Prevencia, imunita, alergia

Prečo nedávať po očkovaní Paralen?

Horúčka je bežným javom u detí, vyskytuje sa po kontakte s baktériou alebo vírusom, ktorú organizmus bábätka ešte nepozná. Slúži na mobilizáciu imunitného systému, kedy sa tvoria protilátky proti prítomným patogénom a ďalšie imunitné komponenty.

Častým postupom po očkovaní malých detí je preventívne podávanie paracetamolu (PANADOL, PARALEN) či už vo forme sirupov čapíkov alebo tabliet na zmenšenie rizika vzniku horúčky a následne febrilných kŕčov. Podľa viacerých štúdií je toto riziko naozaj znížené, teda znižuje sa počet prípadov so zvýšenou teplotou, ale znižuje sa aj tvorba protilátok a teda aj účinnosť vakcíny. Výsledkom môže byť znížená ochrana pred ochorením, proti ktorému sa očkovalo. Zdroj: Prymula R, Siegrist C-A, Chlibek R, et al. Effect of prophylactic paracetamol administration  at time of  vaccination on febrile reactions and antibody responses in children: two open-label, randomised controlled trials. The Lancet 2009; 374: 1339-135

Pre zachovanie dobrej účinnosti vakcíny je preto dôležité neznižovať teplotu za každú cenu, keď je teplota zvýšená, znamená to, že imunitný systém je mobilizovaný a tvoria sa protilátky, ktoré majú dieťa ochrániť pred vznikom ochorenia. Pre lepšie zvládnutie zápalovej reakcie po očkovaní je dôležitý dostatok vitamínu D a omega-3 mastných kyselín. Naopak, nie sú vhodné multivitamínové prípravky a prípravky stimulujúce imunitu niekoľko dní pred a aj po očkovaní. V prípade začervenania alebo opuchu v mieste vpichu sa postihnuté miesto môže chladiť studeným obkladom.

Ak teplota po očkovaní vystúpi nad 38,5°C (pod pazuchou, alebo 39°C v konečníku), je žiaduce ju znížiť, aby sa predišlo ďalším komplikáciám, ako vhodnejší sa však javí ibuprofen (NUROFEN, IBALGIN, BRUFEN, MIG), ktorý má na rozdiel od paracetamolu aj protizápalový účinok a niektoré štúdie dokazujú aj jeho neuroprotektívne pôsobenie (niektoré nežiaduce účinky vakcín sú spojené s neurologickým poškodením). Zdroj: Zaynab Lambat, Natasha Conrad, Shailendra Anoopkumar-Dukie, Roderick B. Walker, Santy Daya, An Investigation into the Neuroprotective Properties of Ibuprofen. Metabolic Brain Disease, Dec. 2000, Volume 15, Issue 4, pp 249-256

Súvisiace články:

Očkovať či neočkovať ovčie kiahne?

Horúčka a bolesť u detí

Ako merať teplotu u detí?

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana