Prostata

Ako liečiť zväčšenú prostatu?

U pacientov so zväčšenou prostatou, ktorých netrápia žiadne ťažkosti alebo sú príznaky len mierne, nie je nutná liečba liekmi. Dôležité je stav pacienta pravidelne sledovať (preventívne prehliadky), odporúča sa zmena životosprávy (viď Dobré tipy pri zväčšenej prostate) či užívanie výživových doplnkov dostupných v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Keď sú však ťažkosti nepríjemné, obmedzujú pacienta a kvalitu jeho života, stav sa zhoršuje, na rad prichádzajú lieky, nechirurgická liečba, v horších prípadoch chirurgický zákrok. Viac v článku Liečba BHP pod dohľadom lekára.

Fytoterapia – rastlinná liečba

Ľahko dostupnou a bezpečnou terapiou (minimálne až žiadne nežiadúce účinky) BHP je užívanie rastlinných extraktov vo forme výživových doplnkov a liekov, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Konkrétne ide o extrakty zo Serrenoa repens (Saw palmeto), žihlavy, vrbovky, tekvicových semien a iné, ktoré majú schopnosť blokovať premenu testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý je zodpovedný za vznik ochorenia. Prípravky sú určené na dlhodobú doplnkovú a preventívnu liečbu a ich účinky sa prejavia po niekoľkých týždňoch.

Nie všetky voľnopredajné prípravky na liečbu benígnej hyperplázie prostaty radíme medzi výživové doplnky. Nájdu sa aj také (Prostamol, Prostakan), ktoré sú zaregistrované ako lieky, t.z. že ich účinnosť je potvrdená klinickým skúšaním.

Poznámka:  Na liek sa oproti doplnku výživy kladú oveľa náročnejšie a prísnejšie požiadavky pri výrobe aj na samotné zloženie lieku. Liek obsahuje „farmakologicky účinne“ množstvá liečiv, ktorých obsah je definovaný a kontrolovaný Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Výživový doplnok má štatút potraviny – obsah účinných látok a ich prínos pre zdravie deklaruje len výrobca a úrady dozerajú len na zdravotnú neškodnosť a bezpečnosť doplnku, nie účinnosť.

PROSTAMOL UNO

  1. – extrakt zo Serrenoa repens
  2. – užíva sa len jedenkrát denne jedna tableta po jedle
  3. – na trhu sú jednomesačné alebo dvojmesačné balenia

PROSTAKAN Forte, PROSTAKAN Mono

  1. – Prostakan mono obsahuje extrakt zo Serrenoa repens, Prostakan forte obsahuje okrem Serenoa aj extrakt zo žihlavy
  2. – užíva sa jedna tableta dvakrát denne po jedle

Iná doplnková liečba dostupná v lekárni

Zinok

  1. – čoraz viac sa dáva do súvislosti zdravie prostaty a príjem zinku, odborníci sa zhodujú, že pre správne fungovanie prostaty je zinok veľmi dôležitý
  2. – zinok napomáha pri blokovaní testosterónu na dihydrotestosterón, čim brzdí rast buniek prostaty

Pyridoxín – Vitamín B6

  1. – pyridoxín znižuje zvýšené hladiny prolaktínu, ktoré môžu byť jednou z príčin zväčšovania prostaty (u pacientov s BHP je často zvýšená hladina prolaktínu)

TEKVICOVÝ OLEJ

  1. – kvalitný tekvicový za studena lisovaný olej poskytuje ochranu Vašej prostate ale aj cievam, čím chráni pred aterosklerózou (znižuje cholesterol)
  2. – obsahuje zinok, veľké množstvo esenciálnych mastných kyselín (omega kyseliny), karotenoidy a fytoestrogén (delta-7-sterín), ktorý blokuje účinok dihydrotestosterónu a tým bráni zväčšovaniu prostaty

Vrbovka malokvetá

  1. – tento čaj (nálevové vrecká aj sypaný)  nájdete v každej lekárni a je vynikajúcim doplnkom ak Vas trápia problémy s prostatou
  2. – vrbovka obsahuje fytosteroly, ktoré tlmia činnosť mužského testosterónu – spomalenie rastu prostaty
  3. – vhodné je kombinovať vrbovku aj s inými bylinami, ktoré podporujú vylučovanie moču (zlatobyľ, praslička, žihlava)  pretože práve činnost vylučovacej sústavy býva pri BHP narušená

Nechirurgická liečba BHP

V porovnaní s chirurgickou liečbou ide o menej invazívne zákroky. Doteraz však neexistujú jednoznačné údaje, či sú tieto metódy pri dlhodobom používaní rovnako prospešné ako štandardné operácie. Používa sa:

  1. – Prenos tepla do prostaty, kedy pod vplyvom rôzne vysokej teploty dochádza v prostate k odumretiu buniek (ich spáleniu)
  2. – Kryoablácia – odumretie nadmerného prostatického tkaniva vplyvom extrémneho chladu
  3. – Chemoablácia – odumretie nadmerného tkaniva prostaty pôsobením koncentrovaným alkoholom

Chirurgická liečba BHP

Kedy pristupujú lekári k chirurgickej liečbe?

  1. – pri retencii moču – neschopnosť močiť
  2. – nedostatočnosť obličiek spôsobená BHP
  3. – kamene v močovom mechúre
  4. – opakujúca sa hematúria (krv v moči)
  5. – opakujúce infekcie močových ciest
  6. – výdutina steny močového mechúra
  7. – ak pacienti nevykazujú zlepšenie stavu po liečbe alebo liečbu odmietajú

Aké metódy sa používaju?

  1. – transuretálna resekcia prostaty (zlatý štandard chirurgickej liečby)
  2. – transuretálna incízia prostaty (u pacientov s menšimi prostatami)
  3. – otvorená prostatektómia ( u pacientov s veľkými prostatami)
  4. – transuretálna elektrovaporizácia prostaty

…čítať viac o zväčšenej prostate

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana