Bolesť kĺbov pri artritíde

Lieky proti bolesti kĺbov

Na začiatku treba zdôrazniť, že reumatoidná artritída nie je ochorenie, kde si vystačíte so samoliečením, vždy je potrebné obrátiť sa na lekára a lieky a doplnky výživy dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu aplikovať len ako prídavnú či doplnkovú liečbu, o ktorej treba reumatológa informovať.

Pacienti s artritídou hľadajú najčastejšie v lekárni lokálnu vonkajšiu liečbu proti bolesti (maste, krémy, gély, náplaste), kĺbovú výživu alebo tabletky proti bolesti.

Voľnopredajné lieky proti bolesti na vnútorné užívanie

Prvú skupinu tvoria lieky, ktoré tlmia bolesť ihneď avšak väčšinou len krátkodobo (analgetiká a nesteroidné antiflogistiká), neovplyvňujú priebeh ochorenia, ich najväčším nedostatkom sú nežiadúce účinky po dlhodobom používani (najčastejšie žalúdočné ťažkosti).

PARALEN, PANADOL, MEDIPYRIN

Účinná látka paracetamol, ktorá sa nachádza napríklad v paralene či panadole sa používa na utlmenie slabej až stredne silnej bolesti. Medzi jeho hlavné výhody patrí nízky výskyt nežiadúcich účinkov (v porovnaní s inými liekmi od bolesti), najmä čo sa týka žalúdočných ťažkostí, nízka cena a možnosť bezpečného užívania u pacientov s niektorými ochoreniami – diabetici, pacienti užívajúci lieky na „riedenie krvi“, pacienti s vredmi, dnou atď. Nevýhodou je, že nemá protizápalový účinok, jeho analgetický (proti bolesti) účinok je krátkodobý a vyžaduje opakované podávanie počas dňa a ďaľšou nevýhodou je, že u pacientov so silnejšou bolesťou nemusí stačiť na odstránenie bolesti. Okrem liekov, ktoré obsahujú iba paracetamol sa na trhu nachádzajú aj také, ktoré obsahujú kombináciu viacerých liečiv na efektívnejšie potlačenie bolesti. Patrí sem VALETOL, PANADOL EXTRA či PANADOL ULTRA, ktoré obsahujú ešte kofeín, ktorý zvyšuje účinok paracetamolu alebo dokonca kodeín (Panadol ultra), ktorý sa používa na potlačenie silnejšej bolesti. Trochu iným zložením disponuje ATARALGIN, ktorý okrem paracetamolu a kofeínu obsahuje ešte jedno liečivo (guajfenezín), ktoré okrem zvýšenia protibolestivého účinku paracetamolu aj znižuje duševné a emočné napätie (úzkosť) a uvoľňuje svalstvo. Rýchlejší nástup účinku majú špeciálne liekové formy napríklad PANADOL NOVUM alebo šumivé tablety PANADOL RAPID (extra, ultra).

…čo treba vedieť skôr ako ich užijete?

 

IBALGIN, VOLTAREN Actigo Extra,  NALGESIN S, NUROFEN, MIG 400

Ďaľšou alternatívou liečby bolesti sú tzv. nesteroidné antiflogistiká (NSA). Oproti predchádzajúcim liekom potláčajú zápal aj bolesť aj u pacientov, kde liečba paracetamolom nemusí (Paralen, Panadol) postačovať. Nevýhodou NSA je, že po dlhodobom užívaní  môžu vyvolať celý rad nežiaducich účinkov. Najčastejšie sa vyskytujú tzv. gastropatie, kam patria bolesti brucha, zvracanie, vznik vredov a krvácanie, nevoľnosť a perforácie. Zvýšená opatrnosť sa vyžaduje u pacientov trpiacich inými ochoreniami ako je vredová choroba žálúdka, vysoký krvný tlak, zlyhávanie obličiek a iné. Netreba zabudnúť ani na pacientov, ktorí úžívajú aj iné lieky (antidiabetiká , lieky proti zrážaniu krvi – WARFARÍN!), aby sa predišlo vzniku možných liekových interakcií. Mnohé NSA sú voľnopredajné, dostupné v rôznych silách (Ibalgin 200, Ibalgin 400) , či špeciálne upravené pre rýchlejší nástup účinku (Ibalgin Fast, Nurofen rapid). Väčšinou sa užívajú podľa potreby – len pri bolesti, kedy nedochádza tak často k nežiadúcim účinkom; na dosiahnutie protizápalového účinku sa odporúča 7 až 14-dňové pravidelné podávanie. Pokiaľ však trpíte častými bolesťami alebo máte problémy už dlhšiu dobu, najlepšia možnosť je návšteva lekára, ktorý Vám môže predpísať NSA, ktoré potláčajú bolesť efektívnejšie a hlavne sú mnohé také, ktoré sú z hľadiska nežiadúcich účinkov oveľa šetrnejšie (najmä čo sa týka žalúdočných ťažkostí).

…čitať viac o Ibuproféne

Poznámka: Medzi NSA patrí aj kyselina acetylsalicylová (Acylpirin, Aspirin), ktorá sa však pri artritíde neodporúča, pretože má negatívny vplyv na metabolizmus chrupavky kĺbov.

 

Voľnopredajná lokálna vonkajšia terapia

Okrem tabliet či kapsúl na vnútorné použitie sa na tlmenie bolesti používa aj lokálna (miestna) terapia, ktorá sa aplikuje na postihnutý kĺb (koleno, rameno, chrbát) – gély, krémy, roztoky či náplaste. Ich výhodou sú minimálne až žiadne nežiadúce účinky, avšak analgetický (proti bolesti) účinok nemusí byť tak silný ako v prípade tabliet. Vhodná je najmä v začiatočných štádiách artritídy alebo ako doplnok k štandardnej liečbe. Na trhu sú dostupné prípravky obsahujúce liečivo proti bolesti a zápalu, prípravky na rastlinnej báze, dokonca krémy s obsahom hadieho jedu.

Gély, krémy, spreje obsahujúce protizápalové liečivo

VOLTAREN emulgel, FLECTOR gel, VERAL Neo emulgel, ALMIRAL gel, DICLOBENE gel, DIKY spray (diklofenak)

IBALGIN gél/krém, DOLGIT gél/krém (ibuprofen)

ELMETACIN spray, INDOBENE gél (indometacín)

HOTEMIN krém (piroxicam)

 

Lokálna liečba patrí k voľnopredajnej, bezpečnej a väčšinou dobre znášanej terapii bolesti. Prípravky sa nanášajú na neporušenú kožu – nikdy nie do otvorených rán či na sliznice zvyčajne 2-4x denne na bolestivé miesta. Liečivá po aplikácii prenikajú cez kožu do podkožných tkanív (svaly, šlachy) až do kĺbovej tekutiny. Výhodou tejto liečby je cielenejšie podanie lieku a jeho vyššia koncentrácia v mieste bolesti ako aj podstatne nižší výskyt nežiadúcich účinkov, kedže pri správnej aplikácii prechádza do krvi len malé množstvo liečiva.

Prípravky pôsobia tlmivo na bolesť, proti zápalu a sú účinné pri väčšine bolestivých a zápalových stavoch pohybového ustrojenstva. Pre ich účinnosť je dôležitá koncentrácia, ktorú dosahuje liečivo v postihnutom tkanive, čo závisí jednak od liečiva obsiahnutého v prípravku (diklofenak, ibuprufen, indometacin..) jednak od schopnosti liečiva prechádzať cez kožu. Trend farmafiriem je vyrábať lokálne prípravky, ktoré sa budú čo najviac hromadiť v kĺbovej tekutine a čo najmenej prestupovať do krvného obehu.

Gély a krémy obsahujúce kombináciu liečiv

IBALGIN Duo Effect krém

V kréme sa nachádza kombinácia ibuprofénu a heparinoidu. Podobne ako u gélov a mastí s obsahom ibuprofénu aj tento krém sa používa na tlmenie zápalu a bolesti pri ochoreniach kĺbov a svalov, pri zápalových ochoreniach a po úrazoch. Heparinoid znižuje zrážavosť krvi v mieste zápalu alebo pomliaždenia pri úraze. Bráni tvorbe krvných zrazenín, urýchľuje vstrebávanie modrín, znižuje tiež tvorbu opuchov a pôsobí protizápalovo. Táto kombinácia liečiv je obzvlášť vhodná aj pri výskyte krvných podliatin.

MOBILAT masť, MOBILAT gél

Mobilat obsahuje kyselinu salicylovú, výťažok z nadobličiek a glykosaminoglykansulfát. Táto kombinácia liečivých látok urýchľuje procesy hojenia. Je vhodná hlavne tam, kde je potrebný dlhodobý protizápalový účinok a znižovanie bolesti . Masť je špecificky a dlhodobo účinná v tkanive postihnutom zápalom, kde zvyšuje prekrvenie, zlepšuje látkovú výmenu a podporuje hojenie, čo vedie k rýchlemu ústupu bolesti, k zmenšeniu opuchu a k zlepšeniu hybnosti.

                                                                       …čítať viac o Artritíde

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.