Kolika a plynatosť

Kolika a plynatosť

Nafukovanie, pocit plnosti a tlak v nadbrušku patria k častým ťažkostiam, zvlášť u dojčiat – rýchle pitie  a prehĺtanie vzduchu pri dojčení; mliečna strava, ktorá vyvoláva zvýšenú tvorbu peny v tráviacom ústrojenstve a zamedzuje tak vstrebávaniu a odchodu plynov. Na odstránenie týchto nepríjemných ťažkostí sa používajú tzv. deflatulenciá. Deflatulenciá sú látky s protipenivým účinkom, ktoré znižujú povrchové napätie tekutiny v žalúdku a črevách, čím uľahčujú odchod plynov a odstraňujú tak tlak a kŕče bruška vzniknuté na základe plynnatosti. Výhodou týchto liečiv je, že sa nevstrebávajú (nedostávajú sa do krvi), sú veľmi dobré znášané a nežiadúce účinky sa vyskytujú len veľmi zriedkavo – sú preto vhodné pre deti od narodenia. Okrem deflatulencí môžte vyskúšať aj niektoré bylinky, gély na masírovanie bruška alebo rektálne rúrky.

 

SAB SIMPLEX kvapky, INFACOL kvapky, ESPUMISAN L kvapky, ESPUMISAN tablety

  1. – účinou látkou je simetikon – silikónový olej s protipenivým účinkom, ktorý odstraňuje nadmernú plynnatosť
  2. – liek sa obvykle podáva v dávke 30-50 kvapiek každých 4-6 hodín (dávkovanie môže byť aj vyššie). Deťom od 3. týždňa do 36. mesiaca dávkujeme 15-20 kvapiek do každej fľašky s pitím (resp. na lyžičku pri dojčení). Deťom vo veku 3-5 rokov dávame 20-25  kvapiek každých 4-6 hodín. Deťom vo veku od 6-12 rokov dávkujeme 25-30 kvapiek každých 4-6 hodín
  3. – v prípade prvej pomoci pri otravách saponátmi podávame 5 ml (nepodávame žiadne tekutiny!!!)
  4. – liek sa podáva s jedlom alebo tesne po jedle
  5. – u detí od 6 rokov sa môžu užívať aj kapsule na vnútorné použitie

 

Fytoterapia plynnatosti

Z rastlinných zdrojov sa proti detskej kolike používa fenikel. Jeho učínok sa výborne osvedčil aj v štúdii z roku 2003, kedy sa fenikový olej podával 125 ďeťom vo veku 2-12 týždňov, ktoré trpeli kolikami. U detí užívajúcich fenikel sa zaznamenalo zlepšenie stavu až u 65% detí, čo bolo signifikantne lepšie ako u detí v kontrolnej skupine (23%).

Fenikel sa nachádza v lekárňach vo forme kvapiek na vnútorné užívanie alebo čaju, ktorý je vhodný pre dojčiace mamičky aj dojčatá. Dostupný je v granulovanej forme alebo ako klasický sypaný či nálevový čaj. Vyskúšať môžete aj rumančekový čaj, pre staršie detičky aj mätu, medovku alebo aníz.

Zdroj:. Irina Alexandrovich, MD, Olga Rakovitskaya, MD, Elena Kolmo, MD, Tatyana Sidorova,MD, Sergei Shushunov, MD,:The effect of fennel seed oil emulsion in infantile colic:A randomized, placebo-controlled study, Alternative Therapies, 2003, 9(4): 58-61.

 

Ďalšie opatrenia pri plynnatosti

Pupík gél – Herbacos

  1. – Pupík je emulgél používaný u detí pri nadúvaní a bolestiach z nadúvania
  2. – obsahuje silice, ktoré upokojujú detské bruško, pôsobia protikŕčovo a uľahčujú odchod  nahromadených plynov
  3. – aplikácia: gélom masírujte bruško 2-3 krát denne

 

                                     …čítať viac o Tráviacich ťažkostiach detí

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana