Bolesť kĺbov pri artritíde

Bolesť kĺbov pri artritíde

Reumatoidná artritída (RA) je najčastejším reumatickým ochorenín, ktoré postihuje viac ženy ako mužov, obvykle medzi 30-tym až 60-tym rokom života. Na rozdiel od artrózy je pre artritídu typický chronický zápal sprevádzaný pôsobením voľných radikálov v kĺbovej dutine. Ochorenie napáda najmä kĺby, ale môže postihnúť spojivové tkanivo aj iných systémov, predovšetkým cievnej steny, srdca, pľúc, očí a iných orgánov. Postupne dochádza k zhoršovaniu pohyblivosti kĺbu, deštrukciám až k vývoju deformácií.

Prečo vzniká artritída

Presná príčina vzniku artritídy nie je doteraz známa. Predpokladá sa, že sklon ku vzniku artritídy je podmienený genetikou, kde spúšťačom ochorenia je určitý mikroorganizmus. Existuje viacero teorií, podľa ktorých sa okrem genetickej predispozície podieľa na vzniku ochorenia aj prostredie (napr. nedostatok vitamínu D v niektorých krajinách) či hormonálne vplyvy (napr. zlepšenie prejavov artritídy u tehotných žien, kedy stúpajú hladiny hormónov).

Artritída patrí medzi tzv. autoimunitné ochorenia t.z. že imunitný systém postihnutého tvorí protilátky proti vlastným štruktúram, čo vedie k spusteniu zápalu v kĺbe. Ako sa zápal rozširuje vnútri a mimo kĺbu, môže dôjsť k poškodeniu kostí a chrupavky kĺbu i okolitých tkanív, ako sú väzy, šľachy, nervy a krvné cievy.

Ako sa prejavuje artritída

Príznaky reumatoidnej artritídy sa môžu výrazne líšiť. V počiatočnej fáze ochorenia to môžu byť iba všeobecné symptómy ako únava, nechutenstvo, strata hmotnosti, ľahká horúčka, alebo nešpecifické ťažkosti pohybového aparátu (náhly výskyt opuchu kĺbov, bolesti pri pohybe).V ďalšom priebehu ochorenia vznikajú opuchy kĺbov, typická je najmä ranná stuhlosť kĺbov, ktorá môže trvať aj niekoľko hodín. Najčastejšie sú postihnuté kĺby na prstoch rúk, nôh, zápästia a kolená. V pokročilom štádiu je kĺbova chrupavka poškodená,  výrazne sa zhoršuje  pohyblivosť, pacient trpí silnými bolesťami pri pohybe. Objaviť sa môžu aj mimokĺbové príznaky ako zápaly ciev, postihnutie pľúc ci reumatoidné uzlíky – najčastejšie v podkoží v okolí kĺbov.

                                                       …čítať viac o Artritíde

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.