Umelá dojčenská výživa

Hami, Nutrilon, Beba, Sunar – čo obsahujú dojčenské mlieka?

Umelá dojčenská výživa je určená pre dojčatá, ktorých mamičky nemôžu dojčiť alebo majú materského mlieka nedostatok. Východiskovou surovinou takých “umelých mliek” je kravské mlieko, ktoré je upravené tak, aby sa svojím zložením čo najviac podobalo materskému mlieku, prípadne je upravené tak, aby riešilo niektoré problémy, ktoré sa v priebehu výživy môžu vyskytnúť (grckanie, zápcha, potravinová alergia, kolika, intolerancia laktózy…).

Čo obsahujú umelé mlieka?

Bielkovinové a dusíkaté látky

Bielkoviny materského mlieka sa zastúpením jednotlivých aminokyselín líšia od mlieka kravského. Snahou výrobcov umelej výživy je optimalizovať aminokyselinové zloženie dojčenskej výživy tak, aby sa čo najviac podobalo materskému mlieku. Dosahujú to znížením celkového obsahu bielkovín oproti kravskému mlieku s cieľom znížiť záťaž na metabolický systém dieťaťa (najmä prvé mesiace života). Na trhu sa nachádzajú aj tzv. hypoalergénne mlieka (označujú sa HA), ktoré majú čiastočne rozštiepenú (hydolyzovanú) bielkovinu. Sú určené pre umelú výživu pre deti, ktoré majú aspoň jedného rodiča alergika, ako prevencia alergického ochorenia u dieťaťa. Pre väčších “papáčov”sa do mlieka pridavajú kazeinové frakcie bielkovín, ktore majú síce rovnakú výživnú hodnotu ako klasické mlieka, spôsobujú však dlhšie nasýtenie dieťaťa (označujú sa ako extra, plus či forte).

Cukry-sacharidy

Hlavným a najdôležitejším cukrom v dojčenskej výžive je laktóza. Laktóza pozitívne ovplyvňuje osídlenie čreva probiotickými baktériami (bifidobaktérie, laktobacily), vstrebávanie vápnika a železa a tiež je nevyhnutná pre tvorbu látok (galaktolipidy), ktoré sa zúčastňujú na stavbe centrálneho nervového systému dieťaťa. Niektoré mlieka (Nutrilon, Hami) obsahujú oligosacharidy označované ako prebiotika, ktoré slúžia ako “potrava” pre priateľské baktérie (probiotika) v hrubom čreve a umožňujú na seba viazať patogény v zažívacom trakte. Napriek ich preukázanému pozitívnemu vplyvu u detí i dospelých, názory na ich obsah v dojčenskej výžive nie sú úplne jednoznačné, nakoľko sa vyžadujú ešte ďaľšie štúdie, ktoré by definovali dlhodobé výhody ich podávania u takto malých detí.

Tuky-lipidy

Tuky sú súčasť bunkových membrán, zdrojom energie, ktorá je dôležitá pre rýchly rast dojčiat, dôležité sú aj z hľadiska rozpustnosti niektorých v tukoch rozpustných vitamínov (A,D,E.K). Každá umelá dojčenská výživa obsahuje esenciálne mastné kyseliny – linolová a linoleová. Väčšina mliek je obohatených aj o polynenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom (LC-PUFA) – ARA (kyselina arachidónová) a DHA (kyselina dokozahexaénová), ktoré sú dôležité pre správny vývoj nervovej sústavy, oči, znižujú alergickú odpoveď atď. (Hipp, Nutrilon, Beba, Hami, Nutradefense).

Probiotické baktérie

Niektorí výrobcovia pridávajú do mlieka aj probiotické baktérie – bifidobaktérie (Beba),v snahe čo najviac priblížiť osídlenie čreva umelo živených detí deťom dojčeným, u ktorých sa práve bifidobakteriálne kmene a Laktobacillus nachádzajú. Prečo je ich prítomnosť dôležitá? Probiotiká sú prirodzenými „obyvateľmi“ zdravého čreva., v tráviacom trakte ničia patogény a hnilobné mikroorganizmy, vytvárajú kyslé ochranné prostredie, čím zabraňujú škodlivým baktériám, aby sa usadzovali na črevných stenách, znižujú aj výskyt hnačiek. Majú teda dôležitý vplyv na imunitný sytém a čoraz viac štúdií popisuje aj ich pozitívny vplyv v prevencii alergických ochorení. Ale aj tu, podobne ako v prípade prebiotík spomínaných vyššie, názory na ich obsah v počiatočnej umelej výžive (deti do 6 mesiacov) nie sú jednoznačné (čo sa týka presne definovaných, bezpečných probiotických kmeňov a ich dlhodobého efektu). Niektorí odborníci sa obávajú imunologickej nezrelosti takýchto detí a taktiež podania probiotík imunokompromitovaným deťom (deti s oslabenou imunitou) a deťom s vrodenou srdečnou vadou. Probiotické kmene sa preto odporúčajú najmä v pokračovacej výžive (nad 6 mesiacov).

 

Súvisiace články:

Alergia na mlieko u dojčiat

Reflux a grckanie u dojčiat

Neznášanlivosť laktózy u dojčiat

Umelé mlieka pri kolike a zápche

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana