Mužské problémy

Povolený doping pre mužov

Aj muži majú svoje dni. O ženských problémoch spojených s menštruáciou, pôrodom a menopauzou sa neustále diskutuje, máme o nich preto dostatok informácií, aj rád, ako si pomôcť. Muži to majú trochu horšie, pretože pre väčšinu mužov je rozprávanie o svojich „mužských“ problémoch ako erektilná dysfunkcia, zväčšená prostata, nízke libido, znížená plodnosť alebo andropauza a s ňou spojená depresia tabu. To, že sa o týchto problémoch až toľko nerozpráva však neznamená, že neexistujú, naopak, so súčasným životným štýlom sa ich výskyt stále zvyšuje.

Väčšina týchto problémov (ak nie sú spojené s iným ochorením ako cukrovka, ateroskleróza alebo užívaním niektorých liekov) je spojených s hormonálnou nerovnováhou a/alebo stresom. Okrem samozrejmých krokov k zlepšeniu zdravotného stavu ako zmena stravy, vylúčenie fajčenia, nadmernej konzumácie alkoholu a stresu je pre úspešné zvládnutie „mužských“ problémov dôležité optimalizovanie hormonálnej rovnováhy. K tomu je nevyhnutné znížiť nadmerné zásoby telesného tuku, ktorý produkuje enzým aromatázu (premieňa testosterón na estrogén, blokovať sa dá aj napríklad zinkom, čo ale dlhodobo neodporúčam). U obéznych, ale aj štíhlych mužov s vysokým percentom telesného tuku je teda nepriaznivejší pomer testosterón/estrogén, čo opäť vedie k zvýšenému ukladaniu tuku. Cvičenie má zároveň vplyv nie len na zníženie hmotnosti (pri správnom postupe aj tuku), ale aj na produkciu rastového hormónu, ktorý opäť priamo ovplyvňuje tvorbu testosterónu.

Ako pomôcky k riešeniu niektorých mužských problémov uvádzam niekoľko prírodných prostriedkov, ktoré by mohli pomôcť pri boji s najčastejšími problémami:

Tribulus terestris

Tribulus terestris, alebo kotvičník zemný sa používal v ľudovom liečiteľstve ako diuretikum (na odvodnenie) tonikum a afrodizikum. Súčasný trh ponúka množstvo výživových doplnkov s obsahom kotvičníku bohatého na steroidné saponíny, ktoré sľubujú, že po ich užívaní dochádza k zvýšeniu hladiny testosterónu a tým k zníženiu únavy, zvýšeniu tvorby svalovej hmoty, zmierneniu príznakov andropauzy, k skvalitneniu spermií, stimulácii libida atď. Vo fitness priemysle ho hojne využívajú športovci na podporu výkonu a rastu svalovej hmoty.

Faktom je, že vo väčšine štúdií na zdravých jedincoch a športovcoch neviedlo podávanie kotvičníka k zvýšeniu hladín testosterónu, teda ani k zvýšeniu tvorby svalovej hmoty, ani zlepšeniu výkonnosti. V niektorých výskumoch bolo len pozorované mierne zlepšenie erekcie, ktoré ale nebolo spojené so zvýšenou tvorbou testosterónu, ale vplyvom na zvýšené uvoľňovanie oxidu dusnatého (podobne ako u užívania arginínu).

Štúdia na kastrovaných potkanoch, u ktorých sú radikálne nižšie hladiny testosterónu, však zaznamenala pri užívaní extraktu kotvičníka zvýšenie hladín testosterónu a teda aj zvýšenie sexuálnej aktivity. U mužov s poruchou plodnosti a zhoršenou kvalitou ejakulátu bolo pri podávaní tribulusu pozorované zvýšenie množstva spermií a ich pohyblivosti.

Z uvedeného vyplýva, že kotvičník pravdepodobne nebude „zázrak pre každého muža“, ale mohol by pomôcť mužom s preukázanými poruchami kvality spermií a potvrdeným nedostatkom testosterónu. Dávkovanie potrebné na pozorovanie nejakého výsledku začína na 250 mg extraktu kotvičníka denne (lepšie výsledky boli v štúdiách s dávkami 400 – 800mg denne, prepočítanými na 80kg vážiaceho muža), pričom samozrejme záleží aj na obsahu saponínov (najdôležitejší je protodioscin) v extrakte.

Cordyceps

Cordyceps sinensis (žezlovka čínska) je huba, ktorá parazituje na larvách hmyzu pochádzajúca z oblastí Číny a Tibetu. V tradičnej čínskej medicíne sa používala pri poruchách erekcie a na zvýšenie sexuálnej výkonnosti. Súčasné štúdie však objavujú množstvo ďalších možností použitia tejto vzácnej huby.

Pri jej užívaní dochádza k zvýšeniu tvorby glutatiónu, katalázy a superoxiddizmutázy, má teda silný antioxidačný účinok, podporuje imunitu a pomáha telu zbavovať sa škodlivých látok.

Podávanie výťažku z huby Cordyceps počas 6 týždňov viedlo k významnému nárastu počtu spermií, pričom najväčší nárast bol pozorovaný v 6. týždni podávania a efekt pretrvával asi 2 týždne po skončení podávania výťažku. Zároveň bola pozorovaná ochrana pred defektami reprodukčného systému spôsobenými enviromentálnymi faktormi (napríklad BPA – bisfenol).

U športovcov zvyšuje výkonnosť aktiváciou regulátorov svalovej metabolickej aktivity a skracuje dobu rekonvalescencie po namáhavom cvičení.

Cordyceps je teda výborným doplnkom pre športovcov, mužov plánujúcich počatie a starších mužov, ktorí pociťujú pokles energie a vitality.

Na našom trhu je už pomerne veľa preparátov s obsahom tejto huby. Podobne ako u bylín používaných v tradičnej čínskej medicíne je však treba pátrať po pôvode huby. Sú u nás rôzne dovozové prípravky z Číny s nejasným pôvodom a podmienkami pestovania a potom prípravky s obsahom Cordycepsu pestovaného v EU v certifikovaných podmienkach v BIO kvalite, ktoré sú samozrejme drahšie, avšak po rôznych aférach so znečistenými surovinami s obsahom pesticídov, ťažkých kovov a iných chemikálií z Číny by som neriskovala a zainvestovala radšej do kvalitnejšieho prípravku.

Maca

Maca alebo peruánsky ženšen (Lepidium meyenii) je rastlina pôvodom z Peru, ktorá sa pestuje v nadmorských výškach nad 4000 – 4500 m. n. m s preukázaným pozitívnym vplyvom na pamäť, libido (zvýšenie sexuálnej túžby u mužov aj žien) a náladu, pričom bol pri jej podávaní pozorovaný aj nárast energie a potlačenie úzkosti. Liečebný účinok má koreň, ktorý má podľa druhu rastliny zafarbenie od bieleho až po čierne, pričom účinok sa podľa sfarbenia podzemku môže mierne líšiť.

Na podporu plodnosti, zlepšenie kvality spermií a zmiernenie depresie je lepší čierny koreň (zvýšenie počtu spermií v ejakuláte bolo zaznamenané už 1.deň po podaní koreňa Maca), trochu nižší účinok má žltý koreň, pričom červený koreň pravdepodobne neovplyvňuje spermatogenézu. Naopak pri nezhubnom zväčšení prostaty (BHP- benígna hyperplázia prostaty) je najlepšou voľbou práve červený koreň, ktorý má v štúdii dokonca lepší výsledok na zníženie celkovej hmotnosti prostaty ako finasterid (liek indikovaný na liečbu BHP). Užívanie koreňa Maca neovplyvňuje hladinu hormónov (testosterónu, estrogénov, luteinizačného hormónu, prolaktínu, folikulostimulačného hormónu, dokonca ani dihydrotestosterónu, mechanizmu s účinku preto nie je stále úplne objasnený).

Vďaka svojim vlastnostiam je maca vhodná pre mužov s poruchou erekcie alebo depresiou spôsobenou užívaním niektorých liekov alebo stresom, u mužov plánujúcich počatie, ale aj pre zdravých jedincov, ktorí by chceli zvýšiť svoju sexuálnu aktivitu.

Denné dávky potrebné na dosiahnutie účinku začínajú na 1,5 – 3 gramoch sušeného koreňa denne.

Súvisiace články:

Výžívové doplnky na podporu erekcie

Liečba vypadávania vlasov u mužov

Darovanie krvi účinnejšie v prevencií ochorení ako užívanie vitamínov?

Pozor na lenivé spermie

Chrápanie – prejav vážneho ochorenia alebo len narušiteľ spánku?

Ženská viagra

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana

_______________________________________________________________________________

1.Neychev VK1, Mitev VI.: The aphrodisiac herb Tribulus terrestris does not influence the androgen production in young men. J Ethnopharmacol. 2005 Oct 3;101(1-3):319-23.

2.Antonio J, Uelmen J: The effects of Tribulus terrestris on body composition and exercise performance in resistance-trained males. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2000 Jun;10(2):208-15.

3.Qureshi A1, Naughton DP, Petroczi A: A systematic review on the herbal extract Tribulus terrestris and the roots of its putative aphrodisiac and performance enhancing effect.J Diet Suppl. 2014 Mar;11(1):64-79.

4.Salgado RM1, Marques-Silva MH1: Effect of oral administration of Tribulus terrestris extract on semen quality and body fat index of infertile men. Andrologia. 2016 Jul 12

5.Gauthaman K1, Ganesan AP.: The hormonal effects of Tribulus terrestris and its role in the management of male erectile dysfunction–an evaluation using primates, rabbit and rat. Phytomedicine. 2008 Jan;15(1-2):44-54.

6.Gauthaman K1, Ganesan AP.: The hormonal effects of Tribulus terrestris and its role in the management of male erectile dysfunction–an evaluation using primates, rabbit and rat. Phytomedicine. 2008 Jan;15(1-2):44-54.

7.Gauthaman K1, Adaikan PG, Prasad RN.: Aphrodisiac properties of Tribulus Terrestris extract (Protodioscin) in normal and castrated rats. Life Sci. 2002 Aug 9;71(12):1385-96.

8.Chang Y, Jeng KC, Huang KF: Effect of Cordyceps militaris supplementation on sperm production, sperm motility and hormones in Sprague-Dawley rats.Am J Chin Med. 2008;36(5):849-59.

9.Wang J, Chen C: Protective effect of Cordyceps militaris extract against bisphenol A induced reproductive damage. Syst Biol Reprod Med. 2016 Aug;62(4):249-57.

10.Kumar R, Negi PS, Singh B: Cordyceps sinensis promotes exercise endurance capacity of rats by activating skeletal muscle metabolic regulators. J Ethnopharmacol. 2011 Jun 14;136(1):260-6

11.Gonzales GF1, Gasco M, Malheiros-Pereira A, Gonzales-Castañeda C.: Antagonistic effect of Lepidium meyenii (red maca) on prostatic hyperplasia in adult mice. Andrologia. 2008 Jun;40(3):179-85.

12.Gonzales GF1, Gonzales C, Gonzales-Castañeda C.: Lepidium meyenii (Maca): a plant from the highlands of Peru–from tradition to science. Forsch Komplementmed. 2009 Dec;16(6):373-80.

13.Gasco M1, Villegas L, Yucra S, Rubio J, Gonzales GF: Dose-response effect of Red Maca (Lepidium meyenii) on benign prostatic hyperplasia induced by testosterone enanthate. Phytomedicine. 2007 Aug;14(7-8):460-4. Epub 2007 Feb 7.