a zlikvidovať nový kmeň a tak dochádza k opätovnej infekcii.

Vírusy sa šíria kvapôčkovou infekciou, teda drobnými kvapôčkami hlienov z úst a nosa, ktoré sa dostávajú do ovzdušia od infikovanej osoby pri kýchaní, smrkaní alebo rozprávaní. Tieto kvapôčky sa dostávajú buď priamo na sliznice nosa, úst a očí nového hostiteľa (doletia aj do vzdialenosti 2 metrov), alebo zostávajú na predmetoch ako kľučky, držadlá v MHD a pod. a na sliznice sa dostávajú z rúk pri jedení, škriabaní sa a podobne. Inkubačná doba od stretnutia s vírusom do prepuknutia ochorenia je 18 – 72 hodín. Vo všeobecnosti sa vírusy lepšie šíria v preplnených priestoroch a zle vetraných miestnostiach.

Aký je rozdiel medzi prechladnutím a chrípkou?

Prechladnutie  vzniká po oslabení imunitného systému (stresom, chladom), kedy sa telo pri kontakte s vírusom nedokáže brániť a prepukne infekcia. Máva zvyčajne pozvoľný priebeh, postihnutý má bolesti hrdla alebo/aj vodnatú nádchu (po niekoľkých dňoch sa hlien zahusťuje a sfarbuje do žlta). Môže byť prítomný aj kašeľ, zvyčajne bez vykašliavania hlienov. Zvýšená teplota sa nevyskytuje často, zvyčajne nebýva vyššia ako 38°C. Prechladnutie trvá približne týždeň (v závislosti od stavu imunitného systému), najviac infekčný je pacient prvé tri dni ochorenia (zvyšuje sa riziko prenosu na inú osobu). Ak sa príznaky nezlepšujú po týždni, alebo pretrváva zvýšená teplota, môže sa jednať o následnú bakteriálnu infekciu a je treba vyhľadať lekára.

Chrípka zväčša nastupuje rýchlo (niekedy vie pacient udať aj hodinu prepuknutia choroby), v priebehu prvých 12 hodín prudko stúpa telesná teplota (dosahuje 38 – 40°C) a pretrváva asi 3 dni. Potom postupne klesá. Prítomné bývajú aj ostatné príznaky ako nádcha (nie vždy), bolesť hrdlasuchý dráždivý kašeľ (niekedy doznieva aj niekoľko týždňov), bolesť na hrudníku stupňujúca sa pri kašli, bolesť hlavy, kĺbov a svalov. Pacient sa cíti veľmi unavený (niekedy aj niekoľko týždňov po uzdravení). Typická je aj strata chuti do jedla a bolesť očných gúľ pri tlaku alebo pohybe. Ak sa objaví vykašliavanie hnisavých hlienov alebo pretrváva horúčka viac ako 3-4 dni, môže sa jednať o následnú bakteriálnu infekciu, kedy sa ordinujú antibiotiká.

Kedy treba vyhľadať lekára:

  • – Pretrvávajúca horúčka (dlhšie ako 3-4 dni) môže znamenať, že sa premnožili patogénne baktérie, ktorým vírusová infekcia vytvorila dobré podmienky. Vtedy treba nasadiť antibiotiká.
  • – Bolestivé prehĺtanie a zapálené mandle, čo môže znamenať taktiež bakteriálnu komplikáciu –  angínu a vyžaduje si liečbu antibiotikami.
  • – Pretrvávajúci kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako dva až tri týždne môže znamenať zápal priedušiek alebo zápal prínosových dutín so zatekaním hlienov, kde je treba nasadiť antibiotickú liečbu, prípadne vylúčiť iné ochorenie (napr.astmu).
  • – Dlhotrvajúca nádcha a bolesť hlavy môže byť spôsobená zápalom prínosových dutín, čo si tiež vyžaduje antibiotickú liečbu. 

 

                                                …čítať viac o chrípke

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana