Erektilná dysfunkcia

Liečba porúch erekcie

V súčastnosti je k dispozícii široká paleta možností liečby ED od najbežnejšej terapie pomocou liekov, psychoterapie, rastlinnej doplnkovej liečby, injekčnej liečby, cievnych operácií až po implantáciu tzv. penilných protéz. Pre úspešnú liečbu je dôležité aj obmedzenie rizikových faktorov ako je fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatok pohybu či obezita. Výber správneho postupu terapie je individuálny, má svoje výhody aj nevýhody, a jeho výber je vždy v rukách lekára, netreba sa preto ostýcháť lekárovi o probléme povedať.

Najväčším pozitívom liečby mužských sexuálnych dysfunkcíí je ich dobrá ovplyvniteľnosť a riešiteľnosť širokým arzenálom liekov. Udáva sa, že správnou liečbou ED možno dosiahnúť uspokojivý sexuálny život u viac ako 95% prípadov. 

Do popredia sa dostávajú aj rastlinné výživové doplnky s klinicky overeným účinkom. Viac v článku L-arginín pri poruchách erekcie. Aj v prípade výživových doplnkov je však opatrnosť na mieste, kedže z 50-70% majú problémy s erekciou organickú príčinu, t.z. že erektilná dysfunkcia je sprievodný jav nejakého iného ochorenia (zväčšená prostata, hypertenzia, cukrovka, zvýšený cholesterol..), kde sa môže stať, že  tieto komplikácie nebudú pri užívani výživových doplnkov bez lekárskej prehliadky včas rozpoznané. Takže pri ťažkostiach kontaktujte lekára, najmä ak ste muž po pädesiatke. Viac v článku Liečba erektilnej dysfunkcie u lekára.

Iné možnosti liečby ED

– injekčná liečba

V súčastnosti patrí medzi najúčinnejšie aj keď zriedkavavé metódy. Po podaní injekcie (alprostadil) do hubovitých telies pohlavného údu dôjde ku zvýšeniu prítoku tepnovej krvi do týchto telies a ich rýchlym plnením sa tiež zníži rýchlosť žilového odtoku z nich, čo spoločne vedie k dostatočnému stoporeniu počas 5 až 15 minút. Erekcia trvá 60-90 minút od podania účinnej látky. Pacient je schopný si po dôkladnej lekárskej edukácii podávať injekcie sám. Liek sa používa aj na diagnózu porúch erekcie u dospelých mužov.

– tzv. vákuové pumpy

Penis sa vsunie do valca, kde sa na základe podtlaku zvýši prívod krvi do toporivých telies a dôjde tak k stoporeniu.

– chirurgická liečba

Operácia ciev penisu sa používa len zriedkavo, nakoľko predstavuje závažnú záťaž pre pacienta a aj jej úspešnosť je pomerne nízka.

– penilné protézy

Implantácia vystužovacích protéz sa prevádza len v prípadoch, keď predchádzajúce menej náročné metódy zlyhali, kedže implantácia je nevrátna metóda.

                                                              …čítať viac o poruchách erekcie

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana