Bolesť a zápal hrdla

Liečba boľavého hrdla

Na liečbu zápalov ústnej dutiny a hltana sa používajú kloktadlá na kloktanie a výplach, pastilky na cmúľanie alebo spreje. Účinkujú aj na iné typy zápalov v ústnej dutine ako zápaly ďasien, paradontóza a afty. Všetky tri formy obsahujú podobné účinné látky, nemalo by sa však po ich aplikácií minimálne 15 minút jesť a piť, aby mohli účinné látky v prípravkoch pôsobiť.

Pastilky

STREPSILS (original, med a citrón, zázvor, mentol, citróbez cukru, pomaranč, plus) – obsahujú antiseptiká s antibakteriálnym účinkom

SEPTOLETE (mentol, cherry, apple, plus med a limeta, plus, lemon, D-bez cukru) – obsahujú antiseptiká s antibakteriálnym účinkom

TANTUM VERDE (mentol, citrón, med a pomaranč) – obsahujú látku s dobrým protizápalovým, dezinfekčným a analgetickým (proti bolesti) účinkom

STREPFEN (med a citrón) – obsahujú protizápalovú látku, ktorá je vhodná pri opuchoch hltana, ktoré sprevádza bolesť hrdla pri prehĺtaní

OROFAR – pastilky s antiseptickým, antibakteriálny, antimykotickým a antivírusovým účinkom

Niektoré pastilky obsahujú okrem dezinfekčných zložiek aj zložku anestetickú (znecitlivujúcu), ktorá rýchlejšie potláča silnú bolesť hrdla:

OROFAR, STREPSILS PLUS, SEPTOLETE PLUS

Spreje

STOPANGIN – má dobré antiseptické, analgetické, protizápalové a antimykotické účinky

STREPSILS PLUS – je antiseptikum s antibakteriálnym účinkom

JOX – má široké spektrum účinku na baktérie, huby, kvasinky a vírusy, nemôže sa však podávať pacientom s poruchami štítnej žľazy, pri srdcovej nedostatočnosti a pri alergii na jód

BIOPAROX – je jediné voľnopredajné antibiotikum, je určený na aplikáciu do nosa aj hrdla, má aj protizápalový účinok

TANTUM VERDE – odstraňuje bolesť hrdla, dezinfikuje a má tiež protizápalový účinok

Kloktadlá

STOPANGIN – má dobré antiseptické, analgetické, protizápalové a antimykotické účinky

JOX – má široké prektrum účinku na baktérie, huby, kvasinky a vírusy, nemôže sa však podávať pacientom s poruchami štítnej žľazy, pri srdcovej nedostatočnosti a pri alergii na jód

TANTUM VERDE – odstraňuje bolesť hrdla, dezinfikuje a má tiež protizápalový účinok

Prírodná liečba 

Zápary z liečivých bylín sa stáročia používajú na liečbu zápalov v ústne dutine. Využíva sa najmä šalvia, rumanček, nechtík či čajovníkový olej, ktoré majú výrazné protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. V lekárňach sú dostupné vo forme pripravených kloktadiel, pastiliek (šalviové pastilky, pastilky s čajovníkovým olejom), alebo sprejov na rýchlu a pohodlnú aplikáciu.

FLORSALMIN (sprej alebo kvapky na prípravu kloktadla) – obsahuje extrakt zo šalvie, ktorá má protizápalový a dezinfekčná účinok.

Tipy pri boľavom hrdle

Ako u všetkých infekčných ochorení aj pri bolesti hrdla sa odporúča užívať vitamín C (v dávke 1000 – 3000 mg denne) a zvýšiť príjem zinku, ktorý podporuje slizničnú imunitu (50mg denne). Ideálne je rozdeliť dávky vitamínu C a zinku do viacerých dávok, aby sa maximalizovalo ich využitie.

Kloktať je možné aj záparom zo sušenej alebo čerstvej šalvie, repíka alebo harmančeka, Vincentkou, alebo obyčajnou slanou vodou.

Pri zapálenom hrdle pomáha aj tzv. Priessnitzov obklad – šatka namočená do studenej vody sa obviaže okolo krku, na ňu sa priloží nepremokavá vrstva (igelit) a nakoniec sa priloží suchá vrstva (látka). Dochádza k zlepšeniu prekrvenia v mieste pôsobenia a k urýchleniu hojenia. Ponecháme 2-3 hodiny, postup možno opakovať viackrát denne.

Osvedčená je aj liečba propolisom (vo forme tinktúry na potieranie mandlí alebo spreja), má veľmi dobré antibakteriálne účinky alebo cmúľanie plátku citrónu so soľou.

Súvisiace články:

Bolesť hrdla-kedy vyhĺadať lekára?

Ako na kašeľ?

Theraflu, Coldrex, Paralen Grip-ktorý si vybrať?

Ako si správne pripraviť čaj?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana