Vedeli ste...

Ženská viagra

V auguste 2015 bol americkou FDA schválený prvý liek pre ženy s HSDD (Hypoactive Sexual Desire Disorder), čiže pre ženy so zníženou sexuálnou túžbou. Pre túto poruchu ženskej sexuality (nie veľmi presné označenie je frigidita) je príznačné, že ženy majú znížený alebo žiadny sexuálny apetít, potreby a fantázie. A zatiaľ, čo v prípade mužských sexuálnych porúch sú “modré tabletky” s úspechom používané dlhé roky, u žien sa to doteraz nepodarilo.

Nové liečivo fibanserin (Addyi) je určené len pre ženy, ktoré ešte neprešli menopauzou, a ktorých znížená sexuálna túžba nesúvisí s mentálnym či fyzickým zdravím (ateroskleróza, hormonálne ochorenia…), problémami v partnerstve, ani nie je ovplyvnená užívaním liekov. Predpisovať ho budú môcť len vyškolení lekári.

Ako liek funguje?

Pri liečbe erektilnej dysfunkcie u mužov sa liek užíva len v prípade potreby (tesne pred stykom) a pôsobí len tam kde potrebujeme – na hladkú svalovinu ciev v penise a viacmenej okamžite. Fibanserin sa užíva každý deň večer na prázdny žalúdok, nástup účinku nie je okamžitý a pôsobí prostredníctvom ovplyvňovania hladiny serotonínu v mozgu – centrálnej nervovej sústave (5-HT(1A) agonista/5-HT(2A) antagonista), kedy nie ešte úplne objasneným spôsobom dochádza k zvýšeniu sexuálnej túžby. Ak nedôjde k zlepšeniu ochorenia do 8 týždňov, liek sa doporučuje vysadiť.

Kde môže byť problém?

Užívanie fibanserinu pred spaním má svoj dôvod, pretože najčastejším a najvýraznejším nežiaducim účinkom lieku je ospalosť. Užitie lieku ráno by mohlo znížiť pozornosť pri šoférovaní alebo činnostiach, ktoré vyžadujú obozretnosť a jasnú myseľ. Tento nežiaduci účinok sa výrazne zvyšuje ak sa liek kombinuje s alkoholom a niektorými liekmi. Užitie lieku s alkoholom spôsobuje až u 25% žien ortostatickú hypotenziu – to znamená, že pri vstávaní z ľahu alebo sedu dôjde k prudkému zníženiu tlaku (nedostatočný prívod krvi do mozgu), ktorý môže spôsobiť závrate, pády až omdletie. Vyskytnúť sa môže aj nevoľnosť, poruchy spánku alebo sucho v ústach.

Ďaľším problémom lieku sú jeho interakcie s inými liekmi, liečivo sa odbúráva z tela cez enzymatický systém, ktorého činnosť brzdia (alebo aj urýchľujú) mnohé lieky. Môže sa preto stať, že sa kvôli nedostatočnému spracovaniu lieku zvýši jeho hladina v krvi a dôjde k vedľajším účinkom, v horšom prípade k strate vedomia. Okrem alkoholu sa nemôže užívať s perorálnymi antimykotikami (liečba plesňových ochorení), antivirotikami, niektorými antibiotikami (ciprofloxacin, klaritromycín, erytromycín..), niektorými liekmi na srdce (verapamil, diltiazem), ovplyvňovať ho môže aj hormonálna antikoncepcia. Pozor treba dať aj na voľnopredajné lieky a rastlinné preparáty obsahujúce ľubovník bodkovaný.

Napriek tomu, že do lieku sa vkladali veľké nádeje, pomer medzi prínosom lieku (koľkým ženám a v akej miere zaberie) a jeho nežiaducimi účinkami nie je veľmi prívetivý, čo je aj dôvod prečo bolo schválenie lieku už dvakrát zamietnuté. Uvidíme, či stihne liek doraziť aj k nám, aj keď asi len ťažko možno očakávať obdobný úspech ako pri liečbe sexuálnych porúch u mužov. Aby som nepísala len o nevýhodách lieku, vyzdvihnem aj pozitívum. Pozitívom je, že je na svete konečne prvý liek na liečbu poruchy, ktorá strpčuje život mnohých žien. Aj keď ešte ani zďaleka nie je dokonalý, posúva výskum v tejto oblasti dopredu a dáva predpoklady pre vývoj lepších molekúl s menšími rizikami.

Súvisiace články:

Liečba porúch erekcie

Novinky v liečbe celiakie

Ako si poradiť s predčasnou ejakuláciou?

Najčastejšie príčiny vaginálnych zápalov

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana