Bolesť kĺbov pri artritíde

Liečba artritídy bez liekov

Reumatoidná artritída je chronické ochorenie, ktoré súčasná medicína žiaľ nevie vyliečiť. V terapii sa používajú viaceré liečebné metódy, ktorých cieľom je tlmiť aktivitu ochorenia, zmierňovať bolesť, spomaliť postup choroby a zvýšiť tak kvalitu života pacientov. V poslednom období sa dosiahol značný pokrok v liečbe RA a v praxi sa začali používať nové lieky a metódy liečby. Na začiatku treba zdôrazniť, že reumatoidná artritída nie je ochorenie, kde si vystačíte so samoliečením, vždy je potrebné obrátiť sa na lekára a lieky a doplnky výživy dostupné v lekárni aj bez lekárskeho predpisu aplikovať len ako prídavnú či doplnkovú liečbu, o ktorej treba lekára informovať. Liečba artritídy patrí do rúk reumatológa, ktorý určuje celý manažment terapie. 

Sám pacient zohráva veľkú úlohu v liečbe reumatoidnej artritídy a pre dosiahnutie požadovaného liečebného výsledku je nevyhnutná jeho spolupráca s lekármi a poučenie o liečebných zámeroch. Vedomosti pacienta o svojom ochorení, liečbe ci režimových opatreniach sa dnes vo svete pokladaju za kľúčové:

  1. – Telesné cvičenie verzus pokoj na lôžku

Okrem liečby liekmi je pri RA dôležitá pohybová liečba. Cvičenie musí byť usmernené lekárom, prípadne rehabilitačným pracovníkom. Cieľom cvičenia je dosiahnuť pevnosť, výkonnosť a vytrvalosť svalstva, zabrániť ochabnutiu svalstva, zmierniť opuchy a tým zlepšiť pohyblivosť kĺbov. Cvičenie nesmie vyvolať alebo zhoršiť bolesti kĺbov, vyvolať silnejšie prejavy zápalu a nesmie príliš unaviť. Je potrebné nájsť rovnováhu medzi cvičením a oddychom. V štádiu vysokej aktivity na začiatku ochorenia sa može ordinovať pokoj na posteli, niekedy je vhodná i hospitalizácia. Na zmiernenie bolesti v akúnych stavoch je vhodné aj dlahovanie (termoplastické dlahy). Pokoj na posteli alebo znehybnenie kĺbov však musí sprevázať adekvány rehabilitačný program pod dohľadom lekára alebo rehabilitačného pracovníka.

  1.  Fyzikálna liečba

K doplnkovej liečbe bezpochybne patrí aj fyzikálna terapia. Zaraďujeme sem tepelné procedúry, ktoré sa používaju u neaktívnych kĺbov, napr. parafínové zábaly. V akútnom štádiu ochorenia sa v poslednom čase rozšírila tzv. kryoterapia (liečba chladom), kedy sa používajú špeciálne vrecká z mrazničky alebo chladený plyn pomocou špeciálnych prístrojov. Ďalej sem zaraďujeme kúpeľnú liečbu, ktorá má význam najmä po operáciach a pri chronickej artritíde; elektroterapiu, magnetoterapiu, ultrazvukové metódy.  K novším metódám patrí terapia laserom.

Spávna životospráva je tiež dôležitá časť liečby chronických ochorení:

Ktoré potraviny uprednostniť?

  1. – Omega 3-nenasýtene kyseliny – redukujú bolesť a zápal, takisto pôsobia na funkčnosť kĺbov. Vyskytujú sa v mastných rybách, rastlinných olejoch, vlašských orechoch,
  2. – Vitamín C – antioxidant, chráni pred poškodením kĺbov voľnými radikálmi, má aj dôležitú úlohu pri  tvorbe kolagénu. Nájsť ho môžete v zelenine a ovocí (papaya).
  3. – Probiotiká – izraelskí vedci zistili, že probiotikiá májú preventívné a liečebné účinky na artritídu. 
  4. Kurkuma, zázvor, zelený čaj

Ktorým potravinám sa radšej vyhnúť?

  1. – fast food strava – smažené jedlá, hranolky podporujú zápal
  2. – sladkosti a potraviny s vysokým glykemickým indexom
  3. – šumivé nápoje, veľa kávy, mastné mäso, alkohol

 

                                                      …čítať viac o Artritíde

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.