Bolesť hlavy, migréna

Prečo nás bolí hlava?

Dôvodov bolesti hlavy je nespočetne veľa, nižšie uvádzame najčastejšie:

– genetická predispozícia
nerovnováha mediátorov v mozgu, najmä serotonínu, ktorého hladina pri migréne klesá (tento typ bolesti hlavy sa zvykne liečiť antidepresívami, pri depresií je tiež znížená hladina serotonínu)
nedostatok spánku
hormonálne zmeny u žien (kolísajúca hladina estrogénu), preto treba zvážiť spojitosť s užívaním antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby, nastupujúcim klimaktériom a pubertou
niektoré druhy jedál a nápojov ako alkohol (obzvlášť červené víno a pivo), syry, čokoláda, aspartam (umelé sladidlo, ktoré sa vyskytuje takmer vo všetkých „light“ výrobkoch, zaváraninách, žuvačkách a taktiež v „DIA“ produktoch), glutamát (nachádza sa hlavne v čínskych jedlách a polotovaroch), slané jedlá, staršie alebo spracovávané mäso (párky, salámy, konzervované mäsové produkty a pod.)
potravinová alergia
stres
senzorické podnety ako ostré alebo blikajúce svetlo (aj televízia), veľký hluk alebo niektoré pachy
málo alebo naopak príliš veľa spánku
zmena atmosferického tlaku
niektoré lieky (najmä na liečbu vysokého krvného tlaku, ischemickú chorobu srdca a na podporu erekcie u mužov)
fajčenie
nedostatok tekutín
kofeín (nachádza sa okrem kávy a kolových nápojov aj v čaji, čokoláde a všetkých čokoládových výrobkoch). Pre ľúdí s vysokým denným príjmom kofeínu môže zníženie alebo oneskorenie dávky kofeínu vyvolať bolesť hlavy. Niekedy je tento abstinenčný syndróm spojený aj s nevolnosťou, únavou a depresiou, čo môže pacienta navádzať k tomu, že sa jedná o migrénu. Užije liek proti bolesti (ktorý je často kombinovaný s kofeínom, lebo kofeín zvyšuje účinnosť analgetík o 40%) a dochádza k úľave. Neodstráni sa tak príčina bolesti a problém sa len prehlbuje. Najúčinnejšie je postupné znižovanie dávky kofeínu. Môže dôjsť k dočasnému zhoršeniu príznakov, ktoré ale po čase ustúpia a problém sa vyrieši.

  …čítať viac o bolesti hlavy a migréne

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.