Umelá dojčenská výživa

Reflux a grckanie u dojčiat

Antirefluxná dojčenská výživa (AR mlieka) je určená pre dojčatá, ktoré majú problém s častým grckaním – grckanie sa objavuje po každom kŕmení vo väčšom objeme. Ide o častý problém, ktorého dôvodom je nezrelý zažívací systém dieťaťa, kedy pažerákový zvierač neudrží potravu v žalúdku, s vekom sa tento problém vytráca. AR mlieka obsahujú látky, ktoré zvyšujú viskozitu mlieka v žalúdku (zhusťujú ho) a tak zabraňujú jeho zvracaniu. Medzi takéto látky patrí napríklad vláknina zo svätojánskeho chleba, ryžový, kukuričný či zemiakový škrob. Stužovaním  mlieka teda dochádza k zníženiu počtu zvracania, avšak sliznica pažeráka chránená nie je. Nie je vhodné dávať AR mlieka grckajúcim dojčatám automaticky, ale ich použitie by malo byť opodstatnené a vyhradené pre dojčatá, ktoré neprospievajú. Až u 40% dojčiat s týmto problémom (ktoré nereagujú na obvyklé opatrenia) je dôvodom ich ťažkostí alergia na bielkovinu kravského mlieka, preto je dôležitá návšteva pediatra a odborné vyšetrenie.

Na trhu sú dostupné antirefluxné mlieka alebo aj tzv. fortifikátory, ktoré sa pridávajú do materského mlieka na zahustenie.

 

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana